Skocz do zawartości

Który okular wybrać ?


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

1- Ortoskopowy Antares 6mm Astrokrak (295zł)

-powiększenie 200x

2- Lantanowy Orion 5,2mm Astrokrak (575zł)

-powiększenie 230x

3- LV Vixen 5mm Delta Optical (469zł)

-powiększenie 240x

 

No i teraz mam dylemat :? , który wybrać, mam już soligora 6mm planety przez ten okular są maludkie żadna rewelacja :( , oczekuje czegoś więcej po moim teleskopie (synta), dlatego postanowiłem zainwestować w dobry okular planetarny. Kiedy przeglądałem nasze wspaniałe forum :D to jestem jeszcze bardziej zakręcony niż przed :shock: , może teraz wyciągnę z waszej pomocy jakieś pozytywne wnioski bo przecież nie często kupujemy okulary z tej półki.

 

Pozdrawiam Adam S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw sie, tez mialem balagan szukajac okularu do planetek. W koncu kupilem ortoskopa 7mm i wprawdzie nie porownywalem z innymi, ale poki co jestem bardzo zadowolony :)

Orto daja bardzo ladny obraz - kontrastowy i ostry, ale niestety komfort obserwacji jest slaby.

Moze niech sie wypowiedza inni uzytkownicy - wiele osob z tego forum porownywalo oba typy okularow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10mm od synty, barlowa także mam :salu: ale jak już pisałem oczekuje czegoś więcej, może jestem wybredny ale obrazy dawane przez okulary które posiadam już mi nie wystarczają. Jestem pewny że z lepszymi okularami moja synta pokaże co potrafi :wink:. Dzisiaj rano obserwowałem Saturna i muszę przyznać że miło mnie zaskoczył :shock: ale to jeszcze nie ten Saturn który mi się marzy, dlatego chcę zaopatrzyć się w naprawdę dobry okular żeby zobaczyć ten wymarzony. Mam tylko nadzieje że moje wyobrażenia na temat okularów z tej półki nie są wygórowane bo rozczarowanie za 500zł to delikatnie mówiąc przykre doświadczenie :Cry:. Dlatego mam dylemat który z wymienionych okularów wybrać, niestety nie mam możliwości spotkać się w waszym gronie na jakimś zlocie i osobiście popatrzeć przez te małe szczęściodajki :D ale mam nadzieję że to się zmieni jak na razie mam tylko, a może aż waszą pomoc. Ortoskop odpadł, został lantan i Vixen, a może macie jeszcze jakieś inne propozycje? Jak już kupie ten okularek to podzielę się wrażeniami na tym forum a także porównam różnicę w dawanych obrazach między np. soligorem 6mm bo ta różnica mnie bardzo interesuje, no to na tyle :papa:

 

Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortoskop chyba odpada, bo mam zamiar w końcu zaskoczyć mojego ojca obrazem jaki zobaczy w okularze a to bardzo trudne bo ojciec astronomią interesuje się jak zeszłorocznym śniegiem :lol: a więc dyskomfort może go strasznie zrazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już soligora 6mm planety przez ten okular są maludkie żadna rewelacja

 

Może dlatego malutkie że ten PL Soligor 6 mm ma większą ogniskową. Mnie 3 szt. tych Plossli potwierdziły że gdzieś ponad 8mm mają w rzeczywistości. No i obraz jest przymaławy faktycznie.

 

Na planetki 200-300x polecam. Ale to na dobre warunki.

 

=========================

 

Tak krytykujecie te pola Orthoskopów, że nie chce Mi się wierzyć.

No to ile stopni mają takie ORTHO ?

- 30 ?

- 40 ?

Jak 30 to Ci co mieli kiedyś Optisana mają już z tym doświadczenie i szybko się przyzwyczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupio pytam. :oops: Przecież w Astrokraku podali w ofercie.

No 40 st. jeśli jest prawdziwe to powinno wystarczyć nawet dla bardziej wymagającego. Lantany 45-50 st., więc nie zbyt więcej. Problemem w ORTHO nie jest pole, tylko odległość źrenicy. Pomyliło Mi się.

Jaka więc jest przeciętnie ta odległość, bo tego to już w Astrokraku nie napisano ? Czy to są podobne wrażenia do krótkoogniskowych Plossli ? Bo z tego co piszecie, to na to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość zrenicy wyjściowej w Otroskopach Antaresa wynosi 96% +-2% wartości ich ogniskowych co przed chwilą właśnie pomierzyłem Opimetrem Czapskiego 8)

Niebawem uzupełnimy ten parametr w ofercie :salu:

 

Ps. Pola widzenia które podajemy w ofercie są prawdziwe i pomierzone przez El Capitano w przeciwieństwie do nie zawsze uczciwie podanych parametrów pól widzenia i odległości źrenic innych firm obecnych na naszym rynku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak Janusz napisal o zrenicach w ortoskopach,istotna sprawa jest to czy nosisz szkla ,albo czy w przyszlosci mozesz je miec,jesli tak to kazdy lantan przewyzszy ortho. a komfort obserwcji zmieni sie w tzw. "mus" tzn. bedzisz potrzebowal tego co ma lantan a czego nie moze dac Ci ortho. zwlaszcza w okularach <8 mm.

Mam 6mm ortho. Antares-a to moj najlepszy okular/a mialem ich troche, min. zoom-a lanatana soligor/ i jesli mi "patrzaly " nie nawala to kupie wkrotce kolejne okular przeznaczony wybitnie do obserwacji Planet,Ksiezyca- ortho. 4mm.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się chce brylować w sieci fotkami albo papierowymi zdjęciami wśród realnych znajomych - nie ma wyjścia, tylko kasa, elektronika i czas.

Co innego idndywidualna satysfakcja z własnoocznych obserwacji. Tylko że w dziedzinie DS nie ma alternatywy. Co ja mówię - jest, zamiast godzinnego naświetlania na kliszy lub dwugodzinnych fot żeby było co stackować - "wystarczy" półmetrowe lustro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zdecydowałem się na lantana, ale którego?

-Lantanowy Orion 5,2mm Astrokrak (575zł)

-LV Vixen 5mm Delta Optical (469zł)

Różnica w cenie jest dość znacząca, dlaczego? Czyżby Orion był lepszy. :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.