Skocz do zawartości

SW Esprit 100 - kto ma na Dolnym Śląsku?


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy ktoś z kolegów mieszkających w rejonie Dolnego Śląska (powiedzmy w promieniu ok. 100 km od Wrocławia) ma może refraktor SW Esprit 100? Rozważam małą roszadę sprzętową, Esprit 100 jest jedną z opcji, więc chciałbym go obejrzeć i wziąć do ręki, żeby naocznie się przekonać co i jak :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK nowe są do wzięcia za ok. 7,5k PLN, z wysyłką i wcześniejszym sprawdzeniem kolimacji. Jeśli sprzedam większość tych gratów co mam, to akurat wystarczy, i jeszcze zostanie na jakiegoś Plössla ;) A na serio, to tylko rozważam taki zakup. Nie wiem, czy ma to sens, bo po pierwsze, taka tuba, mimo że krótka, waży ok. 7kg z osprzętem (więc co to za grab&go, jeśli razem z montem i okularami wyjdzie koło 14 kg...?), a po drugie ogniskowa 550 mm to spora krzywizna pola, nie wiem czy dla mnie akceptowalna. Musiałbym znowu wrócić do tematu flattenerów TSFlat2, a to już jest kombinowanie pod górkę. Dlatego chciałbym tego telepa wziąć w łapska najpierw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maro21 napisał:

http://www.astrobin.com/261474/B/?nc=all zdjęcie bez flattenera 

Kurczę, nie znam się na astrofoto, ale jak tak patrzę po rogach tego zdjęcia, to gwiazdy wydają się tak samo ostre jak w centrum... Czy to możliwe, żeby uzyskać taki obraz bez flattenera? Jeszcze chyba ważne jest, jaka część pola widzenia teleskopu została objęta tym zdjęciem... Ale kadr wygląda na szeroki, więc chyba raczej pole widzenia całkiem spore... Pamiętajcie, że ja rozważam ten teleskop tylko (no dobra - GŁÓWNIE ;P ) do wizuala, z okularami TV N31/82* i E21/100*, więc pola widzenia będą, odpowiednio, 4,6* i 3,8*. Z drugiej strony, na CN piszą, że nieostrości brzegowe są minimalne, ale o ile pamiętam, nie było informacji jaki okular był używany.

 

Godzinę temu, Borowy Misiek napisał:

Jak będziesz w okolicy Bydgoszczy to zapraszam, póki co mam Esprita na półce. 

Hej, jeśli to Ty jesteś "Elay" z AM, to czytałem Twój wpis o Espricie, i już mi przyszło do głowy, żeby się odezwać i ewentualnie zaplanować jedną nockę w Bydgoszczy :) Szkoda, że pogoda taka masakryczna, niczego nie można być pewnym. Jak już jechać taki kawał z Wrocka, to warto by przez ten teleskop popatrzeć na gwiazdy, a nie tylko pomacać i ewentualnie obejrzeć wróble na antenach :) (oczywiście jeśli miałbyś czas na wypad obserwacyjny).

 

41 minut temu, tomeczz napisał:

PiotrK jakie masz oczekiwania od 4" soczewki?

 

mam refraktor ktory moze Cie zainteresowac. do obejrzenia w Ostrzeszowie pid Wroclawiem, ale nie jest na sprzedaz

Oczekiwania mam takie, że ma to być mały i w miarę lekki sprzęt, który zmieści się w jednej walizce razem z kątówką, szukaczem, dwoma okularami do DS i nasadką bino+okulary do niej. Tuba w miarę krótka, żeby nie chybotała się zanadto na AZ4 na stali. Oraz ma ten sprzęt dawać obrazy klasy obrazów z Equinoxa 120, który jest super (od Ciebie kupowany :) ), ale jest (trochę za) długi. Oczywiście nie oczekuję, że soczewka 100 mm da taką samą rozdzielczość i zasięg jak soczewka 120 mm, ale jestem w stanie zaakceptować mniejszą soczewkę, jeśli znacząco wzrośnie czynnik "grab&go" - to znaczy, jeśli wyjazd na obserwy zacznie wyglądać tak, że gdy podejmę decyzję że jadę, to w jedną rękę biorę walizkę, w drugą montaż, na plecy plecak z ciuchami, i bez problemu idę do auta na jeden raz. A nie tak jak wygląda to obecnie, to znaczy najpierw przez pół godziny się zastanawiam co zabrać, potem przez drugie pół tego szukam po domu, a potem tarabanię się na dwa razy do auta, obwieszony plecakami, walizkami, odrośnikami i cholera wie czym jeszcze. Faktem jest, że nagromadziłem już za dużo sprzętu, i stąd te problemy, i właśnie dlatego chcę zredukować park maszynowy do 10" Newtona, i małego teleskopu typu "grab&go" na AZ4.

 

Rozważam też zwykłego EDka 80, albo TS APO Photoline 90/600, tego z rozkręcanym tubusem.

 

Ewentualnie w grę wchodzą też dwie dobre lornetki (10x50 i 16x70, obie na literkę F ;) ), ale tu odstrasza mnie żuraw i leżak, które też są nieporęczne i mnie wkurzają (mam duży żuraw z AK, zmodyfikowany na dwie lornetki + podstawa na kółkach; wożę go na stałe w bagażniku razem z leżakiem, i cholery już dostaję od tych klamotów zawalających cały tył auta).

 

Ewentualnie jest jeszcze opcja najmniej kosztowna, to znaczy że zaadaptuję sobie Equinoxa 120 na "grab&go", to znaczy skombinuję inną walizkę, dotnę sam lub zamówię docięcie gąbek, i wtedy powinienem zmieścić w takiej walizce cały sprzęt. Inna rzecz ile taka walizka ze sprzętem i Equinoxem 120 będzie ważyć...

 

No, to tak w skrócie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, tak się składa, że moja córka mieszka we Wrocławiu, a dodatkowo od października będzie też studiował mój syn. W związku z tym bywam we Wrocku stosunkowo często.

Najbliższy planowany przyjazd to przełom sierpień/wrzesień, jeśli się zgramy to mogę zabrać teleskop.

Możemy to omówić na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr K. napisał:

Oczekiwania mam takie, że ma to być mały i w miarę lekki sprzęt, który zmieści się w jednej walizce razem z kątówką, szukaczem, dwoma okularami do DS i nasadką bino+okulary do niej. Tuba w miarę krótka, żeby nie chybotała się zanadto na AZ4 na stali. Oraz ma ten sprzęt dawać obrazy klasy obrazów z Equinoxa 120, który jest super (od Ciebie kupowany :) ), ale jest (trochę za) długi. Oczywiście nie oczekuję, że soczewka 100 mm da taką samą rozdzielczość i zasięg jak soczewka 120 mm, ale jestem w stanie zaakceptować mniejszą soczewkę, jeśli znacząco wzrośnie czynnik "grab&go" - to znaczy, jeśli wyjazd na obserwy zacznie wyglądać tak, że gdy podejmę decyzję że jadę, to w jedną rękę biorę walizkę, w drugą montaż, na plecy plecak z ciuchami, i bez problemu idę do auta na jeden raz.

Zerknij na moją recenzję: https://astropolis.pl/topic/35329-ts-apo-1006-recenzja/ Jeśli do wizuala, to taki szybki krótki 4-calowy dublet o dobrej korekcji powinien Cię zadowolić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jutomi napisał:

Zerknij na moją recenzję: https://astropolis.pl/topic/35329-ts-apo-1006-recenzja/ Jeśli do wizuala, to taki szybki krótki 4-calowy dublet o dobrej korekcji powinien Cię zadowolić.

Hej, widziałem że pisałeś o tym refraktorze w którymś wątku na AM - ale chyba już tego teleskopu nie produkują? Na stronie TS go nie ma...

[edit po jakimś czasie] - OK, kolega tomeczz zwrócił mi uwagę, że refraktor Long Perng S600H-F ED Apo jest bardzo podobny do tego Twojego, o ile nie identyczny. To teraz mam temat do przemyśleń, bo całkiem fajnie ten teleskopik wygląda... :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.