Skocz do zawartości

lunety i planety


sheratan

Rekomendowane odpowiedzi

witam niedlugo bede szczesliwym posiadaczem lornetki 20x60 mysle ze przez rok sobie nią pokukam w niebo sie oswoje i dopiero pomysle o czyms wiekszym.wiem ze planetki w tym nie poogladam bo trzeba wiekszego powiekszenia w wlasnie tak sie rozgladalem z nudow i jest cos takiego nie mam zamiary sie w to zaopatrywac ale ciekaw jestem co widac przez taką lunete moze ktos ją mial http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/?id=62 bo tania jest i sie zastanawiam co przez nia widac i to samo pytanie do tych refraktorkow kosztują kolo 300 zl ciekawy jestem jak w nich wyglądają planety np w tym http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=165 dziekuje za odp!! :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o mijaj to badziewie tyle że pamiętaj zoomy nie nadają sie raczej do obserwacjoi astronomicznych ze względu na straty swiatła no i na jakość chociaż jakby to był zoom jakioejś porządnej firmy to czemu nie ale nie takie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj te 300 w statyw do lornetki. Od wczoraj jest np. porucznikowy klasyk na Allegro za 299.

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33383306

 

Nowka 450 i trzeba poczekac. Nie zachecam do tego konkretnego ale do statywu w ogole. Mam BPC 20x60 i powiem ci, ze mozna nia naprawde duzo piekna na niebie wypatrzyc, ale polowe stracisz trzymajac ja w rekach. Zupelnie inaczej wygladaja HiHotki z reki, a inaczej ze statywu jak powpatrujesz sie w nie 10 min. Analogicznie M42, M31, M33 itd. itd.

 

:cenzor: , splukalem sie do ostatniego grosza na okularki i bede musial odpuscic ten statyw.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sheratan, dobrych rad nigdy dość, więc i ja dołączę: ZAPOMNIJ O TYCH LUNETKACH 50-60mm, zarówno o tych zoomach, jak i tych miniaturowych "refraktorach astro". Ja przerabiałem ten temat osobiście. Lunetki zoom są do niczego, bo ich optyka [z kilku powodów i nie tylko sam zoom jako taki jest tu winiendaje fatalnej jakości obraz przy maksymalnych powiększeniach rzedu 60x, które i tak są za małe do przyzwoitych obserwacji planetarnych. A wiem co piszę, bo miałem taką lunetke 20-60x60. Co do tych niby refraktorków, to są one po prostu za małe i marnej jakości. Modernizacja przez wymianę np. okularów nieopłacalna. Nie warto. Lepiej oszczedzić pieniadze na przyzwoity refraktor 80-100mm. Jako absolutna ostateczność luneta Yukon 100mm. Gdybyś zaś potrzebował naprawde małego sprzętu np. do plecaka, to ZRT do przeróbki - ale to jest chyba najgorsza z możliwości -parametry gorsze od yukona, a z przeróbką cena niewiele niższa. Yukon też z resztą wejdzie do plecaka na wyjazd za miasto [ale już nie w góry ;-)] Z drugiej strony, uwzględniając dodatkowy koszt statywu [znacznie solidniejszego niż np. pod małą lornetkę!] wyjdzie cena porównywalna z najtańszymi refraktorami 80-100mm na rynku... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj te 300 w statyw do lornetki. Od wczoraj jest np. porucznikowy klasyk na Allegro za 299.

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33383306

 

Kurde, nawet nie zdazylem sie napalic, a okazalo sie, ze 3 minuty temu lyknal go Chojrak :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.