Skocz do zawartości

M45, klasyk jesienno/zimowy


KarolMasztalerz2

Rekomendowane odpowiedzi

Rzadko wrzucam zdjęcia na AP, ale dzisiaj zrobię wyjątek, 3.5h Plejad palone w centrum miasta, masakryczne LP+sąsiedzi którzy palą bóg-wie-czym w kominkach. Klatki 30s (zepsułem gniazdko USB w aparacie więc brak możliwości BULB).

Newton 150/750 Skywatcher, iOptron CEM25P, Canon EOS1200D w mini-obserwatorium własnego projektu :)

Lekki crop, wersja standard i bez gwiazdek :)

M45_ALL_fin.jpg

M45_ALL_fin_dust.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale śliczna mgławica Merope. Wygląda jak kłak puszystej, błękitnej wełny.
Zdaje mi się, czy wokół 20 Tauri też jest obszar mgławicowy? Tam też są widoczne takie włókniste struktury..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bellatrix napisał:

Ale śliczna mgławica Merope. Wygląda jak kłak puszystej, błękitnej wełny.
Zdaje mi się, czy wokół 20 Tauri też jest obszar mgławicowy? Tam też są widoczne takie włókniste struktury..

Bella, tam mgławica jest wszędzie :)

zobacz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Karol

Zaintrygowałeś mnie tym swoim obserwatorium własnego projektu. Zdradzisz coś więcej?

 

Na zdjęciu masz rozjechane rgb, przez co zdjęcie jest zbyt niebieskie.

Rozdwojone spajki sugerują krzywego pająka lub/oraz złą kolimację.

Ostrość ustawiłeś całkiem dobrze.

A w jakim to mieści było ostatnio trochę pogody?

Pozdrawiam i życzę wielu kolejnych ładnych zdjęć.

(wyjedź z foceniem poza miasto)

 

bbvv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


@Maciek za duża koma i winieta, i tak z tym ostro walczyłem ;) Mogę zapodać stacka jak się komuś chce
@Bellatrix jak już ktoś wyżej wspomniał, tam mgławica jest praktycznie wszędzie :) Widać to lepiej jak się podciągnie krzywe mocniej, ale wtedy szum i gradienty wychodzą.
@Wessel skoro off jest edukacyjny, to nie mam nic przeciwko a wręcz popieram :D 
@Fizyk5, super, u ciebie ten kolor wygląda lepiej. Co do spajków, wszystko z nimi OK, ale palone było przez 2 sesje, a chciałem zrobić sobie nietypowe spajki. Najpierw myślałem żeby w sesji 2 ustawić aparat na 45 stopni względem poprzedniej sesji, miałbym 8 równo rozłożonych spajków, ale poprzestałem na tym, IMO wygląda...... "nietypowo" :) Co do mini obserwatorium wysmażę chyba tu posta, a tak szczerze to w głowie mi nawet siedzi myśl sprzedaży tego, ale nie wiem czy byłoby wzięcie: Mini budka na teleskop z dachem flip-top, wymiary 120x80cm podstawa i 150cm wysokość, mój setup wchodzi tam z niewielkim luzem, natomiast całość byłaby rozwiązaniem kompletnie budżetowym, tańszym od budek drewnianych, przenośna (jak zwykła paleta!) i nie wymagająca fundametów (u mnie jest wolno stojąca, 2 miesiące już operuje i nic się nie stało)

W jakim mieście pogoda? Nowy Tomyśl pod Poznaniem, ale nie wiem czy to można nazwać "pogodą" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie jestem zwolennikiem bardzo selektywnej obróbki gwiazdki - mgławica. 

Dlaczego? Ponieważ robiąc tak sztucznie zaburzamy to co się zarejestrowało na zdjęciu. Oczywiście często wyniki dzięki temu są o wiele lepsze, ale ja podtrzymuje swoją opinię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.