Skocz do zawartości

Adapter do szukacza


karolmasztalerza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nabyłem niedawno ASI120, wczoraj do mnie przyszła i wpadła mi taka myśl żeby sobie ułatwić ustawianie na gwiazdę polarną używając ASI i sharpcapa, ale teraz kombinuję jaki obiektyw. Doszedłem do wniosku że najwygodniej byłoby podczepić ASI do szukacza 6x30 (skywatchera), podejrzewam że ktoś na forum robił coś takiego do guidingu, więc się zapytam: jaką złączkę do takiego zastosowania? jak ustawić ostrość? gdzie taką złączkę dostanę (zakładam że w astrokraku będą mieli?) z góry dzięki :) (PS jestem na budżecie, jeśli macie inne rozwiązania np obiektyw CS to im taniej i łatwiej tym lepiej ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej przerabia się szukacze 9x50. Ale 6x30 też powinno się udać. Ja obecnie przerabiam swój 9x50 w Astrokraku za 74 zł. Muszą wykonać złączkę oraz skrócić tubus, aby wyostrzyć. Ostrość ustawiasz kręcąc obiektywem, tak jak normalnie :) Masz tam pierścień kontrujący i możesz obracać obiektywem na gwincie (tak jest oryginalnie). Nie wiem, jaką ma ogniskową Twój szukacz, ale pewnie ok 100 mm. Jeśli znajdziesz taniej obiektyw CS o podobnej ogniskowej, to będzie to lepszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej przerabia się szukacze 9x50. Ale 6x30 też powinno się udać. Ja obecnie przerabiam swój 9x50 w Astrokraku za 74 zł. Muszą wykonać złączkę oraz skrócić tubus, aby wyostrzyć. Ostrość ustawiasz kręcąc obiektywem, tak jak normalnie :) Masz tam pierścień kontrujący i możesz obracać obiektywem na gwincie (tak jest oryginalnie). Nie wiem, jaką ma ogniskową Twój szukacz, ale pewnie ok 100 mm. Jeśli znajdziesz taniej obiektyw CS o podobnej ogniskowej, to będzie to lepszym wyjściem.

100mm w moim wypadku to powiedzmy dalszy koniec zakresu jaki chcę, mam M42 75-300mm ale chyba nie ostrzy. 74zł to niedużo, zadzwonię i porozmawiam z astrokrakiem w takim razie, cięcie tubusu mógłbym zrobić samemu (w sumie to mogę nawet nowy tubus sobie w 3D wydrukować) tylko pytanie co ze złączkami i odległościami w jakich to cudo ostrzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć okular szukacza, skieruj na Słońce (wiem, dobre żarty :) ) i zmierz, w jakiej odległości od soczewki jest najmniejsza plamka (tylko nie patrz przez niego!). Tak wyznaczysz ogniskową.

Obawiam się, że odesłanie szukacza może być niezbędne, bo chyba trzeba nagwintować tubus po skróceniu. Ale to już się dopytasz. No i jak odeślesz go, to Janusz dobierze Ci wszystkie odległości, tak to sam będziesz musiał zrobić to doświadczalnie.

 

Jak to nie ostrzy ten obiektyw? pewnie brakuje Ci przedłużki, żeby zapewnić 45,5 mm odległości od matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś używał szukacza 6x30 do guide. W jaki sposób chcesz ułatwić sobie to ustawianie polarnej ?

W sharpcap'ie jest nowa funkcja polar align (dodana jakoś miesiąc temu?) która działa tak: zamiast lunetki używasz teleskopu z kamerką guide (tudzież moje ASI wraz z tym co do niej podłącze) , wykonujesz zdjęcie rejonu polaris'a (+-5 stopni od polarisa), sharpcap wykonuje plate-solve twojego zdjęcia, i mówi ci o ile stopni masz przestawić montaż w jakim kierunku. Przy moim EQ3-2 bardzo by się to przydało, bo staram się z montażu wycisnąć ostatnie soki (używam tylko prowadzenia w jednej osi silnikiem krokowym, doszedłem już do klatek 300s na 400mm ale tu już niestety jest bariera mojego polar align)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć okular szukacza, skieruj na Słońce (wiem, dobre żarty :) ) i zmierz, w jakiej odległości od soczewki jest najmniejsza plamka (tylko nie patrz przez niego!). Tak wyznaczysz ogniskową.

Obawiam się, że odesłanie szukacza może być niezbędne, bo chyba trzeba nagwintować tubus po skróceniu. Ale to już się dopytasz. No i jak odeślesz go, to Janusz dobierze Ci wszystkie odległości, tak to sam będziesz musiał zrobić to doświadczalnie.

 

Jak to nie ostrzy ten obiektyw? pewnie brakuje Ci przedłużki, żeby zapewnić 45,5 mm odległości od matrycy.

45mm? aż tyle? fisheye w zestawie ostrzy bez probelmu będąc tuż przy matrycy. mierzenie ogniskowej chyba wiem jak przeprowadzić (robiłem to już dla soczewki 90/150mm którą mam tu wolną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw 75-300 który mam to znaleziona w szafie EXACTA VARIOPLAN MC 75-300mm, jak dałem ASI120 z tym szkłem na lampę uliczną to na 75mm było totalnie nie ostre, a gdzieś w okolicy 200mm się już dało wyostrzyć. Oczywiście 200mm na takiej matrycy to przesada do ustawiania na polarną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment, to czemu po podpięciu do Canona EOS1200D przez T ring, gdzie do matrycy na 99.9% jest mniej niż 4.5cm nie ostrzyło i musiałem obiektyw wpychać głębiej tuż przed matrycę?

Jaki T-ring? Dla złącza T-2 (gwint M42x0,75) backfocus to chyba 55mm, dla tradycyjnego, radzieckiego M42x1 to jest 45,5mm. Więc może złączka była mimo wszystko za długa? A może obiektyw miał ustawioną ostrość na bliską odległość? Wtedy, by uzyskać ostrość dla nieskończoności trzeba by kamerkę wepchnąć bliżej? A może obiektyw ma skopaną ostrość (sam mam tak w obiektywie 80-200 na M42, czasem się coś przytnie i ostrzy tylko na blisko, albo bardzo blisko)?

Edytowane przez matpio7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.