Skocz do zawartości

M 57


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

To, jak duży obiekt wychodzi na zdjęciu zależy oczywiście od ogniskowej, ale w równym stopniu od wielkości piksela. Zauważ, że ja robiłem to ogniskową krótszą od Twojej (719 versus 750). W Canonie 750 pixel jest malutki 3.7 mikrona, ale jeśli byś użył np kamerki ASI 178 gdzie pixel ma 2.4 mikrona obiekt wyszedł by jeszcze większy. Oczywiście w tym wypadku wymagania co do optyki i seeingu są bardzo duże.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

To, jak duży obiekt wychodzi na zdjęciu zależy oczywiście od ogniskowej, ale w równym stopniu od wielkości piksela. Zauważ, że ja robiłem to ogniskową krótszą od Twojej (719 versus 750). W Canonie 750 pixel jest malutki 3.7 mikrona, ale jeśli byś użył np kamerki ASI 178 gdzie pixel ma 2.4 mikrona obiekt wyszedł by jeszcze większy. Oczywiście w tym wypadku wymagania co do optyki i seeingu są bardzo duże.

Dziadka :) to zainteresowało , bo chciałby spróbować M57  refraktorem APM na montazu - jak we stopce . Aparat SONY NEX 5N, oczywiście w ognisku głównym.

Ale, po pierwsze : jaką ja mam wielkość piksela  w mikronach. Czy to się liczy dzieląc bok czipu wyrażony w mikronach przez ilość pikseli na tym boku ?  Wybacz takie trywialne pytanie, ale ja jestem starej daty...

 

Po drugie : nie rozumiem Twojej cytowanej tutaj wypowiedzi : piszesz, że w Canonie pixel jest malutki 3.7 mikrona, a jesli byś użył ...... 2.4 mikrona,  (czyli  jeszcze mniejszy - moj dopisek ), obiekt by był jeszcze większy ?   Nie rozumiem: pixel ma byc większy, czy mniejszy - żeby obraz był większy ?

 

Dziękuję za wyjasnienia !  :)

 

zbignieww

 

PS.: nie obraził bym się, gdybyś zerknął na parametry mojego sony i oświecił mnie w pixelach, sekundach kątowych i mikronach - razem wziętych  :)

       Może być na PW  :)

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzilem dane do symulatora,  M57 wychodzi smiesznie malutka... Jak sobie pomoc, chyba wymienic  aparat foto  :))),  bo barlowa nie dam, cg5gt i jego wlasciciel sa za slabi na ognisko 1400 mm :) 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbignieww napisał:

 

Ale, po pierwsze : jaką ja mam wielkość piksela  w mikronach. Czy to się liczy dzieląc bok czipu wyrażony w mikronach przez ilość pikseli na tym boku ?  Wybacz takie trywialne pytanie, ale ja jestem starej daty...

Dokładnie tak.

Godzinę temu, zbignieww napisał:

 

Po drugie : nie rozumiem Twojej cytowanej tutaj wypowiedzi : piszesz, że w Canonie pixel jest malutki 3.7 mikrona, a jesli byś użył ...... 2.4 mikrona,  (czyli  jeszcze mniejszy - moj dopisek ), obiekt by był jeszcze większy ?   Nie rozumiem: pixel ma byc większy, czy mniejszy - żeby obraz był większy ?

 

Zróbmy proste obliczenie:

załóżmy, że obiekt na matrycy ma 20 mikronów czyli w kamerze z pixelem 2.4 zarejestruje się na: (20/2,4=8,3) w przybliżeniu 9-ciu pixelach

To samo obliczenie zróbmy dla matrycy z pixelem 3.7   (20/3.7=5,4). Ten sam obiekt zarejestruje się na 6-ciu pixelach

Czyli w pierwszym wypadku na monitorze obiekt będzie większy.

1 godzinę temu, zbignieww napisał:

 

PS.: nie obraził bym się, gdybyś zerknął na parametry mojego sony i oświecił mnie w pixelach, sekundach kątowych i mikronach - razem wziętych  :)

       Może być na PW  :)

 

Odpowiem Ci później bo jestem w pracy i muszę teraz kończyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zbignieww napisał:

 

PS.: nie obraził bym się, gdybyś zerknął na parametry mojego sony i oświecił mnie w pixelach, sekundach kątowych i mikronach - razem wziętych  :)

       Może być na PW  :)

 

Czyli podsumowując w odniesieniu do Twojego teleskopu i aparatu:

Pixel (jak cmku napisał)    4,76 mikrona 

Pixel (w przeliczeniu na sekundę łuku)    1.40"

1 sekunda kątowa dla ogniskowej 700 mm    3,39 mikrona 

FOV (pole widzenia)    1o 54' x 1o 16'

Światłosiła    f6,54

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.