Skocz do zawartości

ED Okulary - nowe okulary apochromatyczne


nanak

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe okulary apochromatyczne zbudowane w oparciu o szkła ED.

Parametry :

Multi-Coated, 6 soczewek w 4 grupach, źrenica wyjściowa 20 mm,

pole widzenia 50 stopni, gumowe muszle oczne, do wyciągu 1,25".

Dostępne ogniskowe : 7,5 - 9,5 - 12,3 - 14 - 18 - 22 - 25 mm.

Proponowana cena 250 PLN za sztukę (koszt wysyłki wliczony).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś kontakt z tymi cudami?  :lol: Bo z takimi to się jeszcze nie spotkałem. No i jak można 6 soczewek umieścić w 4 grupach?  :lol:

Hihi... Co w tym dziwnego?

Występują dwa człony klejone. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ Cygnusie na ich (ED) brak w naszej nowej ofercie Soligora, po prostu nie sprawdziły się jakościowo i co tu więcej komentować, nawet napisy ścierały się po miesiącu ich użytkowania, no comments :roll:

 

Ps. Określenie ich apochromatycznymi wręcz rozbawiło mnie do łez i zafundowało darmowy masaż przepony :buahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ Cygnusie na ich (ED) brak w naszej nowej ofercie Soligora, po prostu nie sprawdziły się jakościowo i co tu więcej komentować, nawet napisy ścierały się po miesiącu  ich użytkowania, no comments :roll:

 

Ps. Określenie ich apochromatycznymi wręcz rozbawiło mnie do łez i zafundowało darmowy masaż przepony :buahaha:

 

Panie Januszu, a może bardziej niż obawa o przeponę odgrywa tutaj rolę ochrona własnego

portfela :lol: . Dla ścisłości porównywalne okulary lantanowe (producent nieznany gdzieś

w odległej Azji) w ofercie Astrokraka cena od 525 do 575 PLN. Również porównywalne, ale

z oferty Delta Optical i nie ze szkła ED tylko pokryte powłokami MC - Celestrony X-Cel w

cenie 335 PLN (tutaj chyba uzasadniona niższa cena niż "lantanów" - inny materiał).

Może jeśli były testowane przez Astrokrak-a i "nie sprawdziły się jakościowo", po miesiącu

ścierały się napisy (firma Benda & Benda GbR właściciel marki Seben-Europa twierdzi, że

wprowadził te okulary na rynek w ramach promocji 3 tygodnie temu - cena sugerowana

na rynku niemieckim 79 EUR, a w Wielkiej Brytanii 99 GBP !!!), to z całą pewnością jakiś

powycierany egzemplarz zapomniany przez Boga i astroamatorów leży gdzieś w ciemnym

kącie Pańskiej szuflady i jest możliwość umieszczenia jego fotografii, tak ku przestrodze

dla potencjalnych chętnych na zakup okularów w cenie 47% ceny okularów lantanowych,

a dla mnie informacyjnie, bym był pewien, że to co oferuję jest tanie przez swoją jakość.

 

PS. Przeprowadziłem test na okularze dając powiększenie 2,24 raza apertura (tak wyszło)

i ku mojemu zdziwieniu Newton z takim powiększeniem i tym okularem bez większego

problemu daje ostry obraz gwiazd (nic innego nie dało się wyłapać z powodu chmur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem jeszcze określenia apochromatyczne w stosunku do okularów, zwykle nazwa typu okularu określa konstrukcję. Obiektywy bywają APOCHROMATYCZNE, owszem. Czy z określenia ED (6 soczewek w 4 grupach) wynika konstrukcja? Jaki to typ okularu?

Jeśli okular jest dobry (optycznie) a marnie wykończony (ściera się farba) to chętnie bym taki kupił po korzystnej cenie. Tylko że wolałbym jakąś opinię NIE SPRZEDAWCY poznać!

 

Porównanie CEN REKOMENDOWANYCH w Euro z cenami ofertowymi w złotówkach nic nie mówi o przydatności i jakości. Dlatego jakieś linki z opiniami użytkowników byłyby przydatne a nie porównywanie cen w różnych walutach. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ Cygnusie na ich (ED) brak w naszej nowej ofercie Soligora, po prostu nie sprawdziły się jakościowo i co tu więcej komentować, nawet napisy ścierały się po miesiącu  ich użytkowania, no comments :roll:

Ps. Określenie ich apochromatycznymi wręcz rozbawiło mnie do łez i zafundowało darmowy masaż przepony :buahaha:

 

Zastanawiam się co to znaczy. Czy Soligor nie był zadowolony z okularów ze szkła ED które sprzedawał? Z ich konstrukcji czy dalekowschodniego wykonania?

Czy Soligor doszedł do wniosku że wszyskie okulary ED są niewarte zachodu?

 

A jakie jest, Januszu, Twoje zdanie na temat okularów ED, abstrahując od oferty Soligora? Przecież w trosce o nasze (konsumentów) interesy i swoje dochody możesz lada dzień wstawić do oferty okulary innego producenta i jak będzie akurat oferował ED to co? A chyba nie podpisałeś z Soligorem cyrografu że żadnej innej firmy nie będziesz sprzedawał?

Wydawało mi się że starasz się przedstawiać swoje opinie jako opinie doświadczonego fachowca, niezależne od aktualnych interesów sprzedawców, producentów i dystrybutorów. Więc jeśli dalej przy tym trwasz - to argument jak na wstępie jest nierzeczowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Również porównywalne, ale

z oferty Delta Optical i nie ze szkła ED tylko pokryte powłokami MC - Celestrony X-Cel w

cenie 335 PLN (tutaj chyba uzasadniona niższa cena niż "lantanów" - inny materiał).

 

X-Cele mają szkło ED. Tak przynajmniej podaje producent.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety też chińskie okularki ED o tej samej jakości co Soligorowskie tylko z innym opisem :roll:

 

Ich mechaniczne wady to :

 

Spory rozrzut średnic obudowy 1,25".

Za krótkie gumowe muszle oczne.

Nietrwałe, ścierające się od palców i potu napisy.

 

Mechaniczne zalety to:

 

Estetyczny wygląd.

Miękka muszla oczna z dobrej gumy.

Solidna, metalowa konstrukcja obudowy bez plastiku.

 

Wady Optyczne to:

 

Nienajlepsza korekcja pola na brzegu (widoczny chromatyzm powiększenia).

Słabe wyczernienie wnętrza szczególnie przy najkrótszych ogniskowych.

 

Zalety Optyczne to:

 

Przyzwoite warstwy MC (niezła sprawność).

Daleko odsunieta na 20mm źrenica.

 

Reasumując i patrząc obiektywnie a nie z mojego koneserskiego punku widzenia to jednak komfortowe okularki choć o przeciętnej jakości optycznej i mechanicznej, szkodą że nie robią ich Japończycy w takiej jakości jak Lantany i Ortoscopy bo wtedy ich wyższa sumarycznie jakość zdecydowanie warta by była skuszenia się na nie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dostęp do X-cela 25mm i mogę jeszcze dodać, że ma oszukane pole. Na opakowaniu i na stronie

producenta podają, że 55 stopni. Rzeczywiste pole jest jednak na poziomie 46-47 stopni.

 

W X-Celu jednak napisy się nie ścierają i obudowa jest bardzo solidna.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przepuść Saturna przez jego pole widzenia, jeśli na brzegu pola też zrobi się tęczowy to mamy do czynienia z tym samym układm optycznym o chromatyźmie powiększenia tylko w innym opakowaniu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, a ja mam takie pytanie pojeciowe. Ortoskop z tego co wiem ma wady optyczne (z chromatyzmem na czele) w ilosci szczatkowej. Czy to znaczy ze mozemy go nazwac apochromatycznym? czy apochromatyczny moze byc tylko obiektyw? :salu:

Bo w watku z ED byla taka dyskusja ze zglupialem do reszty - czy APO to nazwa konstrukcji obiektywu czy stopnia korekcji chromy w obiektywie czy korekcja chromy w czymkolwiek? :)

 

PS. Tez mi sie tytul watku spodobal :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - układ skorygowany apochromatycznie to układ optyczny którego aberrację chromatyczną skorygowano dla trzech barw. Odchyłki ogniskowej dla różnych długości fal są o rząd wielkości mniejsze niż w układzie achromatycznym (skorygowanym dla dwu barw).

Nazwę apochromat stosuje się do obiektywów, ponieważ przy długich ogniskowych korekcja aberracji chromatycznej ma największe znaczenie.

Dla układów okularowych (krótkie ogniskowe) znacznie większe znaczenie ma korekta skośnych wiązek. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Cygnus nie ma tutaj mowy w okularach o korekcji Apo i jesto tylko tani i niestety nieuczciwy chwyt marketingowy na oszołomów dającycjh się złapać na takie bajery :mrgreen:

O wiele ważniejsza jest jak napisano wcześniej korekcja wiązek brzegowych na aberrację sferyczną, komę asytygmatyzm i aberracje wyższych rzędód tak dokuczliwe w większości tanich okularów jak sferochromatyzm, krzywizna pola czy aberracja chromatyczna powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o soligora to mam okular lantanowy zoom 8-12-16-20-4(!)mm :lol:

 

niestety podczas obserwacji 2 z 24mm gdzieś się po ciemku odkleiło co by oznaczało że Soligor generalnie źle przykleja napisy :P

 

pozatym fajnie że ED są po 200zł ale szkoda że niema tych krótkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
To niestety też chińskie okularki ED o tej samej jakości co Soligorowskie tylko z innym opisem

 

A skąd Janusz wydajesz takie sądy ? Chyba nie miałeś tych ED-Seben w ręku.

 

Ja takie jedno cudo Sebena mam.

Dlaczego piszesz że są tej samej jakości co Soligor ?

Ludzie ocenili te ED-Soligory bardzo dobrze tutaj: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2473 więc dla próby kupiłem tego Sebena po okazyjnej cenie.

Ale obrazy wcale nie są tak optymistyczne jak w tej recenzji o Soligorach. Napewno te Soligory były lepsze. I niech DaVe się nie denerwuje że Janusz kłamał, gdy polecał te Soligory-ED. Ja sądzę że Janusz nikogo nie oszukał co do jakości obrazów jego ED.

 

Jakość obrazów w ED-Seben-9,5 jest na poziomie zwykłego Plossla, z tym że pole jest większe, no i ma bardzo wysoki komfort, daleko odsuniętej źrenicy wyjściowej :roll:

Poza tym na bardzo jasnych obiektach pojawiają się "duszki" - odblaski. W bardzo wysoko ocenianym NPZ S-PL 25 mm widziałem więcej i wyraźniej przy tylko 50x.

 

Zostawię sobie ten okular bo jest najbardziej komfortowym z posiadanych.

Za 150 zł to chyba warto go kupić, ale nazywanie go okularem ED, raczej mija się z celem.

 

Co do tego aspektu u McArti'ego:

soczewka oczna łapie światło z zewnątrz i świeci brzegiem mocno na pomarańczoo w oko, trzeba się dokładnie zasłonić.  

to nie zauważyłem takiej niedogodności w moim egemplarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Binocooler, cena jest proporcjonalna na rynku okularowym do jakości a czego byś się spoodziewał po okularach za 150 zł w dodatku opisanych jako apochromatyczne :lol::lol::lol:

Co do jednego masz rację, że wrzucanie ich do jednego wora z innymi ED jest trochę bez sensu bez zrobienia testu porównawczego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.