Skocz do zawartości

X Cygni


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,gwiazdozbiór Łabędzia już koło 22 godzinie góruje nad północnym-wschodnim horyzontem,dogodna do obserwacji gwiazda zmienna X Cyg :D Proszę zauważyć na krzywą fazową,że maksimum wypadła mi prawie dokładnie w przedziale 0-1

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

No ładnie się zgrało :) a co to dla nas oznacza? :D ja się nie znam na tym stąd pytanie :uhm:

Hej,oznacza to że maksimum jasności nie jest przesunięte ani lewo ani w prawą stronę według obliczeń Efemerydy katalogu GCVS i VSX,chodzi o różnicę godzin czy dane maksimum wypadnie opóźnione lub przedłużone.

 

Widzimy, że maksimum wyliczone z danych VSX wypada o 7 godzin wcześniej niż wyliczone z danych GCVS. Która wartość jest   bliższa prawdy? Okazuje, że ta z VSX dla aktualniejszego i krótszego nieco okresu P. Cefeidy wykazują powolne (tzw ewolucyjne) zmiany okresu pulsacji, jedne wydłużają a inne (między nimi delta Cep) skracają okres.

 

Poniżej zameściłem wykresy fazowych krzywych jasności delty Cep z moich obserwacji wizualnych wykonanych w 21 wieku. Na pierwszym, otrzymanym z efemerydy GCVS widzimy maksimum przesunięte w lewo wzglądem 0 (1) o ok 0.055 okresu co odpowiada tym 7 godzinom różnicy pomiędzy obliczeniami z efemerydy GCVS i efemerydy VSX.

 

SSW SOGZ-PTMA

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżę w nocy w łóżku i jak zwykle nadaję Mojej o astronomii :D

 

Zobacz Skarbie jakie to niesprawiedliwe, mówię, Gość robił ponad 5 lat pomiary, ma idealny wykres, ale wzięcia na niego nic a nic, a gdyby na przestrzeni tych 5 lat zrobił 3 (słownie trzy) zdjęcia jakiejś mgławicy i zarejestrował jej ruch miał by wzięcie jak cholera :D

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Faktycznie okres dla X Cyg wynosi 16 dni,czyli moje obserwacje się potwierdziły jak widać na wykresie! Bo poprzednie maksimum gwiazdy zmiennej wypadło około 20 Września 2018r. i do wczorajszego dnia 6 Października 2018r.  znów zaobserwowałem kolejne maksimum jasności X Cyg które wyniosło 5.9 mag według mojej oceny była jaśniutka. Czyli okres od poprzedniego maksimum wyniosła 16 dni,czyli się zgadza :D Poniżej krzywa jasności brązowym krzyżykiem moje obserwacje. Od minimum do maksimum okres wynosi 6 dni.

 

Puki co pogoda dopisuje i jeszcze nam X Cyg jest dostępna zachęcam do obserwacji B)

X Cyg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

X Cyg jej typ widmowy to F7 - G8,podczas pulsacji jej temperatura podczas pojaśnienia w maksimum wynosi 6600 stopni kelvinów,a do minimum staje się chłodniejsza od Słońca wynosząca jej temperatura spada do 5200 stopni kelvinów :D

x cyg faza.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Według mojej oceny dla X Cyg,poprzednie maksimum wypadło 15 Września 2019r. dając na +5.90 magnitudo. Następne maksimum jasności przewidywane jest na 1 Października 2019 roku.

Jak widać poniżej na drugiej krzywej jasności,od końca Maja 2019r. zaliczyłem 7 maksima dla X Cyg i to oczywiście za dobrą udaną pogodę :D

Od minimum do maksimum okres wynosi 16 dni.

Katalog VSX;

Typ; DCEP

Widmo; F7Ib - G8Ib

Zakres jasności; 5.85 - 6.91 V mag

Epoka; 17 Listopada 1978 (HJD 2443830.387)

Okres; 16.386332 dni

X CYG Krzywa.png

X Cyg maksima.png

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Kilka moich obserwacji w bazie AAVSO dla gwiazdy zmiennej cefeidy X Cyg. 
Obserwacje dokonana od lipca do września 2020 roku i obserwacje moje pomarańczowym kolorem z krzyżykiem :D

X Cyg krzywa.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.