Skocz do zawartości

Prośba o pomoc


Adastro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

W związku z dyskusją "Celestron 80ED vs Orion 80ED" skłaniam się do zakupu

mojego pierwszego sprzętu (aktualnie posiadam lornetkę Celestron SkyMaster 15x70).

Mój dylemat jest następujący:

Czy kupić 80ED, czy za porównywalne pieniądze refraktor achromatyczny

najogólniej ujmując większy (np: Celestron C6 R). Jest drobna różnica między 80mm a 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, że najlepszy jest ten instrument, którym najczęściej prowadzi się obserwacje.

 

Celestron 80ED na pewno jest sprzętem poręczniejszym, ale różnica pomiędzy 80 a 150 mm jest na tyle znaczna, że ja najprawdopodobniej zdecydowałbym się na Celestrona C6.

Zresztą powiem Ci, że sam rozważam zakup nowego instrumentu (a miałem ich już kilka) i chodzi mi własnie o refraktor. I odrzucam, ze względu na zbyt małą aperturę 80-tkę.

Ja zdecyduję się albo na 100ED (liczę, że ze względu na umacniającą się złotówkę na wiosnę będzie w moim zasięgu), albo na refraktor 120-125 mm.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W testach 80ED bardzo brakowało mi zdjęć porównawczych, które mogły by

przybliżyć mniej doświadczonym różnice między poszczególnymi rodzajami sprzętu.

Np: zdjęcia tego samego obiektu wykonane 80ED, 80-tką achromatyczną i 120-150 achromatyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
W testach 80ED bardzo brakowało mi zdjęć porównawczych, które mogły by

przybliżyć mniej doświadczonym różnice między poszczególnymi rodzajami sprzętu.

Np: zdjęcia tego samego obiektu wykonane 80ED, 80-tką achromatyczną i 120-150 achromatyczną.

 

Poszukaj dokładnie, masz tam porównanie na fotkach jakości obrazu (korekcji obiektywu) z achromatu 80mm i szkiełka ED APO 80mm i różnica jest bardzo wyraźna :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako były właściciel refraktora achro 150 i przyszły ED80 (którego mialem już okazje testować) może dorzuce swoje 3 grosze .

 

150 achro- Zasieg zmasakruje 80ED. Detal na planetach powinien byc sporo wiekszy , DS'y bedą wygladać dużo okazalej ale i tak ich widok z newtona (np takiej synty 2001200 ) bedzie o niebo lepszy .

Teleskop ten ma wiec swoje wady i zalety.

Do wad nalezy to ze jest cieżki - wiem wiem sam sie kiedys z tego śmialem ale po roku noszenia sie z tuba 8-9kg - montazem/statywem ok 15 kg , przeciwwagami 11kg znudzilo mi sie.Naprawde to potrafi zniechęcić.

Do tego sprzet jest dosc drogi jak na mozliwosci które oferuje (moim zdaniem)

Potrafi też być bardzo nieporeczny przy obserwacjach obiektów okolozenitalnych - kolankowanie gwarantowane (czasem nawet leżenie) !!! .

I jakosc obiektywu nie powala. Fiolet jest znaczny ale mozna go zaakceptować.

 

Zalety - apertura , ale za tą cene można mieć dużo większego newtona.Kwestia co kto lubi. Ja po 150achro przestalem wierzyć w sprzet uniwersalny ( na osiagalnynm przezemnie poziomie cenowym )

 

Ed80 - korekcja koloru i kontrast nawet niezłe (jakna swoja cene). Ale apertura to duzy ból. Jakis DS sie zobaczy ale tylko tyle że jest. Moim zdaniem sprzet sie nadaje do robienia nim fot i jako trawler ale nie jako głowny wizualny teleskop.

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi.

Myślę, że gdyby 80ED był chociaż o rząd wielkości większy to bym

się nie zastanawiał, a tak muszę jeszcze ten problem przemyśleć aby osiągnąć zbieżność między posiadanymi środkami i moimi oczekiwaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 ED to super trawlerek, ale nie pokaże Ci tego co zwierciadło lub soczewka 150mm. Koledzy pisząc o 80 ED wspominali o foto i tu mają rację, bo achromat będzie gorszym wyborem. Jeśli chcesz sprzęt do wizuala to nie 80mm. O ile sprzęt będzie bardziej stacjonarny, wagą aż tak się nie przejmuj. Ja sobie radzę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Dziękuję za uwagi.  

Myślę, że gdyby 80ED był chociaż o rząd wielkości większy to bym

się nie zastanawiał, a tak muszę jeszcze ten problem przemyśleć aby osiągnąć zbieżność między posiadanymi środkami i moimi oczekiwaniami.

 

W takim przypadku ta rozbieżność by była o dwa rzędy wielkości większa :salu:

Czy zdajesz sobie sprawę z tego co piszesz, refraktorek 80mm powiększony o rząd wilkości to luneta o średnicy 800mm i wadze kilku ton mieszcząca się pod 15 metrową kopułą :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No coż :roll: wróżką ani Cooperfiledem nie jestem a rząd wielkości do określenia 100 zamiast 80mm to nadal lekka przesada nawet jak dla mnie, ale co tam moje obawy :lol: grunt że wiemy już że chodzi o 100 a nie 800mm i to jest najważniejsze dla meritum sprawy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż :roll:  wróżką ani Cooperfiledem nie jestem a rząd wielkości do określenia 100 zamiast 80mm to nadal lekka przesada nawet jak dla mnie, ale co tam moje obawy :lol:  grunt że wiemy już że chodzi o 100 a nie 800mm i to jest najważniejsze dla meritum sprawy :salu:

Przesadziłeś. :shock:

Było oczywiste że chodzi o NUMER większy sprzęt a nie o rząd wielkości, które to pojęcie nawet przez naszych świetnych dziennikarzy jest niewłaściwie używane. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
80 ED to super trawlerek, ale nie pokaże Ci tego co zwierciadło lub soczewka 150mm. Koledzy pisząc o 80 ED wspominali o foto i tu mają rację, bo achromat będzie gorszym wyborem. Jeśli chcesz sprzęt do wizuala to nie 80mm. O ile sprzęt będzie bardziej stacjonarny, wagą aż tak się nie przejmuj. Ja sobie radzę  :wink:

 

No wiesz Ryśku :shock: 80ED APO do vizuala jest jak najbardziej O.K. bo daje czyste i bardzo kontrastowe obrazy Planet, Księżyca czy pięknie pokazuje barwy gwiazd podwójnych ale raczej jako instrument podręczny typu traweler , chćc oglądane nim jasne Messiery też mają się całkiem nieźle a i jego dobre aplikacje fotograficzne skłaniaja coraz więcej ludzi do zainwestowania w takie w sumie silne jakoscio a nadal mocno kompaktowe rozmiarowo APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie bądź zazdrosny Oskarze o swojego Taka APO, nie każdego stać na Taka a na APO Celestrona czy Oriona w wydaniu made in China to już zupełnie inna bajka, prawda :salu:

Konstrukcja ich obektywów ma korekcję dla 3 barw i wpełni zasługuje miana Apochromatu, której próbujesz mu tutaj niewiadomo czemu :wink: odmawiać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja ich obektywów ma korekcję dla 3 barw i wpełni zasługuje miana Apochromatu, której próbujesz mu tutaj niewiadomo czemu :wink:  odmawiać  :roll:

 

Jeśli Tak 102FS jest apochromatem to 80ED juz nim NIE jest. Fiolet w ED jest widoczny czego o Taku powiedzieć nie moge (ogladając jasne obiekty).Stwierdzam to na podstawie własnych doświadczeń z jedną i drugą lunetą.

 

A demagogia mnie nie interesuje.

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 ED to super trawlerek, ale nie pokaże Ci tego co zwierciadło lub soczewka 150mm. Koledzy pisząc o 80 ED wspominali o foto i tu mają rację, bo achromat będzie gorszym wyborem. Jeśli chcesz sprzęt do wizuala to nie 80mm. O ile sprzęt będzie bardziej stacjonarny, wagą aż tak się nie przejmuj. Ja sobie radzę  :wink:

 

No wiesz Ryśku :shock: 80ED APO do vizuala jest jak najbardziej O.K. bo daje czyste i bardzo kontrastowe obrazy Planet, Księżyca czy pięknie pokazuje barwy gwiazd podwójnych ale raczej jako instrument podręczny typu traweler , chćc oglądane nim jasne Messiery też mają się całkiem nieźle a i jego dobre aplikacje fotograficzne skłaniaja coraz więcej ludzi do zainwestowania w takie w sumie silne jakoscio a nadal mocno kompaktowe rozmiarowo APO.

 

Janusz, chyba zgodzisz się, że apertura prawie 2x większa niż 80mm pokaże wizualnie dużo więcej 8) To miałem na myśli, a kolega o travlerek nie pytał. Apo jak najbardziej, ale to inna bajka cenowa. Mając do wyboru 80ED i teleskop 2x większy w tej samej cenie oraz zakładając, że ma to być sprzęt stacjonarny do wizuala głównie, co byś wybrał :lol: Ja wiem co :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ryśku :shock: przecież piszę że byłby dobry jako Traweler więc po jakie licho mnie cytujesz z tym właśnie tekstem :salu:

To zostało już powiedziane i przez powtórzenie nie stanie się ważniejsze :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wink: Jak ja lubię te forumowe potyczki (oczywiście w granicach rozsądku i taktu).

A tak na marginesie czy w dającej się przewidzieć perspektywie spodziewany jest na naszym rynku sprzęt np.: 100ED?

 

Orion już wypuścił "chińskiego" ED (czy APO jak kto woli) 100mm, f/9 w cenie $990 w Stanach. To chyba tylko kwestia czasu jak nastąpi odpowiedź Celestrona, jak było w przypadku 80-k. Można się więc spodziewać, że równolegle z wojną marketingową między Orionem i Celestronem będziemy mieli następną mikrowojenkę na linii "A"-"DO", małą ale swojską :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś go Adastro zamówił to przyjechał by już z przedświąteczną dostawą a tak przyjadą tylko zamówione APO ED osiemdziesiątki  :salu:

 

Hi hi.... Jak ktoś z nas zamówi prom kosmiczny i wpłaci odpowiednią kwotę to i test na forum zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.