Skocz do zawartości

DIY - Kamera All Sky na bazie ZWO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne podejście :) Tym razem inne ustawienia kamerki, miejscówka ta sama ;)

W stopklatkach widać że załapał się jakiś samolot, widać mgiełkę plejad, da się namierzyć Betelgezę, Aldebarana, myślę że kierując to wszystko w zenit i jeszcze robiąc od dołu jakiś klosz zasłaniający światło lamp, to może być jak dla mnie spoko na początek :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie siedzę nad swoim projektem all-sky, choć bardziej pod kątem rejestracji bolidów spadkowych w wysokiej rozdzielczości i przy 20-30 klatkach na sekundę, co pozwoliłoby wykorzystać nagrania do bardziej zaawansowanych analiz. Jeszcze za wcześnie, by podsumować rezultaty oraz optymalny setup - nasza wspaniała pogoda na przełomie jesieni i zimy pozwoliła mi złapać raptem kilka jaśniejszych zjawisk, ale przerzucam całkiem sporo sprzętu, więc pewnie podzielę się wnioskami :D 

Tak czy owak, gdybyście potrzebowali np. kopułek akrylowych 100 mm z otworami pod śruby lub "pełnym" rantem, dawajcie znać. Kupiłem większy zapas, a z ich dostępnością bywa różnie.

Poniżej wrzucam ślad jednego z ciekawszych meteorów sporadycznych o jasności -4.8 mag, złapany kamerką z sensorem IMX178 i doskonale Wam znanym obiektywem ZWO 2,5 mm. Szkoda, że przy tym sensorze nie daje pola 170x170 stopni (realnie wychodzi raczej coś koło 160x120 stopni), bo byłaby to całkiem ciekawa opcja, która jednocześnie nie zabija ceną...

 

M20231114_055232_PLSTR_P.jpg

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie co służę pomocą :) w taką noc jak dziś , kiedy pętały się ok. 21 pojedyncze chmurki - zdecydowanie pomaga, bo zamiast rzucać się na ratunek pikającego guidera patrzysz na ekran i dalej spokojnie sączysz Cuba Libre :)

 

image.thumb.jpeg.4754d6816a4233c46a1a67679faf7175.jpeg

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

W razie co służę pomocą :) w taką noc jak dziś , kiedy pętały się ok. 21 pojedyncze chmurki - zdecydowanie pomaga, bo zamiast rzucać się na ratunek pikającego guidera patrzysz na ekran i dalej spokojnie sączysz Cuba Libre :)

 

Jakiś czas temu już o takiej kamerze myślałem. Twoje zrzuty ekranu przekonują mnie o konieczności tego typu inwestycji.

Maciej, jest gdzie opis jak i od czego zacząć - tak dla zupełnego laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja zamówiłem w zaprzyjaźnionej firmie kopułki akrylowe z otworami w rancie - średnica wewnętrzna wynosi ok. 10 cm, a średnica rantu to 13 cm. Grubość akrylu - 2 mm. Łatwo to uszczelnić i zamontować śrubami do dowolnej obudowy, np. zaślepki rury PCV albo puszki elektrycznej. No i nie musimy się przejmować, że klej/silikon puści w mocnym słońcu. Jak coś, mam większy zapas takich kopułek :D

 

kopulka-rant_130mm.jpg

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, Snejk said:

Ja zamówiłem w zaprzyjaźnionej firmie kopułki akrylowe z otworami w rancie - średnica wewnętrzna wynosi ok. 10 cm, a średnica rantu to 13 cm. Grubość akrylu - 2 mm. Łatwo to uszczelnić i zamontować śrubami do dowolnej obudowy, np. zaślepki rury PCV albo puszki elektrycznej. No i nie musimy się przejmować, że klej/silikon puści w mocnym słońcu. Jak coś, mam większy zapas takich kopułek :D

 

kopulka-rant_130mm.jpg

 

A możesz wrzucić przykładowe zdjęcia bolidów z kamerki przez tą kopupłkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak :) Dwa "fajniejsze" bolidy zarejestrowałem kamerkami all-sky pod koniec ubiegłego roku:

14-11-2023, godz. 5:52 - Meteor sporadyczny, -4.8 mag (ten z fotki powyżej), kamerka z sensorem IMX178 (ale z binningiem 2x dla uzyskania 25 fps)

 

 

30-10-2023, godz. 3:49 - Tauryd nad Gorcami, -7.7 mag, kamerka z sensorem IMX249

 

 

A to widok sprzed chwili - smutne, mokre, szare przedwiośnie :D

 

allsky-snejk-dzien.thumb.jpeg.3235e8482bd40e44e2f6186eae29a180.jpeg

 
 

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Gość na chwilę said:

Luty 2021 był gorszy

U mnie akurat był najlepszy wtedy :). Fioletowy to 202 ale się nie liczy bo instalacja wystartowała w połowie miesiąca, pomarańczowy to 2021 418kWh, dzisiaj na luty mam 254kWh

image.png.5ad87bd5cf9cc85f2f225829dc35d2c5.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ile udaje się wyprodukować kW z 1kW nominalnego w różnych porach roku.

 

Zastanawiam się, czy nie zrobić sobie instalacji off-grid zasilającej wszystkie odbiorniki małej mocy przez powiedzmy 80% roku.

W ramach walki z okupantem i budowania niezależności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.