Skocz do zawartości

A M A T O R gwiazd i piany z % :]


Horacy

Rekomendowane odpowiedzi

Hey Ludu!

Jestem początkującym "astronomem" :] kupiłem (na allegro) teleskop zwierciadlany : Meade Jupiter model 114 EQ-D (Made in China). Ogniskowa 900 mm. , f8 , sa dołaczone okular : h 12,5 mm i f 12,5 mm i soczewka barlow'a x3( ściemnia obraz). A teraz zaczynamy :

1. czym sie różni okular F od H ?

2. jak ustawic go na gwiazde polarną tak aby cały mechanizm poprawnie działał?

3. jaki okulary by sie jeszcze przydały.

 

teleskop jest na fotkach....

POMOCY !

 

 

Pozdrowienia dla wszystkich Astro...itp. itd. :]

1_119_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile dałeś za to "cudo"? :shock:

 

najpierw załamie cię :) kupiłeś tzw marketowy teleskop którego nikt tu na forum nie poleca.

 

pod drugie niemasz właściwie okularów tylko bardzo słabe Huygensy (i to oba f to raczej pomyłka.)

 

ale jak juz go masz

to kup z miejsca jakiś długi okular plossla PL25mm lub PL32mm

 

a do plannet to jeżeli nie musisz mieć okularów na nosie to PL 6mm lub zestaw barlow x2 i PL12,5mm

 

pozatym musisz wiedzieć że na dobre okulary mozna wydac majątek 300-600-1800 i więcej za sztuke :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozatym jeszcze dopowiem, że pewnie ten barlow x3 to jest tez bardzo niedobry.

 

musisz wiedzieć też, że jasność obrazu spada razem z powiększeniem. 2x wieksze powiekszenie daje 4x ciemniejszy obraz i to jest normalne. (z barlowem x3 obraz ciemnieje 9x co właśnie zauważyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary dużo lepsze od tych co masz kupisz już 100-150 zeta, np plossl.

druga sprawa w tym zestawie co masz to powiększenia 72x a z soczewką barlowa 216x to troche dużo jak na lustro 114mm, ja mam podobne gabaryty telepa i max urzywam 100x , 200- tylko łysego i to tlko czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm....czyli kupa? ale chyba na poczatek bedzie dobre? okulary kture kupie beda dobre na przyszłośc ( w razie zmiany teleskopu:). A moj balkon- jest bardzo fajny, winogron jest:) tylko go rozkładałem, nic wiecej . moj teren to ogródek:) Dzieki za rady. jak cos to jeszcze piszcie.

 

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zacznij od tego ile na te okulary chcesz wydac?

Sprawa druga to ustawienie. Wiesz co, moim zdaniem to na tak malym balkonie nie bedziesz sie bawil w ustawianie tylko bedziesz celowal "na oko" . Co do samego ustawienia to na glowicy masz taka pionowa podzialke ze stopniami, ustaw ja na 52 stopnie i zablokuj. Teraz os godzinowa (ta naj-gruba, pochylona pod katem ktory wlasnie ustawiles) musisz skierowac na N. Przedluzenie tej osi powinno "trafic" w Polaris. Da ci to mozliwosc sledzenia obiektu za pomoca tylko jednego pokretla mikroruchow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy w zasadzie wszystko się da zrobić, nawet prom Kosmiczny trzeba tylko zapytać jakim nakładem pracy i środków można to osiagnąć :wink:

A tak na poważnie za 700 zeta to fajny zakup na początek, kup do tego ze dwa Plossle np 9 i 32mm oraz achromatycznego Barlowa 2x a teleskop da ci wtedy oczekiwaną z obserwacji satysfakcję i na rok, dwa, spokojnie wystarczy :salu:

 

Ps. W którą stronę świata masz skierowany Balkon i czy widzisz z niego Polarną ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal ma zupełnie inny montaż, Astro3 jak pod skyluxa anie EQ1  8)

 

Hamal ma jeszcze coś zupełnie innego :wink:

 

Hans, ja się już przyzwyczaiłem, że jak mówią w prognozie pogody dla kraju - będzie ładnie, tylko poza Warszawą brzydko, to normalne, ale żeby Ty też taki stolicocentryk :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alescie mnie zlapali za te 2 stopnie :D No nie doczytalem, ze Oswiecim no! A te 52 stopnie to juz taki Odruch Pawlowa w sumie. :lol: SN na 52, Glowica na 52, piec innych freeatlasikow na 52 itd. itd. Czlowiek sie przyzwyczaja i juz mam wypalone w jakims cmosie w tylnym placie na stale. :mrgreen:

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Na szczescie docentrum mam 30 km. Wiec czasem z ogrodka M31 i HiHotki gola gala widze hehe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądać gwiazdy można na początku byle jakim sprzętem póżniej sam stwierdzisz że ten sprzęt Ci nie wystarcza i kupisz lepszy bo będziesz już bardziej doświadczony.

 

Nawet najtańszy lub najgorszy sprzęt może służyć przez długie lata bardzo dobrze i będziesz z niego zadowolony.

 

Tak samo było z moją Taigą 7x50! :mrgreen: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia czy mozna wykorzystac tego turista Hansa do obserwcji astro? Hę?

 

Da sie. Tylko co i jak :P

 

Male pole <3 stopni, dosyc ciena, dosyc ciezka, zasieg max ok. 10mag.

 

Widac M31, M33, M103 (ale malenstwo straszne), NGC884&NGC869, M42, M34, M35, M37, M38 i inne o podobnym przedziale jasnosci i wiekszych rozmiarach katowych. Jakosc obrazu porownywalna do lornet BPC ale z minusem. Gorszy komfort niz z lorneta. Mozna z reki, jak o cos oprzesz. NA PLANETY NIE LICZ.

 

Wiesz, ta rurka potrzebuje dobrego nieba, zeby cos nia wylookac. Na zlocie w Jodlowie uslyszalem taki oto kom. "Kure, jakbym patrzyl przez rure od odkurzacza!" :lol::lol:

 

I to doskonale oddaje mozliwosci sprzeciku. Na Allegro za 40-50 pln.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciag mam standardowy 1,25". Ale gd go kupilem mial w wyciagu wyciagana plastikowa tuleje redukcyjna do trzech badziewnych okularow o srednicy mniejszej niz 1,25". Obecnie jestem na etapie zamawiania okularow PL 6mm, 9mm, 15mm, 25mm i tu mam problem, wziasc barlowa 2x czy jeszcze jeden okular np. 4 albo 32mm. Tu potrzebowal bym rady co mam wybrac?

 

Hej!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.