Skocz do zawartości

DSS - Jak wyrównać względem siebie L, R, G i B, jako osobne zdjęcia?


Michał Terajewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pomocy...
Zrobiłem taką o to pierwszą w życiu porządną (powiedzmy) fotkę astro:

CirTmaI.jpg

Fotografia składa się z czterech osobnych zdjęć, L, R, G i B, każde po 300 sekund.

No i DSS ładnie mi je połączył w jedno, ale czarnobiałe. Chciałbym też jednak kolorowe zrobić.

Próbowałem każde z czterech w Photoshopie wyrównać względem siebie, żeby zrobić kolorowe zdjęcie potem (wstawiając w odpowiednie kanały), ale Photoshop nie dał rady ich wyrównać.
DSS daje radę - ale nie mam pojęcia, jak uzyskać 4 osobne zdjęcia, żeby móc je potem wstawić w Photoshopa już wyrównane w poszczególne kanały i zrobić kolorowe zdjęcie.
W manualu do DSS znalazłem takie coś:

How do I align the resulting images of 4 stacks (red, green, blue and luminance)?
To align the resulting images on the same reference frame just add the reference frame to the list even if it is not from the same stack, force DeepSkyStacker to use it as the reference frame (using the context menu) but left it unchecked.
This tells DeepSkyStacker to use it as the reference frame but to not add it to the stack.

Ale albo źle robię, albo co, bo nie uzyskuję tego co chcę.
Czy ktoś mógłby mi to łopatologicznie wytłumaczyć, albo podrzucić link do jakiegoś stosownego tutorialu? (szukałem, w tym angielskojęzyczne, nie trafiłem na taki).
Pomocy...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idea stackowania w DSS ma na celu laczenie kilku expozycji o tym samym czasie, a nie laczenie pojedynczych klatek LRGB

moze to conieco Ci pomoze

https://starizona.com/acb/ccd/software/ps_lrgb.aspx

 

edit

dodam jeszcze video o wyrownaniu

http://astropolis.pl/topic/54460-obrobka-w-ps-rotacja-videotutorial/

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież musisz zrobić 4 oddzielne stacki, broń boże nie wrzucaj tego naraz. Jak rozumiem masz problem wyrównać kolor? Bo wpis z manuala DSS mówi o tym, jak zrobić 4 oddzielne stacki, które będą razem zalignowane. To w sumie ciekawa rzecz, ja zawsze stackuję całkiem niezależnie i potem alignuję stacki w maximie ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dokładniej:
Mam cztery zdjęcia, zrobione monochromatyczną kamerą z filtrami:
- Luminance
- Red
- Green
- Blue
Każde po 300 sekund. Oczywiście - wiem, że powinienem zrobić więcej zdjęć, niekoniecznie z takimi czasami itd., ale na razie jest jak jest. Mam taki a nie inny materiał i teraz staram się z niego wycisnąć jak najwięcej, w ramach nauki.
I teraz:
Z samego zdjęcia "luminance" udało się zrobić ładną M31 (mono), jak na pierwsze podejście poważnym teleskopem, to jestem zadowolony (nie będę wklejał tego zdjęcia). No ale po to robiłem też RGB, żeby pokusić się o kolor.
I teraz problem jest taki:
Zdjęcia RGB są lekuchno poprzesuwane względem Luminance. Photoshop nie potrafi ich wyrównać (pewnie za mało detali dla niego).
Więc jak wstawię je we właściwe kanały tak jak są, no to obraz jest kolorowy, ale "rozmazany" (nic dziwnego).
Wróciłem więc do DSS i spróbowałem zestackować ze sobą L, R, G i B. Efekt widać na zdjęciu powyżej (po dodatkowej edycji w Photoshopie), jest super, jak na moje wymagania, no ale nadal oczywiście mono.
Przynajmniej wiem, że DSS, w przeciwieństwie do Photoshopa, dał radę ze sobą wyrównać te cztery zdjęcia. Ale robi z nich jedno zdjęcie oczywiście.
Myślałem, że może da się DSS zmusić jakoś, żeby je wyrównał, ale dał możliwość zapisania ich znowu osobno, jako L, R, G i B - już wyrównane co prawda ze sobą - żeby je można było połączyć w kolorowe zdjęcie w Photoshopie.

No i teraz:

Czy da się w DSS (lub innym darmowym oprogramowaniu) wyrównać względem siebie te cztery zdjęcia, ale żeby nadal pozostały osobnymi zdjęciami, żeby można je było połączyć w kolor w Photoshopie?

Zaznaczam: jak je potem połączyć w kolor w Photoshopie to doskonale wiem.
Nie potrafię tylko ich ze sobą wyrównać (a Photoshop nie daje rady).

EDIT

Oczywiście przetestuję to co wyżej opisaliście, w tym ręczne wyrównywanie w PS, ale chętnie bym znalazł automatyczne i darmowe rozwiązanie - miałem głęboką nadzieję, że za pomocą DSS to się da zrobić po prostu.

Edytowane przez Michał Terajewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierując się Waszymi poradami wyrównałem ręcznie w PS.

Efekt niestety jest dość żałosny. :-D

Pytanie:
Czy to da się jakoś poprawić, tylko ja nie umiem, czy po prostu tak jest z powodu kiepskiego materiału i lepiej zebrać dobry materiał od zera?

Kolorki na samej galaktyce, powiedzmy, jakieś tam są, ale naokoło ta tęcza barw...

5z945JI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spory sekret fajnego zdjęcia kryje się w obróbce.

Surowy materiał to ok 40% sukcesu. Nie przejmuj się, w rok czy dwa na pewno nie opanujesz wszystkiego, ale na pewno po jakimś czasie fotki zaczną wyglądać interesująco.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.