Skocz do zawartości

ZRT czy Observer 70mm EQ


chmielas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciałbym kupić refraktor tylko jaki , czy ZRT (zaznaczam że zaraz chciałbym go dać do Astrokraka na przeróbke) albo z tej samej firmy Observer 70mm EQ,który z tych refraktorów był by lepszy? Cenowo jest podobnie ZRT z przeróbką prawie tyle samo co Observer 70mm EQ.Jestem początkującym miłośnikiem astronomii narazie dużo czytam na tym forum i się uczę.Proszę o rade.Pozdrawiam wszystkich! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam tobie kupić tego obserwera, jest lepszy, ma porządny wyciąg okularowy, wymienne okulary, no i statyw a bez tego ani rusz. Dłuższa ogniskowa pozwoli tobie na obserwację planet, księżyca stosując oczywiście większe powiększenia. ZRT ? wiele o nim pisano poczytaj na forum, krótki, poręczny , mały sprzęt do plecaka ale dobry po przeróbce.

Ogólnie, jak dla początkującego astroamatora to obserwer jest w sam raz.

Pozdrawiam Arturo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę ,że się rozwijasz zacząłeś od ZRT a wtej chwili jest już AstroView 90mm EQ. - gratuluję przemyśleń idziesz w dobrym kiernku.

Rozwijam się, rozwijam. Jestem aktualnie w wieku "dojrzewania". Dlatego nieco pozwolilem sobie skorygować Twoją wypowiedź.

jest lepszy, ma porządny wyciąg okularowy, wymienne okulary

To, jaki będzie wyciąg z przerobionej ZRT zależy od tego, jaki sobie ktoś kupi. Wymienne okulary? Taki nowoczesny "gadżet" posiadają wszystkie teleskopy.

Ja gdybym miał wybierać miedzy przerobioną ZRT a tym observerem, który mi przypomina "mediamarktowe" sprzęty, bez wątpienia wybrałbym poczciwą, sprawdzoną przez wielu forumowiczów rosyjską lunetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeśli dobrze rozumiem jesteśmy na etapie wyboru między ZRT a AstroView 90mm EQ. Moim zdaniem bierz EQ. Apertura większa (łatwiej z DS-ami) no i masz do tego w miarę przyzwoity montaż paralaktyczny. Chyba, że chcesz by był to także sprzęt mieszczący się do plecaka na wycieczkę w góry to wtedy weź ZRT. Ten Soligor RT-1000 też byłby ciekawym rozwiązaniem, może paralaktyk nawet trochę mocniejszy od tego orionowego choć tu nie jestem bo mam tylko montaż Soligora i oceniam "na oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ati, ta wypowiedź o "rozwijaniu się" dotyczyła chmielasa, Zaczął temat od ZRT lub obserwer - cenowo podobne a później pisze o chęci kupna AstroView 90mm EQ- cenowo wyższe.

 

Dzięki za odpowiedzi ale postanowiłem dodać trochę kasy i kupić AstroView 90mm EQ.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz to już sam nie wiem co brać ZRT oczywista sprawa że trzeba kupić jakiś dobry statyw i cenowo to dobije już do innych ale jednak się zapędziłem (z kasą) jednak zostaje przy temacie i coś musze wybrać czyli ZRT czy Observer 70mm EQ jak żona wywęszy różnice to się z domu będę musiał wyprowadzić :| a czy ja chociasz coś zobaczę przez te sprzęty ? bo jak czytam forum to głowa boli jakie ludzie sprzęty mają :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Observera!

 

Sam posiadam bliźniaczy refraktor tyle, że z metką SkyLux.

Jeśli miał bym wybrać z zestawu ZRT i Observer to zdecydowanie stawiał bym na Observera. Na poczatek to dobry sprzęt. Zawsze to jakiś mont paralaktyczny a nie jakies tam coś co dokładaja do ZRT. No i w ZRT niezbędna jest przerówbka by mozna by było je sensownie uzyć w astro.

 

Tu są fotki Księżyca zrobione sprzętem, który jest w praktyce tym samym co Observer:

 

http://galeria.astro-forum.org/details.php...hp?image_id=397

 

http://galeria.astro-forum.org/details.php...hp?image_id=396

 

Pozdrawiam

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ati, ta wypowiedź o "rozwijaniu się" dotyczyła chmielasa, Zaczął temat od ZRT lub obserwer - cenowo podobne a później pisze o chęci kupna AstroView 90mm EQ- cenowo wyższe.

Ok, to sorry :wink: Nie było cytatu, myslalem, że do mnie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a czy ja chociasz coś zobaczę przez te sprzęty ? bo jak czytam forum to głowa boli jakie ludzie sprzęty mają :lol:

 

Dowodem na to, że da się cos zobaczyc są dobre opinie ludzi na Zlocie Kudłacze 2004 oraz to, że poza zwykłym podglądactwem zrobiłem tym maleństwem jedną z wielu ocen komety Q4.

 

2004 8 17.58 B 9.7 & 5 4/

 

Jak widać kometa miała wtedy wg. mojej oceny 9.7 przy średnicy komy 5'.

 

Tak więc na serio da się coś zobaczyć. :salu:

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki to mnie cieszy coraz bardziej jestem do tego przekonany tzn do observera.

Najbardziej to mnie martwiło to czy ten sprzęt nie jest troszkę zabawkowy tak jak np. niektóre Optisany co można kupić w sklepie fotograficznym np. okulary sam plastik itp.

Przepraszam za moje może dziwne pytania, ale jedyny sprzęt, jaki narazie miałem w swoich rękach to moja lornetka :( i refraktor, Arturo ale jego luneta i okulary to już klasa. :D

Pozdrawiam.:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Observer też część części ma z plastiku ale nie ukrywajmy mimo, że firmowany przez Oriona to jednak jest to ryż z kurczakiem to znaczy jest to wyrób dalekowschodni. Właśnie looknołem na stronę Oriona i wygląda na to, że ma on jedną istotną różnicę co do mojego bliźnieka tego refraktora. Zamiast szukacza ma coś w rodzaju telradu ale myślę, że na początek wystarczy. Zresztą ja i tak radzę sobie z tym refraktorem niemal bez uzycia szukacza.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł kiedyś czytałem na Astro-Forum że Ty we własnej osobie poniwierałeś ZRT że to ma słaba optykę ze szkoda kasy tylko nie wiem który to wątek był musze go poszukać :shock: A tu polecasz ZRT czegoś tu nie rozumię :roll:

Szymek coś chyba niedoczytałeś - Paweł ma tego słynnego Skyluxa - małą ale zgrabną pierdółkę na paralaktyku z Lidla za grosze.

Podobno daje dobre obrazy jak za taką kasę. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że ZRT bez przeróbki to marny sprzęt (wiem bo miałem)!

I nadal tak uważam.

Niegdzie w tym wątku nie zachwaliłem ZRT !

 

W tym roku do mojej kolekcji teleskopów dołaczył SkyLux czyli to samo co Observer 70.

SkyLux ma jednak doskonały jak na te klasę szukacz i świetny montaż i tu przebija Observera a ZRT nie można z nim porównywać.

 

Szymku - nie doczytałeś!

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.  

 

W watku: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5826 opisalem kilka pozytywnych zaskoczek luneta 70/700. Po mojemu za niewielkie pieniadze mamy calkiem znosny sprzet.

 

Pozdrawiam.

 

Tak - opisany przez Hansa refraktor to optycznie dokładnie to samo co SkyLux i Observer!

Z tym wyjątkiem, że ten ostatni nie ma szukacza i ma nieco gorszy mont.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto SkyLux = Observer tyle, że Bresser:

 

http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=169

 

Ciekaw jestem, że skoro oni ten refraktor sprzedają za ok. 800 zł a w Lidlu kosztuje 299 to ile oni na tym zarabiają i ile on kosztuje u Chińczyków.

 

A tak nawiasem mówiąc w Lidlu Polska ich pewnie już nie będzie bo ponoć Lidl wchodzi do Czech i na Słowację i takie "skarby" teraz będą tam (Informacja zdobyta w Lidl Ltd. Polska)

 

Paweł Maksym

 

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.