Skocz do zawartości

Analiza PE montażu NEQ6


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam problem z analizą wykresu PE montażu SW NEQ6 z napędem na paskach.

 

Trochę danych teoretycznych:

- okres obrotu ślimaka to 480s - zgadza się z PE, jest widoczne

- przekładnia na pasku 1:2,5 - powinno być widoczne z okresem ok 192s, a nie widać tego

- silnik krokowy 400 kroków/obrót

- łożyska wymienione na SKF, montaż chodzi gładko, bez żadnych zgrzytów, delikatnie pchnięty obraca się kilka razy...

 

Pomiar PE za pomocą enkodera wysokiej rozdzielczości (0,07').

 

Problem polega na tym że mam bardzo wysoką amplitudę z okresem ~163; 81,5 i 41 sekund i za nic nie mogę dojść skąd ona się bierze, gdyby udało się to jakoś wyeliminować prowadziłby super, bo żadnych szarpnięć i szpilek nie widać...

 

Wykres ponad dwóch okresów ślimaka i FFT:

 

Zrzut ekranu 2016-09-16 19.30.56.png

 

Zrzut ekranu 2016-09-16 19.30.58.png

 

Pozdrawiam

Korneliusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Niestety, za słabo znam się na budowie montażu, by Ci coś podpowiedzieć, ale sam chciałem dopytać - jak wygenerowałeś taki wykres? I drugie pytanie: na jakim systemie operacyjnym uruchomiłeś PECPrec? Mi na Win10 w ogóle się nie uruchamia.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wracam do zębatek żeby przetestować jak z nimi zachowuje się montaż...

 

Jeśli chodzi o wykres, to buduję sobie zewnętrzny guider z enkodera wysokiej rozdzielczości, z niego zrzucam dane o pozycji osi RA do komputera w postaci CSV czytelnej dla PECPrep.

 

A PECPrep klasycznie zainstalowałem i uruchomiłem pod Win10, żadnych problemów z nim nie miałem, żadnej zgodności nie uruchamiałem, ani nic takiego, po prostu zadziałał od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, czy nie lepsze od najlepszego encodera byłoby użycie np. zdjęć poklatkowych i zrobienie wykresu zmiany pozycji na zdjęciu? Nie do końca rozumiem budowę encoderów, ale zdjęcie to bezpośrednia metoda zmierzenia położenia montażu w przestrzeni z dokładnością do ułamka piksela (well, pomijając wpływ refrakcji i scyntylacji).

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkoder zainstalowany na osi RA pozwoli mi korygować pozycję montażu również w nocy, podczas sesji astrofoto. Jego rozdzielczość wynosi 16777216 kroków na obrót, czyli około 0,07 sekundy kątowej co jest niemożliwe do wyciągnięcia ze zdjęcia. Co więcej pozycję zwraca przez prosty interfejs szeregowy, więc dalej łatwo można go obrobić, więc obliczyć np przesunięcie teleskopu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było najpierw nagrać błąd PERecorder'em i porównać ze wskazaniami enkodera - jeżeli wykresy będą się pokrywać to dopiero szukał bym problemu w mechanice.

Pomysł z enkoderami nie jest nowy - http://www.mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=40aczkolwiek cena jest odstraszająca.

 

Czy planujesz może sprzedaż gotowego rozwiązania ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę, dla porównania, wykres jaki zrobiłem na podstawie filmu poklatkowego (bez guidingu). Oś Y w sekundach kątowych, X - czas w sekundach. To też NEQ6Pro.

 

NEQ6Pro.png

 

Edit:

Zupełnie na marginesie, w innej skali wykres dla osi DEC. Czy tylko ja tu widzę coś więcej niż szum? Uprzedzając: niedokładność ustawienia na polarną wyeliminowałem wzorami regresji liniowej... choć teraz myślę, że przy 40' naświetlania prosta to niekoniecznie wystarczające przybliżenie obrazu ruchu gwiazdy...

 

NEQ6Pro_dec.png

 

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te błędy okresowe, o okresach będących "okrągłym" ułamkiem pełnego okresu PE (u mnie widoczne są 4), mają pewnie to samo źródło co główny PE, czyli niedokładność wykonania ślimaka.

BTW,

 

 

- łożyska wymienione na SKF, montaż chodzi gładko, bez żadnych zgrzytów, delikatnie pchnięty obraca się kilka razy...

 

Jestem pod wrażeniem... Sam wymieniałeś?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podzielisz się wiedzą, jak zamontowany jest ten enkoder (jak zbierasz z niego dane)? Wrzuć jakieś zdjęcie. To bardzo ciekawy temat.

 

Co do modyfikacji montaży, kiedyś sądziłem, że wymiana łożysk na osiach głównych montażu to strata czasu i pieniędzy. Wymieniać ew. należy tylko te na ślimaku. Niestety ostatnio do serwisu trafiło mi kilka EQ6, których osie Ra praktycznie nie kręciły się - to znaczy, jak je pchnąłeś, to się zatrzymywały od razu. Czuć było gradację ruchu, a jak się go dociążyło sprzętem, to sprzęt chodził jak po grudzie - z ogromnym oporem. To bez wątpienia będzie wpływać na pracę i tych egzemplarzy u mnie praktycznie nie dało się guidować.

 

Zmieniłem zdanie. Jeżeli czuć jakiekolwiek opory w pracy montażu, to trzeba go przejrzeć, bo to ma ogromny wpływ na jakość pracy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Zupełnie na marginesie, w innej skali wykres dla osi DEC. Czy tylko ja tu widzę coś więcej niż szum? Uprzedzając: niedokładność ustawienia na polarną wyeliminowałem wzorami regresji liniowej... choć teraz myślę, że przy 40' naświetlania prosta to niekoniecznie wystarczające przybliżenie obrazu ruchu gwiazdy...

To co widzisz to głównie seeing, a w mniejszej części niedokładność określenia pozycji gwiazdy na zdjęciu. Na osi Dec widać głównie błąd ustawienia na polarną, który to wyeliminowałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widzisz to głównie seeing, a w mniejszej części niedokładność określenia pozycji gwiazdy na zdjęciu. Na osi Dec widać głównie błąd ustawienia na polarną, który to wyeliminowałeś :)

 

Seeing i niedokładność pomiaru powinny się rozkładać po równo...

NEQ6Pro_dec1.png

 

Krzywa odchyla się raptem mniej niż pół sekundy, ale statystycznie jest to zauważalne. Ciekawe czy jest to np. efekt niesztywności w osi Y i natrafiania obracających się płaszczyzn na jakieś przeszkody.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odejmiesz ten trend, który wskazałeś, to otrzymasz to o czym mówię :) A skąd się bierze ten faktycznie zauważalny trend, to przechodzi moje pojęcie. Oś Dec jest nieruchoma podczas pomiaru PE, a niebo powinno z grubsza liniowo dryfować, przy czym chyba dryf zwalnia i zawraca podczas przechodzenia przez południk. Ale to by był jakiś jeden równy łuk, a nie takie oscylacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odejmiesz ten trend, który wskazałeś, to otrzymasz to o czym mówię :) A skąd się bierze ten faktycznie zauważalny trend, to przechodzi moje pojęcie. Oś Dec jest nieruchoma podczas pomiaru PE, a niebo powinno z grubsza liniowo dryfować, przy czym chyba dryf zwalnia i zawraca podczas przechodzenia przez południk. Ale to by był jakiś jeden równy łuk, a nie takie oscylacje...

 

Jedyne co mi rozsądnego przychodzi do głowy to krótkookresowe zmiany refrakcji wraz ze zmianą temperatury/ciśnienia/wilgotności... W wolnej chwili policzę ile to mogłoby być. Mniej rozsądne pomysły, typu mrówka między trybami, odrzucam na razie ;).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi rozsądnego przychodzi do głowy to krótkookresowe zmiany refrakcji wraz ze zmianą temperatury/ciśnienia/wilgotności... W wolnej chwili policzę ile to mogłoby być. Mniej rozsądne pomysły, typu mrówka między trybami, odrzucam na razie ;).

Jest to jakiś pomysł. Ale mrówkę od razu odrzuć - przy pomiarze bez włączonego guidingu oś Dec się nie rusza, nie mają znaczenia jej przekładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś pomysł. Ale mrówkę od razu odrzuć - przy pomiarze bez włączonego guidingu oś Dec się nie rusza, nie mają znaczenia jej przekładnie.

 

Teoretycznie oś Dec się nie rusza, a oś RA pracuje równiutko w płaszczyźnie. Jednak jeśli COŚ znajdzie się między tymi płaszczyznami osi RA (zdjęcie) to może odchylić głowicę w pionie. Nietrudno policzyć, że aby uzyskać 1" odchylenia na długości ok. 5 cm wystarczy nierównoległość obu płaszczyzn rzędu 0.0002 mm (!). Czy to możliwe, że te montaże budowane są z aż taką precyzją?

 

DSC_0033ab.png

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.