Jump to content

Północno zachodnia krawędź Księżyca

Loxley
 Share

Recommended Posts

Nadchodzi "era" północno zachodniego kwadrantu Księżyca. W piątek, 3 listopada, około godziny 21-ej (już czasu zimowego) korzystna libracja pomoże w sięgnięciu wzrokiem poza krawędź Srebrnego Globu, by móc zobaczyć m.in. Einsteina, Bohra, czy Vasco da Gamę, a już na pewno uroczo powinna wyglądać trójka starych kraterów: Russell, Struve i Eddington, która zwykle jest niepozorną strukturą, zmniejszoną dodatkowo przez skrót perspektywiczny, ale w pewnych okolicznościach może wizualnie zyskiwać i tym samym zaskakiwać obserwatora.

W piątek zobaczymy krawędź Księżyca na 9 godzin przed pełnią a to zapewni doskonałą widzialność formacji brzegowych. Nie przegapmy tej okazji i gdy tylko pogoda będzie sprzyjać, przyjrzyjmy się tej, do niedawna ukrywającej się przed wzrokiem, powierzchni naszego satelity. Zapraszam.

59e9c3ef14906_PnocnozachodniakrawdKsiyca3_11.2017r_21.00cse....thumb.jpg.26b45df373a879adfa52f095dadef672.jpg 

Od piątku do niedzieli, czyli od 3 do 5 listopada, będzie też okazja do "zapolowania" na północny biegun Księżyca. Ta antypodalna w stosunku do Gór Leibnitza część lunarna nie jest niestety tak atrakcyjna jak struktura na biegunie południowym, ale i ona ma przecież symboliczne znaczenie i pewien walor wizualny. Każdy lunarysta powinien przynajmniej raz rzucić okiem na to "względnie nierotujące miejsce" i choć to nie księżycowy Neapol, i jest wiele atrakcyjniejszych miejsc niż to, trudno byłoby potem uwolnić się od uczucia, że czegoś nie widzieliśmy. Jeśli to jest wystarczająca rekomendacja, popatrzmy w tych dniach na północną krwędź globu w srebrnej pełni i swoimi miłymi wrażeniami udowodnijmy, że nie liczą się tylko struktury położone centralnie i ozdobione cieniem - również peryferia mogą mieć swoją estymę. Zapraszam.

59e9c3f3f0f43_PnocnybiegunKsiyca4_11.2017r_21.00cse....jpg.fd28582623d7e37a7659cfd9658eb39b.jpg

Wizualizacja: https://svs.gsfc.nasa.gov/4537 

• Like 8

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 47 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 70 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.