Skocz do zawartości

Kilka pytan zielonego (obserwacje)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dzisiaj w nocy, pelen wiary w prognoze ICM (gdy szedlem spac padal deszcz), nastawilem telefon na 3 am na budzenie. Nie zawiodlem sie, niebo dobre no i pierwszy raz lookalem w niebo o tej godzinie o tej porze roku. Mam kilka pytan i spostrzezen. Pierwsza sprawa to meteory. Wiecie co... :shock: :shock: :shock: latalo tego tyle, ze wlazily doslownie w pole widzenia telepa (M.in. piekny bolid przecial mi M41 na x90 - niezle wrazenie.). W sumie miedzy 4.00 a 5.30 ok 30 bardzo jasnych i drugie tyle drobnicy. Głównie na N, NE, E, SE, S i SW. Kolejna sprawa to Syriusz. Wedle StarryNight jest to niebieskie. Wedlug Mapki obrotowej PTMA biale, a gucio! Razi w oczy wsciekla morska zielenia az milo. Skad ta roznica barw? Byl dosyc wysoko na niebie, wiec atmosfera nie powinna tu przeklamywac.

Pytanie drugie, obserwacje przerwalem z powodu utopienia sie mojej optyki w rosie. Czy jest jakas skuteczna metoda odraszania lornetki BPC20x60 (telep jakos mniej ucierpial)? Ja stosuje: "5 min. pod pazucha daje 50 sek obserwacji i abarot" ale to mocno nieefektywne jest no i faldy tluszczowe mi marzna jak takie zimne zelastwo pod kurtke chowam. Nastepne pytanie to prosba o identyfikacje. Pewnie z opisu slowno-muzycznego nic z tego nie wyjdzie ale sprobowac mozna. Po namiezeniu M38 pojechalem na gore, w prawo lorneta w kierunku Plejad. Po drodze trafilem na "falszywke M33". W BPC20x60 wygladalo to bardzo podobnie do M33 tylko nie mialo tych 3 charakterystycznych jasnych gwiazdek otaczajacych. Wg StarryNight w miejscu ktore wg mnie bylo siedziba tej mgielki siedzi NGC1664. Tyle, ze ja pierwszy raz widzialem Gromade Otwarta (jaka jest NGC1664) jako spora katowo mgielke! Nie widac bylo zadnych gwiazdek. Po prostu wypisz wymaluj M33 tylko zamiast 3 jasnych gwiazd na krawedziach, dwie w odleglosci srednicy obiektu na prawo, nieco w dol i "usmiech boryny" w postaci czterech slabiutkich gwiazdek tuz pod mgielka. Co to do cholery bylo? Powiedzcie prosze bo nie zasne. :) Kolejna zaskoczka tej nocy to dziwna Wenus. Ostra i piekna, widac faze ale do jasnego :twisted: dlaczego byla na gorze niebieska, na srodku zolta, a na dole czerwona? Przecie podobno Newtony nie maja aberracji hromatycznej. Ten sam efekt na NPZ SPL 10mm i Soligorze Plosslu 6mm. I na koniec dwa proste pytanka. Czy Hiady maja swoj numer NGC albo jakis inny i czy ktos moglby mi podac 100% przepis na odnalezienie M51 i M101? Niby to proste, ale ja jakos za cholere nie moge tych galaktyk wylookac.

 

Z innych eMek dzis padly:

 

M45 / M31 / M34 / NGC884&NGC869 / M33 / M42 / M41 / M38 / NGC1664? / NGC2244 :lol::lol::lol:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Hans, jak Ty jechałeś od M38 w kierunku Plejad i trafiłeś na NGC 1664, to ja Ci nie potrafię pomóc :wink: .

Syriusza widzę na niebiesko, czy to gołym okiem, czy lornetką. Pewnie ta BPC ma żółte szkła, co daje razem wypadkową zieloną, no chyba że to oglądałeś teleskopem, to trudno mi się wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz M33, to najpierw zidentyfikuj gwiazdobiory. M33 jest łatwa i leży między Metallah i MIRACH.

 

czy ktos moglby mi podac 100% przepis na odnalezienie M51 i M101

 

No jak Ty chcesz teraz obserwować te obiekty skoro są tylko 15 st nad ziemią ?

M51 jest łatwo znaleść po namierzeniu ALKAID UMa i 24CVn. Ta galaktyka tworzy z tymi gwiazdkami specyficzny trójkąt. Sprawdź sobie w planetrium. Celujesz szukacz w ten rejon i nie ma zmiłuj się, musisz ją zobaczyć, ale przy ciemnym niebie tylko.

 

Na M101 to raczej nie licz - jest niebywale słaba i Twój Optisan jej nie złapie chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zaskoczka tej nocy to dziwna Wenus. Ostra i piekna, widac faze ale do jasnego  :twisted: dlaczego byla na gorze niebieska, na srodku zolta, a na dole czerwona? Przecie podobno Newtony nie maja aberracji hromatycznej

 

To nie aberracja chromatyczna w teleskopie, tylko refrakcja w atmosferze ziemskiej. Promienie niebieskie są silniej uginane niż czerwone, dlatego barwy są nieco przesunięte. Ten sam efekt odpowiada za powstawanie "zielonego promienia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. A ja gdzies na astro4you (nie bijcie ale nie moge odnalezc tego posta) przeczytalem, ze M101 mozna zobaczyc przez BPC26x70!

 

Bu :Cry: a tak sie napalilem.

 

>Jak szukasz M33, to najpierw zidentyfikuj gwiazdobiory. M33 jest łatwa i leży między

>Metallah i MIRACH.

 

M33 jest mi znana i to nie bylo M33. Nie miala tych trzech jasnych gwiazdek w ktore jest wpisana, no i troche nie to miejsce. Ja piernicze, nie zasne dzisiaj no.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można zobaczyć M 101 przez wymieniony przez Ciebie sprzęt, chociaż nie powinna być ona wtedy nisko nad horyzontem gdzie obecnie przebywa :wink: .

 

No i Hans, ciekaw jestem czy słowa dotrzymasz i nie zaśniesz dzisiaj? Chociaż, hmm, to hasło może oznaczać, że po prostu zaśniesz tuż po północy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można zobaczyć M 101 przez wymieniony przez Ciebie sprzęt, chociaż nie powinna być ona wtedy nisko nad horyzontem gdzie obecnie przebywa :wink: .

 

No i Hans, ciekaw jestem czy słowa dotrzymasz i nie zaśniesz dzisiaj? Chociaż, hmm, to hasło może oznaczać, że po prostu zaśniesz tuż po północy :lol:

 

No to co do M101 jest jeszcze nadzieja dla mojego Telepa :D U mnie problemem ktory nie pozwala dojrzec tych galaktyk jest luna od W-wy od N. Wlasnie dlatego polowalem na M101 i M51 bo o 4 rano to mi Wielka Niedzwiedzica odjechala na E od luny i z tak pewna niesmialoscia... ale sie nie udalo.

 

Co do zasypiania to dzisiejszej nocy raczej nic nie zweryfikuje. ICM jest bezlitosny :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak na przełomie zimy/wiosny tego roku oceniałem mirydę S Boo. I właśnie używałem do jej zlokalizowania M 101, która była widoczna po najechaniu lornetką w odpowiednie miejsce, a może to było odwrotnie? :wink:

Obecnie S Boo jest w okolicy minimum jasności, ale w lutym/marcu proponuję namierzyć ją przy okazji szukania pobliskiej galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M101 to najtrudniejszy obiekt mgławicowy jaki do tej pory widziałem w mojej 12x60, a nie jest to lornetka najwyższej klasy. Po paru minutach wpatrywania się wydawała się dużo większa niż zaraz po namierzeniu  :salu:

 

M101 jak i M74 i nawet M51 to galaktyki o małej janości powierzchniowej i wymagają naprawdę czarnego tła nieba a wtedy widać je nawet lornetką 10x50 bez problemu co sam wielokrotnie z poza miasta obserwowałem.

Mówisz że M101 jest najcięższa do znaleziaenia a znalazłeś już Sowę M97(planetarną) i galaktykę M83 w Hydrze, poszukaj ich na wiosnę bo Niedźwiedzica będzie wieczorem górować jak i Hydra z M83 będzie wtedy tuż nad horyzontem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego nowiu miałem okazję obserwować rejon Wielkiej Niedźwiedzicy i dla mnie znacznie słabszymi obiektami od M97 Sowy były galaktyki M108 i M109. Natomiast M101 czy M51 były widoczne wspaniale, ale to "wina" mojego ciemnego, wiejskiego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.