Skocz do zawartości

Uszkodzona soczewka barlowa?


Klaudia7250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zaufałam i sięgnęłam po dość kiepski, używany sprzęt na początek. A właściwie podobno zalegał w szafie, bo prezent komuś się nie udał.

Mianowicie sky watcher bk707az2. 70mm, ogniskowa 500. Posiadam okular 10 i 25mm, kątówke, szukacz oraz soczewkę barlowa X2. Problem w tym, że przy idealnych warunkach i ciemnym niebie prawie nic przez niego nie widać. Jowisz wygląda jak jaśniejsza gwiazda. Po założeniu soczewki widać rozmazane białe kreski, tak jakby była pęknięta. Ogólnie dość dobrze sprawdza się przy obserwacji ciał niewidocznych dla oczu. Czy zakup nowej soczewki by coś na to poradził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

707az2 ma 700mm ogniskowej :)

może te okulary są marnej jakości te dodawane do zestawu, no i wyciąg okularowy pozostawia wiele do życzenia - przypomina mi konstrukcją SkyLuxa którego kiedyś miałem do testowania, i okulary były tragiczne, sam sprzęt po dofinansowaniu nowymi okularami i ewentualnie wyciągiem okularowym może być całkiem fajny do obserwacji Planet i Księżyca czy asteryzmów, chociaż przydała by się troszkę większa aperatura .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudia7250, czy to były Twoje pierwsze samodzielne próby obserwacyjne (poza Księżycem, bo ten jest duży)? Wybacz, jeśli pytam niepotrzebnie, ale jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to poniższe może być prawdziwe:

 

1) Czy na pewno poprawnie wycelowałaś w Jowisza i przy jakim powiększeniu? Tarcza planety jest już widoczna nawet w lornetkach 10x, absolutnie nie jest to obiekt gwiazdopodobny.

Twój teleskop z okularem 25mm daje powiększenia kilkakrotnie większe, w polu widzenia powinny też być widoczne księżyce (do 4 sztuk) jako gwiazdki na 1 linii z planetą. Może trafiłaś nie w planetę, ale w jakas gwiazdę tła obok. To częsta pomyłka, wbrew pozorom. Powód: albo za duże powiększenie na początek, albo źle wyjustowany szukacz -patrzy nieco gdzie indziej, niż sam teleskop.

 

2) Dziwny efekt z tym Barlowem. Ewentualne pęknięcie/porysowanie soczewek zobaczyłabyś w dzień gołym okiem, łatwo sprawdzić. Objawy, które opisujesz, pasują mi jednak do odblasków dawanych przez jakiś jasny obiekt gdzieś w tubie optycznej czy kątówce. To mógłby generować sam Jowisz, jeśli był tuż poza polem widzenia (patrz p. 1), lub nawet jakieś naziemne źródło światła przy pechowym zbiegu okoliczności. Czy te artefakty zmieniają położenie/jasność przy poruszeniu tubą? Jeśli występują tylko z Barlowem to warto sprawdzić wyczernienie jego tulei, podobnie okularów i wyciągu vide sugestie Ura.

 

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pamiętaj, aby przy obserwacji z użyciem mikroruchu na AZ2 (to pokrętło z tyłu na tzw. pręcie stabilizacyjnym) tuba była niesymetrycznie wyważona, kasując luz tego prostego mechanizmu (najlepiej dociążyć trochę teleskop z tyłu tj. od strony wyciągu okularowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Kanopus To były moje drugie obserwacje. Wczoraj wybrałam się po raz trzeci i widoki naprawdę sympatyczne. Jowisz dość ładny, było widać pasy oraz 5 księżyców. Nasz księżyc bardzo ładny, kratery dość wyraznie zaznaczone. Natomiast z Barlowem jest na bank coś nie tak. Po założeniu nie zobaczyłam nawet tarczy księżyca, a rozmazaną białą plamę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z barlowem jest wszystko w porządku tylko po jego włożeniu brakuje w wyciągu zakresu ostrzenia z tym barlowem.Barlow skraca ogniskową okularu a co za tym idzie żeby z nim wyostrzyć na nieskończoność np.na księżyc to trzeba wyciąg wsunąć głębiej do tuby.Włóż barlowa w wyciąg i spróbuj wyostrzyć obraz na jakiejś pobliskiej latarni.Ten Jowisz z pierwszego postu to była najprawdopodobniej gwiazda Gamma Virgo.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Kanopus To były moje drugie obserwacje. Wczoraj wybrałam się po raz trzeci i widoki naprawdę sympatyczne. Jowisz dość ładny, było widać pasy oraz 5 księżyców.

Uściślę, ze jeden z tych księżyców to pewnie jakaś gwiazda, bo ciężko, żebyś widziała jakiś z grupy Amaltei albo dalsze ;)

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z 2x Barlowem kupionym w sklepie nowy był bez zarzutów byłem zadowolony, po okresie użytkowania około 2lat wewnątrz pojawiły się jakieś śmieci było ich naprawdę dużo, były to odrobinki prawdopodobnie po produkcyjne, które latały wewnątrz niekiedy osadzały się na soczewkach. Nie dałem za wygraną postanowiłem je usunąć, 2x Barlow dość łatwo daje się rozkręcić i to zrobiłem. Przygotowałem się na najgorsze, kartka, ołówek, suwmiarka rozkręcałem po woli licząc ilości zwojów, każdą soczewkę rozrysowywałem jej położenie wyczyściłem i ponownie skręciłem. Ku mojemu zdziwieniu ten Barlow do dzisiaj pracuje bez zarzutów.

Skusiłem się jedną soczewkę tak dla ciekawości odwrócić i w obrazie była wielka jasna plama, wróciłem do wersji oryginalnej i jest ok.

Podejrzewam, że mógł ktoś mieć podobny problem i został Barłow zle złożony. Jeżeli jest pewność, iż nikt nic nie majdrował z Barlowem, był bym w stanie przypuszczać iż to może być coś z wyciągiem. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym Barlowie NIE ROZKRĘCAJ GO może jest dobry. Dobrze było by go gdzieś sprawdzić, porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudia7250, dzięki za odpowiedź. Czyli zostaje albo problem z samym Barlowem (zaznaczam: b. mało prawdopodobne by dotyczyło to samych soczewek, poza tym, co napisał Wega), albo z wyostrzeniem obrazu, jak piszą koledzy i co sama stwierdziłaś na tarczy Księżyca. Skupmy się na tym:

-Czy ostrzysz ponownie po włożeniu Barlowa do tulei wyciągu? W 90% przypadków po założeniu Barlowa ostrość potrzeba ponownie dostroić

-Czy Barlow jest wsunięty w wyciąg do oporu, podobnie sam okular do tulei Barlowa?

-Czy problem dotyczy Barlowa ze wszystkimi okularami z zestawu, czy tylko z jednym?

-Czy obserwujesz zawsze z kątówką? Sporo refraktorów, głownie krótkoogniskowych, nie ostrzy w ogóle bez kątówki

Może być tak, że ten konkretny Barlow z tym konkretnym teleskopem i okularem nie ostrzy, bo na skutek rozrzutu wymiarów w produkcji taniego sprzętu braku kilku milimetrów ruchu wyciągu, by w tym układzie wyostrzyć. Spróbuj określić, w którym kierunku ruchu wyciągu (chyba w głąB) obraz zmierza do ostrego. W takiej sytuacji pomóc może lekka modyfikacja tulei barlowa lub wyciągu, ale to zadanie dla tokarza. Jeśli problemem jest jeden okular, może pomóc jego wymiana na podobny, ale innego producenta. No i wreszcie sam Barlow -ale to po sprawdzeniu na 100% przyczyny.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.