Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie luny miejskiej


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Obserwacje prowadze ok. 30 km. od centrum Warszawki. Normalnie, luna miasta ma ok. 30 stopni wysokosci i ok. 60-80 stopni szerokosci (kierunek polnocny). Wczoraj, zanim przyszly chmurwy zaobserwowalem dziwne zjawisko. Luna "urosla" do rozmiarow 50 stopni wysokosci 120 stopni szerokosci! Byla tak jasna, ze Phaceda zniknela zupelnie, a Merak byl ledwo widoczny! :shock: W tym samym czasie po drugiej stronie nieba obserwowalem M33 przez BPC20x60 z reki i dawalo sie wyraznie zobaczyc mgielke i ksztalt tej galaktyki!!!

 

Co spowodowalo takie zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja miałem przypadek że po niebie wiły się świecące obłoki tak tak swiecącxe ładnie to wytglądało ciekawe co to powiem tylko że Księzyc był wtedy w pobliżu nowiu a Słońce głęboko pod horyzontem

 

Chmury iryzujące? Też już kiedyś taką chmurke widzialem w nocy - piekne zjawisko :) Chmury te wędrują sobie na wysokosci jakies 90km nad Ziemią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryzacja obłoków występuje także w troposferze i to czasami zdecydowanie poniżej 10 km. Często można ją zobaczyć na altocumulusach, ewentualnie cirrocumulusach.

Tutaj przykład:http://www.ceper.com.pl/meteo/zjawiska.html#iryzacja

 

To prawda, zjawisko jest bardzo podobne, ale sama natura tych chmur zupelnie inna. Na zwyklych altocumulusach widac iryzacje praktycznie zawsze, gdy sa blisko Slonca, a czasem pojawia sie ona nawet na "postrzepionych" niskich chmurach cumulus fractus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do oglądnięcia wątku http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5742 gdzie zamieściłem fotki zarówno obłoków iryzujących jak i podobnych ale innych chmurek podświetlonych Słoneczkiem :salu:

 

Tak, widziałem już ten wątek. Ale w nim mamy obłoki iryzujące (górne zdjęcie) i zwykłe "podświetlone" obłoki, które często spotykamy (ja widziałem je dzisiaj rano o wschodzie Słońca).

 

Mnie natomiast interesuje, czym różni się natura obłoków iryzujących występujących w stratosferze, od tych na których iryzacja występuje w troposferze?

 

Aha, właśnie, na jakiej wysokości mogły być Januszu te chmurki iryzujące - jak je nazywasz - z górnego zdjęcia?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conajmniej na kilku lub więcej kilometrach ale może lepiej niech się wypowiedzą w tej kwestii fachowcy od chmur i klimatologii :roll:

Piękne i barwne iryzacje występują na śladach rakiet kosmicznych, często przedstawiane w zagranicznych pismach.

Mechanizm powstawania iryzacji jest zapewne ten sam niezależnie od wysokosci jej występowania czyli interferencja i rozszczepienie światła na specyficznych kryształkach lodu w wysokich chmurach :salu:

 

Ps. Naturalne Obłoki Iryzujące w stratosferze :roll: zawsze mi się wydawało że to już domena obłoków srebrzystych na tak dużych wysokościach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś wyjaśnić czym różni się natura tych chmur?

 

Chmury na zdjeciu Janusza to altocumulusy. Wystepuja typowo na wysokosciach 3-5km, maksymalnie 6km i skladaja sie z kropelek przechlodzonej wody. Iryzacja powstaje bardzo podobnie jak wieniec, czyli na skutek dyfrakcji swiatla w kropli.

 

Natomiast stratosferyczne obloki perlowe wystepuja w temperaturach ponizej -80stC i sa zbudowane z krysztalkow lodu, prawdopodobnie powstalych wokol drobin pylow wulkanicznych. Poniewaz sa to chmury lodowe, natura ich iryzacji musi byc inna niz dla "typowych chmur". Ale jaka dokladnie to przyznaje szczerze, ze nie wiem :Cry: Mysle, ze musza to byc krysztaly o jakichs specyficznych ksztaltach, gdyz iryzacja nie wystepuje na troposferycznych chmurach lodowych (cirrusach i cirrostratusach) :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Patrząc na zdjęcie Janusza nie byłem pewny, czy to wysoki altocumulus, czy niski cirrocumulus? Dlatego przypuszczałem, że musiał być na wysokości około 5-8 km.

Jak znajdę czas to jeszcze poszperam tu i tam, bo temat "nietypowych" chmurek mnie zaciekawił.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.