Skocz do zawartości

BBrak newsów o ważnych zjawiskach astronomicznych


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj było zakrycie Aldebarana przez Księżyc, a na forum ani śladu informacji (pojawiły się dopiero po zjawisku), a powinno coś wisieć przynajmniej od paru dni, aby się można było odpowiednio przygotować. Mogłaby/mogłby być jakieś osoby odpowiedzialne za wstawianie newsów i mogłby by być w jakimś widocznym dla wszystkich miejscu.

O zakryciu dowiedziałem się przypadkiem, z fejsbukowej strony Karola Wójcickiego jakieś 30-40 minut przed. Tak bym pewnie nie wiedział do tej pory, że było.

Jeszcze bardziej astronomiczne pytanie - jakim cudem zakrycie Aldebarana było najwcześniej na zachodzie, a nie na wschodzie. Na logikę powinno być odwrotnie - przez to przegapiłem moment zakrycia - było z 18:02-18:03, a powinno być z 18:15-18:20, skoro 18:10 było w Warszawie (nie znałem efemeryd dla innych miast, nie sądziłem, że w ogóle znajdę). Potem dopiero wyszło w google, że masa ogólnych portali informacyjnych miało newsa o tym zjawisku wraz efemerydami dla większych miast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał:

Jeszcze bardziej astronomiczne pytanie - jakim cudem zakrycie Aldebarana było najwcześniej na zachodzie, a nie na wschodzie. Na logikę powinno być odwrotnie -

Logika jest taka, że Księżyc po niebie wędruje z zachodu na wschód więc najpierw jest na zachodzie. Ale na czas zakrycia wpływa też szerokość geograficzna położenia obserwatora więc lepiej nie kierować się logiką tylko sprawdzić efemerydę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Dzisiaj było zakrycie Aldebarana przez Księżyc, a na forum ani śladu informacji

Dość małą część astroamatorów interesują zakrycia gwiazd przez Księżyc. W dodatku na przykład u mnie (Lublin) zakrycie Aldebarana było cały czas, tyle że przez chmury. Pogoda z roku na rok jest coraz bardziej pochmurna, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Logika jest taka, że Księżyc po niebie wędruje z zachodu na wschód więc najpierw jest na zachodzie. Ale na czas zakrycia wpływa też szerokość geograficzna położenia obserwatora więc lepiej nie kierować się logiką tylko sprawdzić efemerydę.

Ta mi się coś porąbało z ruchem wirowym Ziemi zapominajac jeszcze, że z tej perspektywy gwiazdy kręcą się razem z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu na forum Astropolis polecam autorski, filmowy kalendarz astronomiczny na dany miesiąc. W odcinku na luty 2018 spory kawałek poświęciłem zakryciu Aldebarana przez Księżyc. Zapraszam do subskrypcji kanału na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCUf2s0jv_meXMVABX2gHZxw. Serdeczności! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.