Skocz do zawartości

APO CFF 105 f/6...


Grzegorz.Wwa

Rekomendowane odpowiedzi

no i w końcu zajechało:-). zdjęcia na szybko komórką, trochę ciemno, więc kiepskie. jutro (znaczy dziś) postaram się wrzucić lepsze.

na szybko go zważyłem - 6.6kg z focuserem 3'' (na stronie CFF 5.9kg, więc lekko niedoszacowane).

Z walizką 12.8kg (zamiast 10kg szacowanych).

 

Zbieram dalej. Żeby polookać myślę o 2 opcjach:

 

1. bino Baader Maxbright + 2 okulary zoom Baader 8 -24 mm z 2.25 barlowem, co razem da 3.5 - 24 mm.

2. Explore Scientific 100st pole okularu. 5.5mm, 14mm, 20mm + barlow x2 albo te z 82st polem

 

backfocus 220 mm więc z bino nie powinno być problemu.

chcę i tak pożyczyć obie(trzy) opcje i zobaczyć na żywym organizmie jak to wyjdzie, ale może jakieś sugestie?

 

później kamerka (na razie testy i praktykę techniczną będę uskuteczniał na 350D):

 

1. Atik one 9.0 (przy 630 mm da 1.3''/px)

2. QSI 6120ws, tu 1''/px

 

chociaż to i tak może ciut za dużo i jakiegoś barlowa trzeba będzie wsadzić (bardziej myślę o zabawie w fotometrię/astrometrię niż zdjęcia).

sugestie/komentarze?

 

montaż - chyba się zdecyduję na AZ-EQ5. Gdzieś już podniosłem wątek montażu mobilnego (w miarę).

I chyba na początek chyba będzie ok... najsłabszy punkt chyba, można go jakoś stuningować?

w sumie ważyć będzie pewnie z 9kg z kamerką, oag itd.

 

ps

a astromarket to działa że spytam zaczepnie, bo na stronie jakieś krzaczki i chyba zamówić nie można....:-)

 

ps2

jak ktoś w okolicach wwy jechał by coś pofocić, chętnie się podłączę żeby to cudo przetestować i popraktykować bo mam zerowe doświadczenie techniczne

(a razie:-) ). na zlot niestety nie mogę...

post-20735-0-82476300-1472946793_thumb.jpg

post-20735-0-44260900-1472946796_thumb.jpg

post-20735-0-38364400-1472946798_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. bino Baader Maxbright + 2 okulary zoom Baader 8 -24 mm z 2.25 barlowem, co razem da 3.5 - 24 mm.

=======================================================================================

Czy napewno nos się zmieści?

Zoom + barlow ?

Zoom-małe pole.

=======================================================================================

Nasadka bino + dobry barlow GSO 2"/x2 da krotnośc ~3X.

A może Powermate x4 ?

=======================================================================================

Nie każdy okular dobrze współpracuje z barlowami,szczególnie te,które już fabrycznie przed diafragmą polową ,mają upchane soczewki.

=======================================================================================

Światło z nasadką bino:

105 : 1,41 x 1,2 = 89mm

DS-y mono.

=======================================================================================

Czy krótki ER w tych okularach szerokokątnych będzie Ci odpowiadał ?

Czasami mono ,można objąc całe pole,a w nasadce bino nie do końca.

=======================================================================================

2. Explore Scientific 100st pole okularu. 5.5mm, 14mm, 20mm

Bino Baader Maxbright ma pod okularami przelot 21mm.Okulary 100* 14mm i 20mm,chyba będzie widoczna winieta.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, będę zwracał uwagę jak będę testował te okulary/zestawy z bino. Bino chcę używać bez wewnętrznego 'barlowa', chyba tam jest 1.25, dlatego brałem pod uwagę 2x.

 

baader zrobił taką kombinacię 8-24 + dedykowany barlow 2.25 i w sprzedaży są dwie wersje, z i bez tego barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=====================================================================================

 

2. Explore Scientific 100st pole okularu. 5.5mm, 14mm, 20mm

Bino Baader Maxbright ma pod okularami przelot 21mm.Okulary 100* 14mm i 20mm,chyba będzie widoczna winieta.

 

Jak te ESy to nie bino. bo nie kupię 2x zestaw ESów do bino. Więc albo Bino+ 2xBaader zoom albo mono ESy z barlowem.

Edytowane przez Grzegorz.Wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta matryca ma piksel na poziomie 3 mikronów. Zastanowiłbym się jednak, czy to już nie za ostro dla APO f6, chociaż z drugiej strony seeing i tak rozmyje spot (PST, tak jak dyskutowaliśmy w wątku o ASI). Przy tym APO i podanym budżecie ja osobiście wchodziłbym w nowo rodzący się standard, który wypełnia lukę pomiędzy KAF8300, a wielkimi matrycami FF (KAI11002). Chodzi mi o standard APSh i matrycę KAF16200. Przy takim APO to będzie marzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny teleskopik !

 

A kiedy masz w planach zakup kamery ? Jeżeli byłaby ta druga opcja - QSI 6120ws, tu 1''/px - to chętnie bym obejrzał efekty jej pracy.!

 

 

dzięki!

nie wiem jeszcze - najpierw muszę się uporać z montażem, który mi trochę spędza sen z powiek... chciałbym wszystko zamknąć w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta matryca ma piksel na poziomie 3 mikronów. Zastanowiłbym się jednak, czy to już nie za ostro dla APO f6, chociaż z drugiej strony seeing i tak rozmyje spot (PST, tak jak dyskutowaliśmy w wątku o ASI). Przy tym APO i podanym budżecie ja osobiście wchodziłbym w nowo rodzący się standard, który wypełnia lukę pomiędzy KAF8300, a wielkimi matrycami FF (KAI11002). Chodzi mi o standard APSh i matrycę KAF16200. Przy takim APO to będzie marzenie.

 

tak...mam gdzieś taką na liście (z serii FLI Microline) ale z pixelami 6um daje 2''/px a mi bardziej zależy na rozdzielczości i samplowaniu zbliżonym do 3px/FWHM (w praktyce FWHM seeingu, ... no chyba że pojadę na Mauna Kea:-) ) niż na FOV...

 

Ale taki format pasowałby mi do RCka 10'' f/8 który gdzieś tam krąży w planach 1-3 letnich i wtedy oczywiście nic by nie przeszkadzało podpiąć taką do APO dla FOV. Ale teraz przy 630mm ogniskowej moim pierwszym kryterium jest mały pixel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą - musimy kiedyś skonfrontować twój refraktor z chińskim Quadrupletem TS APO100Q. Szkoda, że nie jedziesz na zlot, ale z drugiej strony widzę, że jesteś z Warszawy, więc może uda się kiedyś umówić.

 

jasne, nawet b chętnie. najwyżej złapię doła, że wydałem kasę..:-). tylko czekam jeszcze na dedykowanego flattenera do niego od CFF.

ale można zrobić 2x, z i bez.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak...mam gdzieś taką na liście (z serii FLI Microline) ale z pixelami 6um daje 2''/px a mi bardziej zależy na rozdzielczości i samplowaniu zbliżonym do 3px/FWHM (w praktyce FWHM seeingu, ... no chyba że pojadę na Mauna Kea:-) ) niż na FOV...

 

Ale taki format pasowałby mi do RCka 10'' f/8 który gdzieś tam krąży w planach 1-3 letnich i wtedy oczywiście nic by nie przeszkadzało podpiąć taką do APO dla FOV. Ale teraz przy 630mm ogniskowej moim pierwszym kryterium jest mały pixel.

 

Jasne, rozumiem. Musisz tylko policzyć, co będzie dla Ciebie ograniczeniem, czy seeing, czy wielkość plamki generowanej przez optykę. Ja przy APO o takiej światłosile nie schodziłbym jednak poniżej 4 mikrony, a przy 3 minimalna odchyłka od płaszczyzny będzie totalnie deformować gwiazdy (bo bardzo dokładnie będziesz widział dyski Airego). Kiedy dobierałem do ASI1600 teleskop, to 5 razy zastanawiałem się, czy dam radę z pikselem ~4 um. Dałem, ale mam wrażenie, że jest naprawdę już na granicy. Schodzenie niżej może nie być już tak efektywne, a tym masz do tego trochę większe F.

 

Musisz mieć po prostu tego świadomość. Tu jest kalkulator: http://www.calctool.org/CALC/phys/optics/f_NA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plamka w zależności od długości fali wychodzi 7.3-8.8um co przy pixelu 3.1um daje 2.35 - 2.84 px/plamkę i wielkość plamki 2.4''-2.9''.

jeśli seeing >3'', to ograniczeniem jest seeing, jeśli <2'' wielkość plamki. czyli granicznie mam ją na 2.3-2.8 pixelach, czyli to o co mi chodzi.

dzięki.

symulacja wizualna tu: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo wychodzi prościej (bez kalkulatora dokładnego) jak się policzy teoretyczną zdolność rozdzielczą (czyli kryterium dyfrakcyjne) przybliżonym (ale w sumie ok) wzorem.

wszyscy znają 1.22*lambda/D. dla 550nm wychodzi 1.3''. Jak się wczytać to kryterium mówi że teoretycznie rozdzielimy dwie gwiazdy jeśli są od siebie

dalej niż połowa rozmiaru centralnego maximum dysku Airy. Więc ten wzór liczy ten rozmiar (połówkę centralnego dysku).

 

So cały centralny dysk ma 2*1.3=2.6'' dla 550nm. Albo 2.44*lambda/D.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plamka w zależności od długości fali wychodzi 7.3-8.8um co przy pixelu 3.1um daje 2.35 - 2.84 px/plamkę i wielkość plamki 2.4''-2.9''.

jeśli seeing >3'', to ograniczeniem jest seeing, jeśli <2'' wielkość plamki. czyli granicznie mam ją na 2.3-2.8 pixelach, czyli to o co mi chodzi.

dzięki.

symulacja wizualna tu: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

 

 

Fajny link. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz,

 

Ja swoją CFF105-kę odebrałem kilka tygodni temu. Mam drobione wszystkie złączki, więc jeśli chciałbyś przetestować swój teleskop z moją kamerą (atik 490ex) (a właściwie z całym zestawem) to zapraszam na priv.

 

Jarek

 

super! priv

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem wrócić do montażu z pierwszego postu.

 

Jeśli dobrze rozumiem:

1. apertura nakłada stałe ograniczenie na wielkość plamki (te 2.4'' - 2.9''); co ma bezpośredni związek z rozdzielczością (zależy od apertury)

2. zmienne ograniczenie to seeing

3. ale drugie zmienne - nie wiem czy nie ważniejsze - to tracking.

 

Jeśli przy seeingu 3'' tracking ma mi nie rozwalać bardziej obrazka, to muszę prowadzić +/-1.5''? Jeśli dobrze rozumuję ...

 

Czy z AZ EQ5 GT da się +/- 1.5''? Z guidowaniem oczywiście (OAG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale RMS to odchylenie standardowe a mi chodzi raczej o peek-to-peek, bo jak sobie wyobrażam to ma znaczenie.

Tzn nie może mi się wahać bardziej niż +/- 1.5''...

 

biorąc jeszcze pod uwagę, że AZ EQ5 ma 15kg payload a będzie ciągnął 8.5-9kg.

Edytowane przez Grzegorz.Wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.