Skocz do zawartości

wykonanie flatownicy


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wykonaniem flatownicy. W glowie siedzi mi sterowane zdalnie ruchome ramie automatycznie nakladajace flatownice na koniec odrosnika.

Obecnie mam aurore 315mm, ale ona bardzo dużo wazy i jest trochę nieporęczna. Zastanawiam się nad zakupem folii EL, np.  --> link

dd.jpg.e158e2fcd24a9eb5249883e05c33f369.jpg

Do mojego APO potrzebuje najlepiej okrag o średnicy 15cm, a nie prostokąt A5.

Czy ktoś ma doświadczenie w przycinaniu takiej foli? Czy w ogole można ja ciąć na dowolny rozmiar?

 

Dzięki za pomoc

T.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Aurora to jest właśnie folia EL. Wg producenta jest to jakaś "starannie wyselekcjonowana" folia o ciągłym widmie, bo podobno większość z nich świeci tylko w liniach (czyli w filtrach narrowband może akurat żadna linia nie trafić i będzie czarno). Pytanie, jakie charakterystyki mają te folie i jak ustalić, która się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MateuszW napisał:

Generalnie Aurora to jest właśnie folia EL. Wg producenta jest to jakaś "starannie wyselekcjonowana" folia o ciągłym widmie, bo podobno większość z nich świeci tylko w liniach (czyli w filtrach narrowband może akurat żadna linia nie trafić i będzie czarno). Pytanie, jakie charakterystyki mają te folie i jak ustalić, która się nada.

Mam taką folie naklejoną na plexe, pomiędzy kanałami RGB różnice są minimalne. W narrowbandzie różnice są już większe, ale nie przesadzajmy czarno nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

rozbierałem swoja wczoraj i mam silne przeczucie, ze w aurorze siedzi najzwyklejsza folia el. haslo "wyselekcjonowana"  może okazac się bardzo puste.

trzeba jakas kupic i sprawdzić.

No ale na oko nie da się odróżnić takich folii od siebie :) Trzeba by sprawdzić spektrometrem.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pic na wodę. Nie wierzę w żadną selekcję i specjalna produkcję. Miałem taka folię od  1997 roku, dostałem od firmy Arri jako demo przyszłego oświetlenia efektowego. Działała tak samo jak Aurora która mam teraz, tyle że nie była oprawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pojęciem selekcja ja rozumiem po prostu wybranie takiego modelu, który spełnia nasze wymagania. A nie jakieś przesiewanie kolejnych egzemplarzy i wybieranie tych najbardziej "udanych", jak to się "podobno" dzieje np w przypadku zielonych laserów, które zamiast 20 zł kosztują nagle 200 zł :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się każdy który świeci...

Kiedyś widziałem takie porównanie: https://youtu.be/BjGdyajiSzM?t=1026 zakładam że mój panel z aliexpresu jest nawet gorszy niż ten wyciągnięty z zepsutego telewizora, ale działa. Nic więcej do zrobienia flatów nie potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Spokojnie mozna ciac taka folie. Jesli planujesz to ściagnac ze wschodu, dla pewnosci, szukaj w opisach aukcji "Cuttable". Dodatkowo mozna zwrocic uwage na folie ktore maja zestaw przylaczen po obwodzie: EL Panel - po wycieciu gotowego ksztaltu nie bedziesz mial problemu z wystajacym fragmentem folii prowadzacym do przylacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SzymonP napisał:

 Spokojnie mozna ciac taka folie. Jesli planujesz to ściagnac ze wschodu, dla pewnosci, szukaj w opisach aukcji "Cuttable". Dodatkowo mozna zwrocic uwage na folie ktore maja zestaw przylaczen po obwodzie: EL Panel - po wycieciu gotowego ksztaltu nie bedziesz mial problemu z wystajacym fragmentem folii prowadzacym do przylacza.

jak ja wytne po czerwonej linii, to mi sie nie rozpadnie w miejscach zaznaczonych strzlkami? rozumiem, ze wystarczy aktywne jedno podlaczenie, aby cala powierzchnia swiecila prawidlowo?

image.png.0dec84d7af5221e4feceafcc85f0af45.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo wycinałem folię na swoją flatownicę dla newtona 150/750. Jak długo zostawisz jedno przyłącze wycinany kształt nie ma ograniczeń. Dd przyłącz nie biegną żadne ścieżki których przecięcia mógłbyś się bać. Obrazowo ujmując każdy biegun/przyłącze stanowi jedną z warstw tej folii: warstwy . Dodatkowo same invertety zasilane są poprzez 12V DC, co w warunkach polowych może być zaletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 7.03.2018 o 14:48, Tayson napisał:

dd.jpg.e158e2fcd24a9eb5249883e05c33f369.jpg

Do regulacji jasnosci tej foli kupilem w porozumieniu z @MateuszW potencjometr. Zainstalowany za inwerterem, przed folia.

Zmiana jasnosci dziala rewelacyjnie.

 

Potencjometr: osiowy; jednoobrotowy; 10kΩ; 4W; ±10%; 6mm; drutowy; 1W się spalił.

  https://www.tme.eu/pl/details/pot4w-10k/potencjometry-jednoobrotowe-drutowe/tt-electronics/aw-10k/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.