Skocz do zawartości

M5


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłużej przerwie udało mi się opanować montaż. Testowo, ze względu na księżyc zrobiłem 30 klatek M5 po 2min. Uzysk 100% :). Kamerka to Meade DSI III color z dorobionym chłodzeniem. Skala 1.33", trochę przycięte bo nie miałem czasu robić darków. Kamera oryginalnie jest bez chłodzenia, a ja nie dorobiłem kontroli temperatury. Pomiar temperatury w DSI III jest na płytce drukowanej a nie przy sensorze .. co bardzo utrudnia późniejsze wykonanie darków.  Na matrycy i filtrze IR widać zabrudzenia. Obrabiałem na laptopie. Niestety nie potrafię opanować koloru w zdjęciach astro a utrudnieniem jest to, że nie posiadam photoshopa. Zdjęcie lepiej wygląda zmniejszone do 80%, ale przy tak małej matrycy nie bardzo jest z czego robić resize, więc jest to 100%.

 

M5colorT2.png.a73134e391e152132f2ee558be897648.png

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, xinu napisał:

Lepsza ostrość i było by całkiem,  całkiem :)

Ostrość ustawiłem dokładnie. Wydaje mi się, że przy 1,33 arcsec / pixel seeing rozmywa. Deconvolution na gromadach kulistych mi nie wychodzi, wavelet sharpen stosowałem i trochę pomogło. Poniżej przeskalowane do 70% - wygląda lepiej.

 

M5color_resize70.png.dfc95c8aa455156d0eb47d610fa08455.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam fot z wewnątrz DSI III, a kamerkę trzymam na działce. Wrzucam to co mam. Przeróbka jest odwracalna. Tylna część obudowy została wymieniona na przycięty odpowiednio radiator umieszczony w obudowie z blachy. W płytce kamerka ma dziurę na pasywne chłodzenie z oryginalnej obudowy. W to miejsce jest włożona miedziana blaszka. Peltier kupiłem na allegro (lekko ukruszony jeden z czterech stopni za ok. 80 zł). Peltier jest zamocowany do radiatora za pomocą blaszki w kształcie litery U.  Pomiędzy poszczególnymi elementami jest pasta termoprzewodząca silikonowa. Filtr IR nie pokrywa się rosą ponieważ cała obudowa jest radiatorem więc w środku jest ciepło, jedynie matryca jest chłodzona.  Modyfikację wykonał kolega Michał (sp5nzu).

 

Wrzucam stack oraz najlepszą klatkę.

 

 

 

013.fit

M5colorStack.fit

IMG_0932.JPG

IMG_0938.JPG

IMG_0939.JPG

IMG_0940.JPG

IMG_0941.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz błąd w zamyśle przeróbki kamerki, zaznaczonych na żółto ścianek nie powinno być po tej i po drugiej stronie, aby nawiewane powietrze mogło swobodnie uciekać na boki, w tym układzie jak jest kotłuje się w obudowie i studzi radiator dużo mniej skutecznie (bez znaczenia czy jest nawiewane czy zasysane). http://vxyz.republika.pl/FRM/AP201701.JPG Nie myśl, że chciałem zdjęcie, aby doszukiwać się wad (ja nie płeszka, cyt. "młody człowieku, widać że nie masz... :D ), po prostu uwielbiam gdy ludzie coś sami budują :)

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.07.2017 o 17:55, HAMAL napisał:

Masz błąd w zamyśle przeróbki kamerki, zaznaczonych na żółto ścianek nie powinno być po tej i po drugiej stronie, aby nawiewane powietrze mogło swobodnie uciekać na boki, w tym układzie jak jest kotłuje się w obudowie i studzi radiator dużo mniej skutecznie (bez znaczenia czy jest nawiewane czy zasysane). http://vxyz.republika.pl/FRM/AP201701.JPG Nie myśl, że chciałem zdjęcie, aby doszukiwać się wad (ja nie płeszka, cyt. "młody człowieku, widać że nie masz... :D ), po prostu uwielbiam gdy ludzie coś sami budują :)

 

 

Dziękuje za zainteresowanie i wskazówki do ulepszenia konstrukcji. Za stary już jestem na cyt. "młodego padawana" :). Powietrze jest wyciągane przez wentylator. Hamal masz rację, że zwiększyłoby to  przepływ powietrza ale pewnie trochę kosztem sztywności obudowy. Wiatrak jest przewymiarowany jak na tę moc Peltiera, a z boku wiatraczka zostaje trochę wolnego miejsca na zasysanie. Po testowych darkach widać było, że chłodzenie daje radę .

 

Tayson obrabiałem programem StarTools. Ten program jest tani jak na programy astro ok. 45 euro. Odpowiada mi ze względu na to, że jest dedykowany do astro i przeważnie wystarcza mi 30 min na podstawową obróbkę. Wadą są duże wymagania sprzętowe komputera dla sprawnego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś zdjęcie które Ci zrobiłem obok?

Mi to zajęło 20min, ale 2 lata temu gdy zaczynałem siedziałem nawet 8-12h i nie marzyłem o efekcie jaki przychodzi mi dziś w miarę bezstresowy sposób. Niestety twoje 30min ewidentnie przekładają się na jakość. 

 

Wałcz dalej i się nie poddawaj. Trzymam kciuki za szybkie postępy :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.