Skocz do zawartości

Galaktyka Cygaro - M82


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Miszuda napisał:

UV/IR cut zakładamy po to by podczerwień mająca inny punkt ostrzenia nie psuła nam ostrości w zwykłych pasmach LRGB. Jak fotografujemy tylko IR, to po założeniu tego filtru wystarczy wyostrzyć i bez problemu się zarejestruje materiał.

Dodam tylko jeszcze, że szkło nie pochłania podczerwieni czyli spokojnie powinno to pasmo przejść przez refraktor.

Problem jest z fotografowaniem w UV za pomocą refraktorów ponieważ to pasmo jest mocno pochłaniane przez szkło i powłoki. Dlatego też do fotografii Wenus w UV zaleca się stosowanie reflektorów i soczewek barlowa z topionej krzemionki które nie pochłaniają UV.

4 minuty temu, wessel napisał:

Kamera ATIK nie ma filtra IR cut. Nie wiem jak warstwy i szkło refraktora  potraktują podczerwień, czy cokolwiek przeleci. Ja właśnie będę robił próby z Wawy a więc testowe LP będzie :)

BTW, Maciek - w jakim pąsmie będziesz focił IR? 680, 732 czy 850nm?

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem Proplanet   742. Moźe być ciekawie, bo luminancja planet w tym paśmie wychodzi rewelacyjnie. To nie to samo, ale...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciężki temat z tym starburstem.

Wczoraj testowo wypaliłem 100 x 15s w kanale czerwonym i widać niewiele więcej niż przy 2s

Chyba potrzeba ciut lepszego nieba i ekspozycji około 20s a to już jest na granicy długości ekspozycji mojego montażu. 

Spróbuję jednak to dopalić pod ciemnym niebem Zatomia lub w Bieszczadach :)

red1.jpg.b3f9bf9be20bdb3423812055f9ee782b.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zarejestrowałeś, tylko przeszkadzają ukośne pasy szumu powstałe na skutek dryfu obiektu w miarę wypalania kolejnych klatek. Rozumiem, że nie stosujesz ditheringu, bo i robienie go przy wypalaniu setek czy tysiąca krótkich ekspozycji niezmiernie by wydłużyło akwizycję Ale spróbuj zrobić co kilka/kilkadziesiąt klatek  -nawet odrobinę ręcznie losowo przesunąć. Ja tak robiłem i pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Panowie, ja mam naturalny dithering bo każda klatki mi dryfuje lekko w stronę w jaką mam niedokładnie ustawiony montaż  a dodatkowo "gibią się" lekko do góry i w dół :) 

Właśnie brak dithernigu spowodowałby że tego szumu by nie było :) Jest to po prostu ślad szumu którego nie możemy wywalić w czasie kalibracji.

Problem występuje tylko przy Wysokim gainie >75%. Tu było ustawione 450 na 510 możliwe czyli bardzo dużo (88%)

BTW - to nie jest też jakiś wielki problem, mam swój patent na odszumianie tego "patternu" - tu mi się nie chciało już bawić, chciałem tylko pokazać jaki poziom sygnału tych starburstów się rejestruje :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Tylko Twój "naturalny dithering" jest w pewien sposób uporządkowany więc wychodzi pattern. Istotą ditheringu jest jego losowość, wtedy szum się wyrównuje.

Tak masz rację, stackuję teraz M51 z trzech różnych avików. Każdy był losowo przesunięty wobec kolejnego i ten efekt jest dużo słabszy. Na pojedyńczym wychodziły bardzo mocne skośne pasy szumu.

Zatem przy następnej okazji będę ręcznie wprowadzał takie przesunięcia co 100-200 klatek. Wtedy powinno być dużo lepiej :) Dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.