Jump to content

M5


rambro
 Share

Recommended Posts

Po dłużej przerwie udało mi się opanować montaż. Testowo, ze względu na księżyc zrobiłem 30 klatek M5 po 2min. Uzysk 100% :). Kamerka to Meade DSI III color z dorobionym chłodzeniem. Skala 1.33", trochę przycięte bo nie miałem czasu robić darków. Kamera oryginalnie jest bez chłodzenia, a ja nie dorobiłem kontroli temperatury. Pomiar temperatury w DSI III jest na płytce drukowanej a nie przy sensorze .. co bardzo utrudnia późniejsze wykonanie darków.  Na matrycy i filtrze IR widać zabrudzenia. Obrabiałem na laptopie. Niestety nie potrafię opanować koloru w zdjęciach astro a utrudnieniem jest to, że nie posiadam photoshopa. Zdjęcie lepiej wygląda zmniejszone do 80%, ale przy tak małej matrycy nie bardzo jest z czego robić resize, więc jest to 100%.

 

M5colorT2.png.a73134e391e152132f2ee558be897648.png

Edited by rambro
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, xinu napisał:

Lepsza ostrość i było by całkiem,  całkiem :)

Ostrość ustawiłem dokładnie. Wydaje mi się, że przy 1,33 arcsec / pixel seeing rozmywa. Deconvolution na gromadach kulistych mi nie wychodzi, wavelet sharpen stosowałem i trochę pomogło. Poniżej przeskalowane do 70% - wygląda lepiej.

 

M5color_resize70.png.dfc95c8aa455156d0eb47d610fa08455.png

Link to comment
Share on other sites

Nie posiadam fot z wewnątrz DSI III, a kamerkę trzymam na działce. Wrzucam to co mam. Przeróbka jest odwracalna. Tylna część obudowy została wymieniona na przycięty odpowiednio radiator umieszczony w obudowie z blachy. W płytce kamerka ma dziurę na pasywne chłodzenie z oryginalnej obudowy. W to miejsce jest włożona miedziana blaszka. Peltier kupiłem na allegro (lekko ukruszony jeden z czterech stopni za ok. 80 zł). Peltier jest zamocowany do radiatora za pomocą blaszki w kształcie litery U.  Pomiędzy poszczególnymi elementami jest pasta termoprzewodząca silikonowa. Filtr IR nie pokrywa się rosą ponieważ cała obudowa jest radiatorem więc w środku jest ciepło, jedynie matryca jest chłodzona.  Modyfikację wykonał kolega Michał (sp5nzu).

 

Wrzucam stack oraz najlepszą klatkę.

 

 

 

013.fit

M5colorStack.fit

IMG_0932.JPG

IMG_0938.JPG

IMG_0939.JPG

IMG_0940.JPG

IMG_0941.JPG

Link to comment
Share on other sites

W czym obrabiales? 

Z darmowych to np pixinsight le, Gimp obsługujący 16bit, Fitswork. 

W ostateczności jeśli nie możesz sobie poradzić z kolorem obrob zdjęcie jako mono. 

Link to comment
Share on other sites

Masz błąd w zamyśle przeróbki kamerki, zaznaczonych na żółto ścianek nie powinno być po tej i po drugiej stronie, aby nawiewane powietrze mogło swobodnie uciekać na boki, w tym układzie jak jest kotłuje się w obudowie i studzi radiator dużo mniej skutecznie (bez znaczenia czy jest nawiewane czy zasysane). http://vxyz.republika.pl/FRM/AP201701.JPG Nie myśl, że chciałem zdjęcie, aby doszukiwać się wad (ja nie płeszka, cyt. "młody człowieku, widać że nie masz... :D ), po prostu uwielbiam gdy ludzie coś sami budują :)

 

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nawet przy użyciu DSS jak widać niżej da się takie foto obrobić bez przepalania gwiazd ale ich kolor z takiej kolorowej kamerki nigdy nie będzie dużo lepszy. Jakim programem nagrywasz? AVI czy klatki/zdjęcia?

 

AP201702.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 4.07.2017 o 17:55, HAMAL napisał:

Masz błąd w zamyśle przeróbki kamerki, zaznaczonych na żółto ścianek nie powinno być po tej i po drugiej stronie, aby nawiewane powietrze mogło swobodnie uciekać na boki, w tym układzie jak jest kotłuje się w obudowie i studzi radiator dużo mniej skutecznie (bez znaczenia czy jest nawiewane czy zasysane). http://vxyz.republika.pl/FRM/AP201701.JPG Nie myśl, że chciałem zdjęcie, aby doszukiwać się wad (ja nie płeszka, cyt. "młody człowieku, widać że nie masz... :D ), po prostu uwielbiam gdy ludzie coś sami budują :)

 

 

Dziękuje za zainteresowanie i wskazówki do ulepszenia konstrukcji. Za stary już jestem na cyt. "młodego padawana" :). Powietrze jest wyciągane przez wentylator. Hamal masz rację, że zwiększyłoby to  przepływ powietrza ale pewnie trochę kosztem sztywności obudowy. Wiatrak jest przewymiarowany jak na tę moc Peltiera, a z boku wiatraczka zostaje trochę wolnego miejsca na zasysanie. Po testowych darkach widać było, że chłodzenie daje radę .

 

Tayson obrabiałem programem StarTools. Ten program jest tani jak na programy astro ok. 45 euro. Odpowiada mi ze względu na to, że jest dedykowany do astro i przeważnie wystarcza mi 30 min na podstawową obróbkę. Wadą są duże wymagania sprzętowe komputera dla sprawnego działania.

Link to comment
Share on other sites

Widziałeś zdjęcie które Ci zrobiłem obok?

Mi to zajęło 20min, ale 2 lata temu gdy zaczynałem siedziałem nawet 8-12h i nie marzyłem o efekcie jaki przychodzi mi dziś w miarę bezstresowy sposób. Niestety twoje 30min ewidentnie przekładają się na jakość. 

 

Wałcz dalej i się nie poddawaj. Trzymam kciuki za szybkie postępy :-)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.