Skocz do zawartości

Star Adventurer i jego nośność


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, marcel napisał:

Jeśli to do mnie to nie.

Jakoś tak Twoja wypowiedź i kolegi później wydała się kontynuacją jednej opowieści :)

2 godziny temu, marcel napisał:

związku z tym mam pytanie (pewnie dla większości z Was trywialne ale tak jak pisałem im więcej czytam tym więcej pytań :) ) czy Sky-Watcher HEQ5 Pro SynScan bez guidingu będzie lepszym zakupem od SW Adventurera plus guider? 

SynScan pozwoli mi tylko na zaprogramowanie/wyznaczenie toru prowadzenia i nie zniweluje ewentualnych niedociągnięć natomiast adventurer z guiderem będzie w stanie podążać za obiektem i ewentualnie niwelować ścieżkę ale tylko w jednej osi - dobrze rozumuję czy nie bardzo?

Rozumujesz ok. Adventurer z guidingiem jest limitowany przede wszystkim polarną, czyli osią Dec. Jego mała sztywność powoduje, że dokładne ustawienie polarnej jest trudne i niewdzięczne, oraz każda operacja przy sprzęcie może wszystko zepsuć. Przy ogniskowej rzędu 200-300 mm będzie Ci to ograniczać czas klatek do jakiś 2-3min, gdy opanujesz sprzęt. Oś Ra natomiast będzie prowadzić świetnie (teoretycznie :P ).

W HEQ5 dużo łatwiej ustawisz bardzo dokładnie polarną i oś Dec nie będzie stanowić problemu. Natomiast w RA montaż ten powinien prowadzić nieco lepiej, niż Adventurer (oba bez guidingu), a to z powodu większych ślimacznic. Różnica nie będzie jednak jakaś wielka. HEQ5 bez guidingu zapewne pociągnie podobne czasy, jak Adventurer z guidingiem - 2-3 min. Tutaj natomiast problemem będzie brak korekcji osi RA z powodu braku guidera. Teoretycznie kupując HEQ5 SynScan można wgrać PEC - taka funkcja w pilocie, która koryguje nieco błędy prowadzenia bez guidingu. Pozwoli to nieco wydłużyć czasy, trudno powiedzieć o ile.

Idealnym wyjściem jest HEQ5 z guidingiem - korekcja obu osi, brak konieczności super dokładnego ustawiania polarnej i ogólna wygoda w użytkowaniu - będzie to stało jak skała. Przewaga Adventurera to natomiast waga i wymiary sprzętu - HEQ5 to już ciężki kloc i samo noszenie, nawet z auta może dawać w kość. No i cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW i @Agent Smith - dziękuję bardzo za odpowiedzi - trochę mi to rozwiało wątpliwości :)

Hmm tak jeszcze pomyślałem że koszt adventurera z guidingiem to ok 4 tys. a HEQ5 Pro Syn-Scan 4300 więc może faktycznie przymierzę się do zakupu tego HEQ5 :) Dobra, ja już nie zaśmiecam dłużej tego wątku bo odbiegam od tematu przewodniego :)

Edytowane przez marcel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próbne światło testowe aż do bólu. Gwiazdy polarnej nie widziałem praktycznie wcale a gwiazda na którą nastawiłem głowicę Adventurer może i nią była jednak nie zdążyłem nawet w nią wycelować a znikła za chmurami...

Na Altairze było mleko że aż boli jednak nie przeszkodziło mi to w wykonaniu 60 s klatki... Jak się okazało chyba jednak była to polarna jednak na pewno złe ustawienie na nią spowodowało pojechanie gwiazdek

SKY WATCHER 80/400 F5 + Canon 350D ISO 400 T=60S posadzone na Camrock 3D + Star Adventurer

 

22048166_1649000185144327_6120530829952218344_o.thumb.jpg.4d4473503a5a277b4c88cbfcb5ba436f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze walki na klatkach 120 sekund za mną. Potwierdzam że ustawianie na biegun to wyższa szkoła jazdy. Przebarwienie na chichotach spowodowane lampami niedaleko kadru. SW80/400 Canon 350D ISO 400 T120sekund na Star Adventurer

 

IMG_7280.thumb.jpg.b8414e86a3be4273bca2e6bae4fb47e4.jpgIMG_7284.thumb.jpg.47f772ac200b66cfae4d5cf95592368b.jpg

Edytowane przez Jaroslav Ryszard Kawnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wielki czerwony kleks to lekki przerost formy nad treścią.

Czy M 81 to była w ogóle obrabiana- mam na  myśli jakiekolwiek przekształcenie nieliniowe?

Acha , generalnie to klatki można składać ( stackować) . Opanowanie tej techniki to podstawa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Ten wielki czerwony kleks to lekki przerost formy nad treścią.

Czy M 81 to była w ogóle obrabiana- mam na  myśli jakiekolwiek przekształcenie nieliniowe?

Acha , generalnie to klatki można składać ( stackować) . Opanowanie tej techniki to podstawa.

To są pojedyncze klatki a kleks pochodzi z mojego bloga. Aha a po drugie M31 nie 81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.