Skocz do zawartości

[M31] Wrocławska Galaktyka Andromedy


diwanoczko

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Wszystkim,

Udało się w ostatnie okno pogodowe wystawić sprzęt na balkon i postrzelać do tytułowej Andromedy.

Czasy naświetlania dla pojedynczej klatki zwiększyłem z 10s (poprzednio Hantle) do 20s, skupiłem się tym razem bardziej na ustawieniu teleskopu na polarną metodą dryftu.

Udało mi się ustrzelić 246 zdjęć z czego w DSS zestackowałem 80% więc wychodzi ok. 197 zdjęć w stacku końcowym i ok 65.5 minuty całkowitej ekspozycji.

Lustrzanka NIKON D3200 DX niemodyfikowana bez filtrów. Teleskop BKP15075 z prowadzeniem w jednej osi.

Kalibracyjne klatki po 30 z każdego rodzaju.

Processing w PixInsight 1.8 oraz GIMP (resample i wyrównanie tła do 20).

Astrofotografia nigdy nie przestanie mnie zadziwiać jak z pojedynczej klatki na której widać białą plamę można uzyskać coś tak pięknego.

Bawiłem się trochę kolorami nie wiem czy wyszło ok, dlatego oddaję zdjęcie pod waszą ocenę.

Gdyby ktoś chciał stacka udostępniłem na Dropboxie więc kto ma ochotę do zabawy nad zdjęciem to zapraszam :) Jestem ciekaw waszych wyników.

Z radością przyjmę wszelkie uwagi co mogę zrobić lepiej.

Link: https://www.dropbox.com/s/t6zehsxqh9xdkf5/M31_astropolis.zip?dl=0

Pozdrawiam,

Darek

 

M31_Rev_2.3_1980.png

M31_SingleFrame.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak : widać postęp w Twoich pracach i z tego nalezy się cieszyć. Ta fotka na pierwszy rzut oka także wygląda nieźle.... Trochę gorzej jest jak zagłębimy się w szczegóły.

Najpierw technikalia : Twój setup ma jakiś problem ( tak, tak wiem co to za teleskop ale ZAWSZE można probować coś poprawić) - oprócz braku prowadzenia na kształt gwiazdek wpływa wada optyki którą przy takim stacku trudno określić, ale powoduje ona że w prawej części obrazka gwiazdki są trójkątne i poprzesuwane a lewej mają zupełnie inny kształt. Jak fachowcy od Newtonów obejrzą pojedynczą klatkę to pewnie coś podpowiedzą.

Obróbka wygląda nieźle, ale... Kolorystyka nieco za bardzo poszła w strone brunatnych , jasnych cześci galaktyki co najbardziej widac na M 32 i M 110.. musisz popracować nad gwiazdkami, bo tam jest sporo za mało koloru, są praktycznie monochromatyczne. Dobrze dobrałeś poziom szumu- jakoś mi zupełnie nie przeszkadza.

Powodzenia!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam ten stack. Chyba przede wszystkim korektor komy trzeba sprawdzić o ile w ogóle jest. Jeśli jest odległość korektor <> matryca. Nie sugeruj się odległościami podawanymi przez producenta. Różnica może być spora względem tego co zalecają. U mnie nawet 5 mm. No i koszenie toru. Powiedzmy że w prawym dolnym rogu jest w miarę ok to od środka ku prawym krawędziom jest coraz gorzej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi! Korektora komy nie było, w tym miesiącu będę dokupywał korektora baadera + laser do kolimacji żeby mieć 100%, jak już będę miał pewność że kolimacja i koma są zlikwidowane będę szukał przyczyny w optyce. Miałem wrażenie, że te "trójkaty" pojawiały się i znikały podczas ostrzenia więc albo zdjęcie wypadło lekko nieostre wszędzie albo tylko w tym specyficznym miejscu nie ma ostrości. Zatem stawiam na to, że jest to wynik "nieostrej komy", czy też rozmytego przecinka, który koma powoduje. Jak tylko dokupię sprzęt dam znać co i jak i dlaczego. Ale nie odrzucam możliwości że matryca w aparacie może nie jest w 100% prostopadła (mało prawdopodobne ale jednak) lub też są luzy gdzieś na wyciągu choć ostatnio nie wyczułem żadnego "latania". Zobaczymy co wyjdzie po dodaniu korektora i po kolimacji. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.