Skocz do zawartości

Okulary


bitwise

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, czytam te forum od jakis 2 tygodni a zadaje pytanie jak zupelny idiota:)

 

Jesli chodzi o parametry to

114/920, wyciag 1,25

 

Co do ceny to racze bez zadnych szalenstw - po prostu astronomia interesowalem sie jako nastolatek i mam teraz ochote sprawdzic czy nadal mnie to interesuje. W zwiazku z tym nie chce inwestowac zbyt duzych pieniedzy na poczatek - moze sie okazac ze caly sprzet skonczy w piewnicy, a jesli sie okaze ze jednak nadal mnie to interesuje to w przyszlym roku kupie cos lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być bez szaleństw to zainwestuj w kilka Plossli. Np. trzy sztuki o ogniskowych około 30-35mm, 20-15 mm i coś krótkiego czyli 6-8mm. Robiąc taki zakup zamnkniesz się kwotą 350 zł za komplet okularów. Największy problem może być z tym najkrótszym okularem. No bo jeśli to będzie Plossl, to lepiej kupic 8mm.

Bedzedziesz miał powiększenie 115x (czyli 1D) i nie będziesz musiał mocno tulić oka do okularu bo eye relief bedzie na poziomie 5-6mm. Jak pójdziesz w kierunku ogniskowej 5-6mm, co da Ci powiekszenie 153-183x

(czyli 1.5D), no to będziesz już niestety machał rzęsami po okularze. W tej sytuacji może lepiej wejść w okulary ED. Ma je w swojej ofercie Delta Optical (X-cel). Ostatnio jednak na forum ktoś sie ogłaszał, że dokładnie takie same okularki ED tylko firmy SEBEN (6-elementowe z eye relief 20mm) ma do sprzedania za 250 zł od sztuki. To tanio bo podobne lub takie same Celestrony X-Cele chodzą w DO po 350 zł, a Janusz w Astrokraku swoje

Soligory ED sprzedawał jeszcze drożej.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka. Mi sie zdawalo ze Soligor PL 6mm byl minimalnie bardziej kontrastowy niz Vixen PL 6mm ale to moze byc a) brak doswiadczenia, B) niewielkie roznice w jakosci okularow tych samych serii (to nie najwyzsza w koncu polka) c) przywiazanie do okulara (Soligor byl moj).

 

Ps. Witaj na forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wszystkie porady!

Jako nowy na tym forum mam bardzo pozytwne wrazenie - wiekszosc polskich forow to tylko pyskowki i klotnie - to forum to chlubny wyjatek:)

 

Zakupow bede dokonywal raczej w Niemczech bo tam mieszkam. Przegladajac ebay zauwazylem wspomniane ED Sebena w atrakcyjnych cenach - czy ktos mial juz jakies doswiadczenia z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie maiłem tych akurat chińczyków Sebena w ręku ale z innymi okularkami ED też nie miałem najlepszych doświadczeń, szczególnie z ostrością na brzegach pola nawet mniejszą niż w dobrych plosslach a i tęczowy Saturn na brzegu pola pozostawiał dożo do życzenia przy ich dumnym i wiele obiecującym onaczeniu ED :roll:

Żeby się na ich temat miarodajnie wypowiedzieć trzeba by je po prostu przetestować osobiście i było by po problemie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.