Skocz do zawartości

M31 - pierwsze koty za płoty


oxxid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Wojuje z tematem fotografii nocnego nieba już jakiś czas... po miesiącach porażek, w końcu coś tam mi wyszło - takie moje pierwsze zdjęcie. Teraz mam takie pytanie: Czy to "fioletowe" zaświetlenie, w prawej, górnej części zdjęcia to wina źle wykonanych flatów?

Szczegóły zdjęcia:

Aparat: Canon 1200D, Sigma 70-300 APO ustawiona na 133mm przy f4.5, statyw foto, skytracker

Miejsce: Obory koło Konstancina-Jeziorna, zdjęcie było robione między godziną 20:00 a 21:30

- light: 40x45 sek ISO 1600, 17x60 sek ISO 1600

- darki i biasy robione w domu (wiem tak jest źle), 

- flaty z białą kartką założoną na obiektyw, skierowany w stronę okna z porannym pochmurnym niebem (oczywiście przy 133mm).

M31_eksport.jpg

Edytowane przez oxxid
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, oxxid napisał:

- light: 40x45 sek ISO 1600, 17x60 sek ISO 1600

- darki i biasy robione w domu (wiem tak jest źle), 

1. Moim zdaniem za mała różnica czasów - jeśli chciałeś ratować centrum. Składałeś to "do kupy" czy osobno ? 

2. Niekoniecznie to jest źle - moim zdaniem nie ma w takim postępowaniu nic złego - jeśli jest to zrobione z głową.

Pozdr.

PS - ten gradient da się "odjąć" dość łatwo. 

Pokaż flata.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

1. Moim zdaniem za mała różnica czasów - jeśli chciałeś ratować centrum. Składałeś to "do kupy" czy osobno ? 

Składałem to do kupy, tzn wrzuciłem wszystko jak leci do DSSa. Mam jeszcze za małe doświadczenie aby świadomie ratować centrum :) Wybierałem czasy tak aby nie przesadzić i żeby zdjęcia nie były "za białe". Na razie jeszcze eksperymentuje. 

 

2 godziny temu, delaa napisał:

2. Niekoniecznie to jest źle - moim zdaniem nie ma w takim postępowaniu nic złego - jeśli jest to zrobione z głową.

No właśnie, co masz na myśli pisząc z głową? Wszelkie podpowiedzi mile widziane. :)

 

Zastanawiam się jeszcze czy wpływ mogła mieć wczesna pora, zdjęcia robiłem już od godziny 20:00. Zaledwie 1h po zachodzie słońca. Zdjęcie jest z 17.10.2017.

Jutro wrzucę master flata... 

Edytowane przez oxxid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ fotografia obejmuje kątowo spory kawałek nieba gradient jest spory i nie da się go usunąć flatem zrobionym w zupełnie innych warunkach. Taki flat usunie Ci tylko winietę i paprochy w torze optycznym. Należy zastosować sztuczny flat. W tym wypadku potraktowałem GradientXterminatorem

M31.jpg.471ea0f3e4387c13720d2087801e833e.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.