Skocz do zawartości

SAMYANG 85 mm F 1,4


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad 2 lata temu szukałem krótkiego obiektywu do szerokich pól (szerszych niż te które uzyskuję z Cannonem 200 L). Wybór padł na Samyanga 85 F 1,4. W sieci znalazłem dużo pozytywnych testów i opinii na jego temat. W połączeniu z Atikiem 414 EX działał całkiem dobrze. 

 

Dzisiaj zacząłem przymierzać się do sezonu łabędziowego. Pomyślałem, że obiektyw ten w połączeniu z ASI 1600 MM-C da bardzo ciekawą skalę i szerokie pole na Łabędziu. Ożeniłem dzisiaj tę parkę i przez dziurę w chmurach zrobiłem test. Jest TRAGICZNIE.

Wykluczam krzywe złączki (użyłem porządnego adaptera Geoptik do Canona). Przy F 2,8 gwiazdy to prawdziwe komety. Zdjęcie poniżej. W kolejnym wpisie pokażę F 4. Jest lepiej, ale w ciągu gwiazdy się nie nadają.

 

Może jak przymknę do F 8, to będzie OK, ale czy po to się kupuje jasne szkło?

 

Jestem zrozpaczony... :(

 

 

 

SMALL 60 F2,8 jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która to wersja Samyanga? Ze złotym paskiem czy czerwonym?

Ja mam 85tkę i zazwyczaj przymykam ją do 2.8 na C6D i jest dobrze.

Aha i jaki rozmiar pixela masz na swojej kamerce?

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coś jest nie tak z obiektywem. Którą wersję Samyanga masz, starą ze złotym paskiem czy tę nowszą, z czerwonym?  Tego typu szkło powinno pracować już od f/2.0.

 

PS U mnie w Samym 35/1.2 ED ASPH takie komety to w okolicy f/1.7 latają.  Po domknięciu do f/2.8 jest bardzo dobrze, choć w na obrzeżach klatki koma jeszcze wyłazi.

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Łukasz K napisał:

Czy obiektywy foto można kolimować?

Skontaktuj się z Foto-Techniką w Gdańsku (dystrybutor Samyanga w Polsce). Mają też serwis, kilka lat temu czyściłem / konserwowałem u nich  moje szkła Minolty oraz Tamrona SP.

 

/WS 

Edytowane przez Event Horizon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem 3 godziny ustawiając odległość matryca-obiektyw. Kombinowałem z zestawem pierścieni takim jak ten:

 

https://deltaoptical.pl/pierscienie-baader-t2-sticstop?from=listing

 

Jest lepiej, ale niestety wciąż nie akceptowalnie.

Wina musi być w obiektywie. Dla porównania podpiąłem pod ten sam zestaw Canona 200 L i wszystko śmiga prawidłowo.

Będę musiał go wysłać do kolimacji.

 

Komin sąsiada wszedł mi w kadr, ale i tak widać, że dół wciąż leci.

 

 

 

NGC7000 x 120 sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łukasz K napisał:

Spędziłem 3 godziny ustawiając odległość matryca-obiektyw. Kombinowałem z zestawem pierścieni takim jak ten:

 

https://deltaoptical.pl/pierscienie-baader-t2-sticstop?from=listing

 

Jest lepiej, ale niestety wciąż nie akceptowalnie.

Wina musi być w obiektywie. Dla porównania podpiąłem pod ten sam zestaw Canona 200 L i wszystko śmiga prawidłowo.

Będę musiał go wysłać do kolimacji.

 

Komin sąsiada wszedł mi w kadr, ale i tak widać, że dół wciąż leci.

 

 

 

NGC7000 x 120 sek.jpg

Czy podpinałeś obiektyw pod body aparatu, czy tylko pod kamerę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.04.2018 o 23:42, peter5 napisał:

Chcesz kolimować samyanga bez sprawdzenia go z body, dla mnie co najmniej dziwne. Ja bym nie porównywał samyanga i canona, bo to inna konstrukcja, jak i ogniskowa. Obiektyw należy sprawdzić przede wszystkim na body, bo może się okazać że z nim wszystko w porządku.

Wreszcie znalazłem chwilę wolnego w pogodną noc.

 

Obiektyw podpiąłem pod moje arachiczne body tj. Canon 30d.

 

Obiektyw przymknięty na F2,8 czas 5 sek.

 

Co myślicie? Wysyłać do kolimacji czy przyjąć, że Samyang tak ma i już?

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_6805.JPG

IMG_6801.JPG

IMG_6803.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze  porównanie  matryc w Canon 30d i ZWO ASI 1600 MM-C

 

Canon:

 

Pixel size: 6,42  µm

 

Resolution: 3596x2360

 

Diagonal: 27.26 mm

 

ZWO ASI:

 

Pixel size: 3,8  µm

 

Resolution: 4656x3520

 

Diagonal: 21,9 mm

 

Piksel zatem w ASI jest prawie 2 razy mniejszy, więc każda wada obiektywu będzie zdecydowanie bardziej widoczna w ASI. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.04.2018 o 21:36, Event Horizon napisał:

Skontaktuj się z Foto-Techniką w Gdańsku (dystrybutor Samyanga w Polsce). Mają też serwis, kilka lat temu czyściłem / konserwowałem u nich  moje szkła Minolty oraz Tamrona SP.

 

/WS 

Takiej odpowiedzi z serwisu-dystrybutora Samyanga się nie spodziewałem:

 

"Witam serdecznie,

Przedstawiony efekt wynika z konstrukcji obiektywu, nie ma możliwości usunięcia komy.
Pozostałe parametry sprzętu mogą zostać sprawdzone dopiero po dostarczeniu do serwisu.

W przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.

Pozdrawiam,

 

Serwis F.H. Foto-Technika"

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tak. Jeżeli obiektyw jest na gwarancji (kupiony z papierami), to można słać do nich (albo via sprzedawca), poniesiesz koszt wysyłki. Jeżeli nie ma papierów z obiektywem to trzeba liczyć jakieś PLN 200,- z przesyłkami za sprawdzenie obiektywu / ustawienie soczewek, nieskończoności, itp. Oczywiście efekt końcowy w postaci lepszej korekty komy nie jest gwarantowany....

 

/WS

 

Edytowane przez Event Horizon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.