Skocz do zawartości

M42 (EQ3-2 + canon350D + Tair)


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Parametry ekspozycji ? Czas, przysłona, iso, ognisko ? Czy ten tair jest stałoogniskowy 300mm - pytanie o ognisko wtedy traci sens...

Wiem, o tairze można w necie, ale w nim nie znajdę paramerów Twojej fotki

 

Jeśli już o absolutnych debiutach, mój też był na M42, ale w innej konfiguracji sprzętu: ED 80/600 SW, SONY NEX 5N, cg5gt. Jeśli dobrze pamiętam - czas 120 sek, ISO 1600, ognisko oczywiście 600m ...Stary koń już byłem / jestem - a skakałem z radości...

 

M-42-1.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na taką spontaniczną próbę i przaśny zestaw to muszę pochwalić.

Sam z eq3-2 ćwiczyłem do 135mm, i nie miałem lepszych efektów. Obawiam się też, że to blisko szczytu możliwości taira.

Taaa .. cieszy się człowiek własnej fotki, a potem MaPa albo inny Napoleon wrzucają swoje na astropolis i się człowiek leczy z astrofoto .... :letsdrink:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ekspozycji ? Czas, przysłona, iso, ognisko ? Czy ten tair jest stałoogniskowy 300mm - pytanie o ognisko wtedy traci sens...

Wiem, o tairze można w necie, ale w nim nie znajdę paramerów Twojej fotki

 

 

 

 

 

Tak tair 300 mm (obiektyw 70mm, albo coś koło tego), przesłona minimalna (nie wiem dokładnie jaka tam jest). Stack 6 klatek po 15-30 sek, ISO 800. W zasadzie to obróbkę robiłem jak robię np fotki Księżyca - stackowanie w AS2, potem kontrast/gamma i ostrzenie w Imageshack.

 

 

Jak na taką spontaniczną próbę i przaśny zestaw to muszę pochwalić.

Sam z eq3-2 ćwiczyłem do 135mm, i nie miałem lepszych efektów. Obawiam się też, że to blisko szczytu możliwości taira.

Taaa .. cieszy się człowiek własnej fotki, a potem MaPa albo inny Napoleon wrzucają swoje na astropolis i się człowiek leczy z astrofoto .... :letsdrink:

 

Niebo nienajlepsze bo miejski balkon i Księżyc - w lepszych warunkach za miastem będzie już ciemne tło i lepszy kontrast. W obróbce DSów praktycznie w ogóle nie siedziałem, a z tego się przecież najlepsze efekty wyciąga.

 

W jakieś wielkie astrofoto DSowe mnie jakoś szczególnie nie ciągnie, ale dobrze jest mieć chociaż lekkie o tym pojęcie i możliwości rejestrowania obiektów ciemniejszych niż Saturn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zrobić własną interpretację materiału charona :)

Koncentrowałem się tu głównie na jak największej ilości detalu którą dało się wyciągnąć z tego materiału, próbowałem domknąć pętelkę w m42, i chyba coś tam zaczęło majaczyć

Nowy folder_g3_b3_ap1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon_X domykaj przesłonę do 5,6. Aberracja chromatyczna tego obiektywu zabija. No i winieta będzie ciut słabsza.

Mój tair został specjalnie tuningowany, aby można było stosować w nim filtry (głównie myślałem o semi-apo), ale nawet przez dwa lata nie zrobiłem systematycznych testów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.