Skocz do zawartości

IV Międzynarodowe Warsztaty teleskopy.pl zakończone


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie grupa poznańska jest już w domach. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym do Jezior Małych za stworzenie wspaniałej atmosfery i pełne zaangażowanie w program warsztatów. Chciałbym także podziękować Andrzejowi Adamczykowi i Piotrowi Perczakowi za pomoc podczas przygotowań warsztatów oraz w trakcie ich trwania.

 

Zrealizowaliśmy 90% zaplanowanych zadań. Pogoda z piątku na sobotę była wyjątkowo łaskawa dla nas miłosników nocnego nieba. Gwiażdziste niebo z dobrym seeingiem umożliwiało całonocne obserwacje. Nie dało sie wygasić wszystkich lamp ale kierownictwo ośrodka stanęło na wysokości zadania i na następną noc spełniło naszą prośbe o ich wygaszenie. Rano w sobotę udało sie zaobserwować całe zaćmienie słońca od wschodu aż po koniec zjawiska. Zwiedziliśmy obserwatorium Geodynamiczne PAN w Borówcu oraz mieliśmy okazję oglądać teleskop Meade 16" na montażu typu QD firmy Zeiss w obserwatorium UAM. Wysłuchalismy także wykładu Pana dr Tomasza Kwiatkowskiego na temat spektroskopi ciał niebieskich wykonywanych przez astronomów amatorów. Serdecznie dziękuję w tym miejscu Panu dr T. Kwiatkowskiemu za to, że poświęcił dla nas tak dużo cennego czasu. Niestety noc z soboty na niedzielę nie była łaskawa i poza krótkimi momentami nie było możliwości prowadzenia obserwacji.

 

Spis uczestników oraz sprzętu w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Korzystając z okazji pozdrawiam wszystkich uczestników Warsztatów. Wprawdzie mogliśmy być w grupie wrocławskiej tylko w nocy z piątku na sobotę (jak się okazało była to słuszna decyzja) ale przy okazji załapaliśmy się pod Trzebnicą na zaćmienie co wliczam w bilans Warsztatów.

Przy okazji proszę o wyjaśnienie dlaczego Warsztaty opatrzono mianem 'Międzynarodowe' ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również pozdrawiam wszystkich uczestników Warsztatów.

Był to sympatyczny astro-zlot, na gościnnej Wielkopolskiej Ziemi. Warunki obserwacyjne z piątku na sobotę mogły być lepsze (latarnie i wilgoć), ale rekompensuje to w pełni aspekt towarzyski spotkania. Cieszę się, że miałem okazję poznać ludzi, z którymi dyskutuję na forum oraz nie-forumowiczów. Szczególnie zapadł mi w pamięci nader charakterystyczny Alex.

Jak pisze Leszek, w drodze powrotnej oglądaliśmy zaćmienie, a Dawid natrzaskał sporo fotek. Może zamiści coś na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji proszę o wyjaśnienie dlaczego Warsztaty opatrzono mianem 'Międzynarodowe' ?

 

To taka mała prowokacja ale nie naduzycie. W sobote przyjechał na Warsztaty astroamator posiadający niemiecki paszport, mieszkający w Berlinie. Grzegorz przywiózł lunetę Zeissa 80mm na montażu Vixena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szcęśliwie dotarłem do domu, teraz siedzę i oglądam fotki i pogrążam się we wspomnieniach. Cóż mogę powiedzieć, po raz kolejny wspaniała i niezaponmiana impreza. Serdeczne pozdrowienia wszystkich uczestników a w szczególności dla organizatorów!!!

 

Do zobaczenia następnym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor Zeissa 80mm - na Marsa patrzyliście nim?

 

Niestety pogoda z soboty na niedzielę nie była łaskawa mieliśmy praktycznie cały czas chmurki i tylko od czasu do czasu pojawiały sie na chwilkę gwiazdki. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam z Piły (Familiada) i Damian ze Złotowa wrócili szczęśliwie do domu. Zaliczylismy w Kinepolis Poznań jeszcze Matrix 2. Niebył taki zły jak o nim mówią bo nie zasnąłem.

Dobrze ze już zapadło hasło do kolejnego spotkania jesienią.

Już nie mogę się doczekać i żona odgrażała się że też pojedzie.

 

Pozdrawiam Wszystkich Uczestników

 

Adam z Piły z rodzinką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor Zeissa 80mm - na Marsa patrzyliście nim?

Dzień wcześniej oglądaliśmy Marsa przez Walda Takahashi tuż przed zaćmieniem. Jeśli Mars wygląda tak dobrze już teraz w tym sprzęcie, to nie wyobrażam sobie co ędzie podczas opozycji. Było widać wyraźnie czapę polarną, a planeta miała prawdziwy kolor, taki jak ze zdjęć robionych przez sondy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień wcześniej oglądaliśmy Marsa przez Walda Takahashi tuż przed zaćmieniem. Jeśli Mars wygląda tak dobrze już teraz w tym sprzęcie, to nie wyobrażam sobie co ędzie podczas opozycji. Było widać wyraźnie czapę polarną, a planeta miała prawdziwy kolor, taki jak ze zdjęć robionych przez sondy.

Fakt, super Marsa było widać. No i całą resztę przez Takahashi było widać tak, że ho ho :)

Przez pozostały sprzęt widoki również były świetne. Na mnie, jako początkującym astroamatorze, wrażenie zrobiły wszystkie trzy teleskopy Meade. Jak na mój balkon to taki 8" byłby super :)

Fajnie było się spotkać i poznać osobiście.

Teraz wiem jak Malek swoje fotki robi :).

Mam też fotkę z Przemasem i jak dołączę jego książkę z autografem, to będzie się czym pochwalić. ;D

Generalnie brać astro jest super!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swieta swieta i po swietach

 

Dotarlem do Sopot ze swoja druga polowa na godzine 17ta. Zjedlismy co nie co powspominalismy jak fajowo bylo i poszlismy w kimono. Rano obudzilem sie i pierwsze o czym pomyslalem to kiedy beda nastepne warsztaty. :)

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, zwlaszcza osoby z ktorymi nie zdazylem sie pozegnac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jeszcze nie zapomnieliscie wycieczki do obserwatorium w Borowcu oraz pamietacie wyklad z warszatow polecam artykul ze S&T dotyczacy spektrografii (podczas wykadu wspominano o tym artykule)

 

S&T Building a Fiber-Optic Spectrograph

http://michu.teleskopy.pl/atmdoc/st_spectrog.pdf

 

(PDF,ANG,565KB) Jest to artykuł Nick'a Glumac'a and Joe Sivo z gazety Sky & Telescope opisujący samodzielną budowę i użytkowanie spektrografu. Konstruktorzy urządzenia oparli jego budowę o światłowód i drogą kamerę CCD firmy MEADE. Jedank jak sami zapewniają, równie atrakcyjne pod względem użytkowym urządzenie można zbudować w oparciu o zwykłą WEB kamerkę. Artykuł polecam osobom zainteresowanym samodzielna budową urządzeń i zabawą w astrometrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich uczestnikow warsztatow.

 

Oprocz obserwacji naturalnych obiektow nieba udalo nam sie przesledzic przelot kilku satelit ISS i Iridium.

 

ISS:

 

1. 30 maj 22:49 - 22:54 -0.5m max.alt. 56 *

2. 31 maj 00:25 - 22:26 1.6m max.alt. 15

3. 31 maj 21:51 - 21:58 -0.6m max.alt. 73

 

Iridium Flares:

 

1. 31 maj 00:45:54 -3m Iridium 76

2. 31 maj 02:22:13 -3m Iridium 29

3. 31 maj 03:50:03 -1m Iridium 19

4. 01 czer. ok. 01:17-18 >0m ? ? ? **

 

-------------------------------------------------------

* Proba sledzenia przez teleskop Meade LX200GPS 10'' p. Jacka Pala Udalo sie zobaczyc ISS w okularze przez pare chwil.

 

** Nieoczekiwanie przy prawie zachmurzonym niebie udalo nam sie zaobserwowac przelot satelity, ktora przesuwala sie w kierunku S-N . W bazach strony Heavens Above nie ma informacji o tym obiekcie. W tym samym miejscu (Alt. 76 i Az. WNW) i czasie lecial Cosmos 1242 jednak jego jasnosc byla prawie 4 m.

 

Parametry przelotu satelit zostaly pobrane z http://www.heavens-above.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zapomniałem wychodząc z domu zabrać listę uczestników IV Warsztatów. Więc ta lista pojawi się trochę później teraz postaram się z pamięci napisać jaki był sprzęt.

 

1. Takahashi 128FS na GP-Vixen

2. Takahashi 102FS na EM-100 Takahashi z systemem typu autostar konstrukcji Pawała Łańcuckiego

3. Newton 350 z systemem typu autostar konstrukcji Leszka Jędrzejewskiego

4. Tał 100RS

5. Tał 100RS

6. Newton 270mm

7. Cassegrain 150

8. Celestron 8" na Losmandy

9. Celestron 5" NextStar 5

10. Meade ETX-90

11. Meade LX-200 8"

12. Meade LX-200 10" GPS

13. Meade LX-200 10"

14. Soligor MT-800

15. Soligor MT-800

16. Bresser Pegasus 130

17. Luneta Zeiss 80mm na Vixen Polaris

18. MTO-1000

19. Lornetki różne na żurawiach Jerzego Poruczki

 

Przy okazji pozdrowienia dla Pana Jerzego i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

 

Oczywiście do tego rozmaity osprzęt okulary, filtry, kamery itp.

 

W stosunku do poprzednich imprez zaczynają być widoczne pewne nowe tendencje a mianowicie rośnie ilość teleskopów wyposażonych w systemy samonaprowadzania na obiekt oraz ilość osób przyjeżdżająca z komputerami przenośnymi i stacjonarnymi.

 

Ze względu na ilość elektroniki jaką astroamatorzy zaczynają używać do swoich obserwacji niezbędne jest zabezpieczenie na czas pokazów 220V w miejscu rozstawienia teleskopów a także stolików na postawienie całego sprzętu. O 220V pomyśleliśmy o stolikach nie i trzeba było improwizować.

 

Jeszcze jedno dla zgłodniałych w nocy astromaniaków Ania Witkowska przygotowała na drugą noc 10 litrowy garnek wspaniałego żurku za co jej serdecznie w imieniu wszystkich dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, wypada podziekowac organizatorom.

 

Atmosfer byla super a przede wszystkim mialem okazje osobiscie poznac ludzi z ktormi do tej pory moglem tylko pokorespondowac internetowo.

 

Szkoda ze drugiego dnia zwineli sie koledzy z duzymi sprzetami, zawsze warto popatrzec na i przez.

 

Poniewaz w nocy udalo sie zobaczyc jakies 3 - 4 gwiazdki a nawet M13, wyjazd uwazam za duzy sukces.

 

Nie zapomne oczywiscie zuru, kabanosow na cieplo na sniadanie i braku piwa w barze - co prawda dopiero od 01:00 w niedziele ;)

 

Pozdrawiam wszystkich,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosfer byla super

 

(...)

 

braku piwa w barze - co prawda dopiero od 01:00 w niedziele ;)

 

Atmosferę tworzą uczestnicy dlatego była super bo uczestnicy byli super :)

 

co do piwa to doniesiono mi, że barman stanął na wysokości zadania i zebrał zamówienia od nocnych pijaków, a następnie udał się do odległej o 15 kilometrów stacji benzynowej w celu zakupienia spragnionym piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żurek był pycha, podziękowania dla niewiast, które nad nim tak ciężko pracowały. A na moje ten gar to miał ze 30 litrów a nie 10. Niech żałują Ci których nie było.

No żurek to było coś :) Jak mi dziewczyny z dna zaczerpnęły... Ledwo się pomieściło w talerzu... I ten czosnek...mniam... mniam... ;D

Mimo, że konsumpcja o północy, to żaden wampir nie miał dostępu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecana lista uczestników IV Warsztatów

 

1.Tomek Kwiatkowski

2.Jacek Pala

3.Ola Pala

4. Janek Kozicki

5.Paweł Łańcucki

6.Kuba Małecki

7.DaVe

8.Grzegorz Pająk

9.Iwona Pająk

10.Łukasz Markulis

11.Grzegorz Tissler

12.Adrian Tissler

13. Marek Jaroszewski

14.Adam Gajewski

15.Sławomira Gajewska

16.Córka Adama i Sławomiry

17.Artur Wrember

18.Andrzej Adamczyk

19.Oskar

20.Piotr Perczak

21.Ola Perczak

22.Waldek Małecki

23.Aleksander Kacz

24.Agata Briegman

25.Jarosław Borcuch

26.Radosław Ambroży

27.Mirek Krasnowski

28.Daniel Borcuch

29.Radosław Franczak

30.Krzysztof Ślipecki

31.Agnieszka Ślipecka

32.Aneta Waszelewska

33.Paweł Waszelewski

34.Damian Grochocki

35.Przemysław Rudź

36.Blanka Lach

37.Piotr Zasłona

38.Tomek Lewandowski

39.Bogdan Szadek

40.Wojciech Jurczyk

41.Leszek Jędrzejewski

42.Michał Witkowski

43.Ania Witkowska

44.Sebastian Waliczek

45.Artur Kamiński

46.Radosław Dudziak

47.Mateusz Zając

48.Grzegorz Pelankiewicz

49.Małgorzata Pelankiewicz

50.Eugeniusz Pelankiewicz

51.Ewa Kamieńska

 

plus 8 osób z koła fotograficznego w Poznania, których nazwisk niestety nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, tyle sprzętu i do tego ten żurek Ani...Gdybym wiedział też bym przyjechał ;D.

 

Musi co i być na jesień trzeba i na żurek pojechać! ;)

Na jesieni będę - Jodłów i Kudłacze. Teraz też chciałem się wybrać, ale tak pochrzaniły się sprawy dostarczenia mi sprzętu, że dotarł dzień przed Warsztatami :(. Martwię się tylko czy będą niewiasty i ten żurek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.