Skocz do zawartości

DIY - Kamera All Sky na bazie ZWO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko do użytkowników AllSky z RPi: nie obawiam się zimy bo płytka grzeje się na tyle, że jej ciepło wystarczy do ogrzania kopułki. 

Za to lato mnie trochę niepokoi. Kamera będzie na szczerym słońcu w ciągu dnia. Kopułka dodatkowo będzie dogrzewać powietrze wewnątrz. Wydaje mi się, że ugotuje elektronikę. 

Jak się Wam kamery spisują latem. 

Myślę o rozwiązaniu które zamontuje na stałe i będzie działać 24/7 przez cały rok na okrągło. 

Dane zrzucane będą na lokalny NAS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 13:46, Gość na chwilę napisał(a):

Bez problemu z tym że mam białą obudowę - cztery lata eksploatacji?


Potwierdzam, bo u mnie podobnie, czyli bez większych problemów. Mam aluminiowy korpus malowany proszkowo na biało z zewnątrz i na czarno od wewnątrz - pozostałe elementy drukuję w 3D lub zamawiam, tak jak kopułkę :) Tyle, że nie korzystam z ZWO ASI + RPi, tylko z kamer przemysłowych, które znoszą temperaturę otoczenia od -20 do +50°C w trakcie pracy, a wyłączone przetrwają nawet 80°C (i pewnie ciut więcej). Kamera przerwała nagrywanie tylko raz, przy upale > 30°C - nie martwi mnie to, bo najczęściej pracuje od zmierzchu do świtu.

Na zdjęciu moja obudowa z kamerą DMK33GX249e i obiektywem ZWO 2.5 mm 170° - obecnie w trakcie wymiany na model o wyższej rozdzielczości i czułości :) 

 

429091692_953849682266287_7517012426042748873_n.jpg

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey. Przymierzam się do tematu zbudowania kamery AllSky. Ale mam w związku z tym pytania, jak ktoś ma doświadczenie za i przeciw proszę o podpowiedzi:

1. Czy nie lepiej i taniej wrzucić używkę AsiAir mini zamiast kompletować Raspberry, programować i cuda wianki ?
2. Co z kamerą ? Lepiej wziąć jakąś Asi z obiektywem 2.1mm czy (iść w Raspberry) i kamerkę np Raspberry Pi - Kamera, 12MP i do tego jakiś obiektyw szeroki.

3. Co z obudową ? Lepiej wygodniej na zasadzie "rury" czy może to być jakieś pudełko, plastikowa  zewnętrzna rozdzielnica elektryczna.

Dodam iż, chciał bym w miarę możliwości maksymalnie to zautomatyzować, czujniki, deszczu, chmur... duperele co można i co praktyczne no i dostęp online z drugiego końca ziemi.

Montaż na płaskim dachu tarasu, na wysokości 2-go piętra.

Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Gość na chwilę said:

Masz wszystko opisane powyżej. Nie jest potrzebna jakaś specjalna kamera , wystarcza HQ Camera v.2 z wymienionym modułem na 170 stopni. Resztę sam wybierzesz jak poczytasz wyżej

Ale czy kamerka HQ do maliny da rade na krotkie eksopzycje w nocy 1/10 sekundy, czy tylko po pare sekund?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2024 o 13:58, Gość na chwilę napisał(a):

Masz wszystko opisane powyżej. Nie jest potrzebna jakaś specjalna kamera , wystarcza HQ Camera v.2 z wymienionym modułem na 170 stopni. Resztę sam wybierzesz jak poczytasz wyżej

Czytałem wątek i nie tylko, nie mniej jednak konkretów za i przeciw co ewidentnie wskaże wybór to nie widziałem.

 

Może zapytam  inaczej... jak już mam budować, to budować coś konkretnego - zależy mi na jakości od A do Z, ma działać, ma dać fajne zdjęcia i nie do końca chcę oszczędzać jak wydam 800zł i będą średnio zadowolony, to chcę dopłacić drugie tyle, ale żeby była petarda... a jak będzie trzeba to dołożę jeszcze jedno kieszonkowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gość na chwilę Jaki maksymalny czas ekspozycji można ustawić w takiej kamerze? Mam  CMOS IMX291 dla RP i przynajmniej na PC (wykryte jako "Camera USB") maksymalny czas to 500ms. Wolałbym jednak taką kamerę podłączyć do PC, niż dostawiać dodatkowe RP. Może to kwestia braku sterownika, którego na razie nie znalazłem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jak podliczyć koszty Maliny i dodatków o których piszecie to chyba nie drożej wyszłaby jakaś planetarna kamerka, obiektyw i stary PC...

Plus elektrownia  do zasilania .... pamiętasz taki dowcip o ruskim zegarku elektronicznym sprzed lat? Idzie facet z zegarkiem na ręku i walizką w drugim - wszyscy chwalą bo mu cyfrowo wyświetla czas, datę i parę innych.. Wreszcie ktoś pyta " No i jak się sprawuje" - "Świetnie - mówi facet- tylko baterie trochę duże - dodaje wskazując na walizkę.

Tak mniej więcej odbieram Twoją propozycję.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, benek napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź.

Czy na PI 4 działa to dobrze, czy doinwestować w PI 5 8Gb ? 
Czy ten moduł z matrycą będzie też odpowiedni i adekwatnie lepszy ? 

https://botland.com.pl/kamery-do-raspberry-pi/16332-kamera-raspberry-pi-hq-imx477r-123mpx-dla-raspberry-pi-5056561800127.html

 

i do tego jeszcze taki obiektyw... 

https://botland.com.pl/obiektywy-do-kamer-do-raspberry-pi/22484-obiektyw-gj-c2725-650-m12-27mm-15mpx-do-kamery-raspberry-pi.html

Dzięki i pozdrawiam

 

U mnie działa na 3B+ :).

Prosiłeś o zestaw SPRAWDZONY w działaniu. Tej kamery nie sprawdzałem, ale bym odradzał ze względu na wielkość pamięci- karta zapcha się momentalnie. W mojej konfiguracji karta 32 GB obsługuje spokojnie 2 noce zapisu.

Poniżej keogram z dzisiejszej nocy jako bonus

keo.jpg.0249987b5236ed7b026c72d83521132a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Plus elektrownia  do zasilania .... pamiętasz taki dowcip o ruskim zegarku elektronicznym sprzed lat? Idzie facet z zegarkiem na ręku i walizką w drugim - wszyscy chwalą bo mu cyfrowo wyświetla czas, datę i parę innych.. Wreszcie ktoś pyta " No i jak się sprawuje" - "Świetnie - mówi facet- tylko baterie trochę duże - dodaje wskazując na walizkę.

Tak mniej więcej odbieram Twoją propozycję.

 

Rozumiem, że miało być śmiesznie? ;)

 

Mój "stary PC" w postaci netbooka pobiera kilka wat z gniazdka kodując video do streamingu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nareszcie wszystkie graty zjechały i mogę przejść do własnej realizacji kamery AllSky na bazie RPi4.

w projekcie korzystam z:

Rpi4 (4GB)

SD 64GB (bo taki miałem w szufladzie)

PoE Hat Waveshare 18014

Moduł RTC DS3231 I2C

Kamera Raspberry Pi HQ

Obiektyw ArduCam LN031 Fisheye M12 1,56mm  (180st)

kopułka z Aliexpress do kamer Hikvision 

pierdoły typu puszka elektryczna, gniazdo do statywu fotograficznego i injector PoE (jakis Tplink)

 

Najpierw trzeba było to wszystko złożyć do testów. Nigdy wcześniej nie bawiłem się tym projektem. 

Okazało się to śmiesznie proste, a dokumentacja na stronie projektu jest naprawdę dobra! Każdy sobie poradzi!

Dla ułatwienie całość zamknąłem w obudowie pozwalającej na spokojne testowanie i trzymające wszystko do kupy.

 

Zainstalowałem RTC, bo zakładam, że kamera będzie czasami pracować  offline. Z modułem RTC jest trochę zabawy, ale dokumentacja w sieci jest doskonała. 

Niestety obserwuję problem. zegar sprzętowy spóźnia się 3-4 min już po 12-16 godzinach pracy offline. Jeszcze to analizuję. Zobaczę czy ponowna synchronizacja zegarów pomoże. kolejne testy pokażą czy problem się rozwiązał. Zamówiłem drugi zegar bo zawsze to może być peszek sprzętowy.

 

 

 

image.png.21085563cd02c3c5d461fc4c99581a8e.png

 

TIP: 

Kup długą taśmę do kamery, ułatwi to późniejszy montaż w puszce dając sporo swobody 

Obiektyw by złapać ostrość dość sporo wystaje ponad gwint. Dodałem podkładkę by nie nie gibał na boki i nie kręcił się przy najmniejszym dotknięciu gubiąc ostrość. Tak jest dużo stabilniej. 

Do złapania ostrości wykorzystałem inny obraz z  systemu. Instalowałem AllSky na systemie bez desktopu. Mając wersję z pulpitem mogłem wykorzystać komendę  raspistill -t 0  ,by bez problemy złapać ostrość mając podgląd na żywo z kamery. AllSky robi ujęcie co 90 sek !

 

Postawiłem sprzęt na statywie przy oknie i dałem mu prawie dobę na pierwsze nagrania.

Wszystko działa bez najmniejszych problemów! System zbiera zdjęcia i rano o wschodzie słońca tworzy filmik, keogramy i startrails. rano wszystko czeka na pobranie.

BTW: Dostęp z telefonu - bezproblemowy.

 

 

image.png.7cc21b1090dc24914db122e92b67fe25.pngimage.png.4d812146e1e46ee54aa095f7024ba0f7.png

 

 

 

Efekt jest obiecujący: (filmik okrojony do 5mb, w rzeczywistości jest lepszej jakości).

Jeszcze dzisiaj pakuje sprzęt do puszki i wystawiam na noc na ogród.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw złożony i trafił na testy na ogród.

Pogody dzisiaj raczej nie będzie wiec przetestuje szczelność, bo będzie padać.

Kopułka jest mocowana na śruby i uszczelniona uszczelka z dętki. Już wiem, ze dałem ciała i uszczelka powinna być szersza, by śruby mocujące kopułkę przechodziły przez nią. Spodziewam się, że wilgoć spenetruje obudowę właśnie przy śrubach. 

Wewnątrz obudowy są pochłaniacze wilgoci (saszetki z opakowań po butach :), liczę ze spełnią swoje zadanie.

Dlaczego śruby, a nie silikon: bałem się, że będzie zabawa z ostrością i chciałem zagwarantować sobie swobodny dostęp do obiektywu, więc kopułka musi być demontowana. 

 

 

Nadchodzące noce będą też zimne. Zweryfikuję czy koncepcja ogrzewania kopułki powietrzem ogrzanym wewnątrz puszki będzie wystarczającym rozwianiem czy będzie potrzebna dodatkowa grzałka. obudowa pod kopułka jest nawiercona w wielu miejscach. Liczę że ciepłe powietrze wydostanie się do kopułki i to wystarczy by ogrzać obudowę powyżej punktu rosy. Zobaczymy. 

 

Obecne rozwiązanie to POC. Jak opanuje wszystkie niuanse to kamera trafi na komin. Na pewno w innej obudowie (białej!)

Jak przetrwa testy to zabiorę pudło na zlot.

Rano zweryfikuje jak pomysł się sprawdził  i wprowadzę kolejne poprawki. 

image.png

image.png

image.png

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Nie masz wrażenia, że kamera powinna być wyżej-bliżej kopułki?

To były testy i faktycznie futryna okna ograniczała pole widzenia.  Obecnie jest dużo lepiej. 

Rano zobaczymy co uda się zarejestrować. 

 

Może wszystko szlak trafi przez wodę wewnątrz :) lub mimo dociążenia statywu wiatr go przewróci.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni deszczu na okrągło, tylko niewielkie przejaśnienia na niecałą godzinę... Pada i pada, ale za to testuje szczelność.

Uszczelka powiększona tak by śruby przez nią też przechodziły. Jak na razie wilgoć nie spenetrowała obudowy, ale woda to zawiał i na pewno w końcu znajdzie drogę :)

Na pewno w finalnej konstrukcji potrzeba będzie kopułka z szerszym kołnierzem. Gdyby ktoś miał namiary na takie cudo to poproszę o info. 

 

 

image.png.314ee524b5adc09d8bea843b9ae94020.png

 

Pojawił się jednak problem: 

Ilość ciepła przedostająca się do kopułki z RPi jest niewystarczająca!

Na czubku kopułki  pozostaje mgiełka na zewnątrz. Reszta jest OK.

Potrzebne będzie dodatkowe grzanie. Jak w każdym takim przypadku liczę na pomoc mistrza lutownicy  @DarX86: dogadamy temat na PRV 

Potrzebne będzie niewielka grzałka na USB. RPi4 ma budżet 1,2 A dla wszystkich portów USB. tak mocna grzałka nie będzie potrzebna. Cos co podniesie temperaturę kopułki. To grzanie może również pomoże w odparowywaniu kropelek wody kopułki. Przetestujemy i zobaczymy. 

 

Dzisiaj będzie ciekawie. Niewielkie zachmurzenie przez całą noc i do tego przymrozki. Kamera jest 50 cm od gruntu. Zobaczymy jak się spisze.  

 

Pytanko do użytkowników AllSky: gdzie w ustawieniach/konfiguracji mogę zwiększyć częstotliwość wykonywania zdjęć? Domyślnie jest 90 sek. Interfejs web nie pozwala na modyfikację tej wartości. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.