Skocz do zawartości

Guider tanim kosztem


pki1234

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem że podzielę się doświadczeniem (małym ale zawsze) o którym zaczęliśmy w tym wątku,

jednakże tam dyskusja zeszłe na inny temat.

Okres wakacyjny pozwolił mi dokończyć prosty projekcik i przetestować czy działa.

 

Założenie było proste:

Tanim kosztem, na rzeczach „z szuflady” zrobić guding do EQ5.

 

Od razu zaznaczam że nie mam ani ambicji ani czasu robić tak piękne fotki jakie publikują tu koledzy. Po prostu chciałem złapać trochę wiedzy, żeby od czasu do czasu coś tam pstryknąć i pokazać doświadczalnie młodemu pokoleniu jak zrobić fotki obiektów, których na niebie od razu nie widać.

 

Elementami zestawu guidującego są:

- montaż EQ5 z napędem w dwóch osiach

 

Guding miał być robiony przy pomocy PHD.

I tym początkującym i również innym polecam przeczytać ten wątek (rewelacyjny poradnik): https://stargazerslounge.com/topic/188777-phd-guiding-basic-use-and-troubleshooting/

Mi również przydał się ten wątek: gdyż tam głos zabiera autor PHD. https://www.cloudynights.com/topic/141653-phd-guiding-problem/

Mój „retro guider” Wyglądał tak:

20180808_230908_01.thumb.JPG.6f36a9e2a4d5a89b819f80dd8ae57149.JPG

Do zdjęć użyłem Nikona D750. Chyba jedyny niebudżetowy element zestawu, ale w planie budżetowy miał być tylko guider :-).

Cel:Lutnia

Na pierwszy ogień poszła ogniskowa 50 mm (Nikkor 50/1,8).

Fotka 180 sekund wyszła tak.

DSC_6215_01.thumb.JPG.90bcac9e100c68dd3733fc47f47e865d.JPG

A potem ogniskowa 180 mm (Nikkor 180/2,8 ED)

Fotka 180 sekund wyszła tak:

DSC_6225_01.thumb.JPG.646ad71051fd578eb99f2eb364de34e5.JPG

i crop 100% z oryginału na M57 (ostrość ustawiana "na oko"):

DSC_6225_02.JPG.2da99f51882a815807ca946a1cabf5bd.JPG

Na większe ogniskowe zabrakło czasu jednej nocy, ale w planie mam zamiar zatrzymać się na 300 mm.

 

Wszystko to surowe RAWy przekonwertowane tylko do JPG.

 

Może ktoś bardziej doświadczony oceni jakość tych klatek bo dla mnie to są klatki rewelacyjne :-). Wady optyki w rogach klatek pomijam.

 

Jeśli miałbym jakoś podsumować, to oprócz frajdy z zestawienia tego mam takie uwagi:

- Trochę czasu zajęło mi znalezienie gwiazdy guidującej. Myślę że to głównie przez słabą czułość i skalę obrazu tej kamerki przy tej ogniskowej. Celując w okolice drogi mlecznej problemu nie ma ale gdzie indziej już jest trudniej.

- Mój relay box od MateuszW działa na jakimś rosyjskim driverze ASCOM, z czym miałem trochę problemów na Windows7. Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba Mateusz napisał już swoją wersję tego drivera.

 

Uwagi, komentarze, inne doświadczenia mile widziane.

:-)

Pozdrawiam

 

 

 

 

Edytowane przez pki1234
poprawka zdjęć
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wczorajszej nocy był dalszy ciąg testów.

Tym razem mój patent postanowił nauczyć mnie trochę pokory i cały czas walczyłem z "montaż przesunięty, niemożność wykonania ruchu" itp.

Wydaje mi się że to złe wyważenie było problemem, więc nauka przede mną :-).

Jeśli ktoś się z tym spotkał wcześniej to będę wdzięczny za konstruktywne uwagi.

 

Celem tej nocy było przetestowanie jakie zdjęcia będzie dawał D750 z dwoma różnymi filtrami H-alpha.

W szufladzie miałem Badder H-alpha 35nm i Astronomik H-alpha CCD filter (nic więcej o nim nie wiem bo to stary filtr i nie moglem znaleźć informacji o nim w internecie)

Obydwa nakręcone na obiektyw Sigma 70-300 APO, przy ogniskowej 195mm.

Każda klatka naświetlana 5 minut na ISO 3200. Wynik wyszedł taki (może się przyda Nikoniarzom).

Załączam surowe, pojedyncze klatki przekonwertowane tylko do jpg, bez manipulacji.

 

1. Baaderh-alpha 35nm:

759400062_BaaderHalpha.jpg.ba7805c31a59d9c99481a0cd6ad26815.jpg

2. Atronomik h-alpha CCD filter.

1981959068_AstronomikHalpha.jpg.de734a3bb21791831be0d56bdf86e515.jpg

Mi, bardzo subiektywnie, bardziej odpowiada obraz z Astronomika ale ja nigdy nie robiłem zdjęć w h-alpha wiec będę wdzięczny za porady na co zwracać uwagę.

Z góry dziękuję i ...

.... może niedługo jak praca pozwoli będą następne testy ;-)

 

 

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testowania sprzętu RETRO ciąg dalszy....

Tym razem coś dla Nikoniarzy:  obiektyw M42 (Sonnar 50/1,8) podpięty do Nikona, na EQ5 guidowanym guiderem "RETRO" z pierwszego postu.

Temat poruszany wielokrotnie na forum ale chyba nigdy z jakimś empirycznym rezultatem: obiektyw nie prze-ogniskowany, podpięty do aparatu poprzez adapter z soczewką.

Sam byłem ciekaw jak to wyjdzie na gwiazdach.

Rezultat poniżej - bardzo proszę nie oceniać "z grubej rury" obróbki, bo się uczę :-) a i tak jestem zaskoczony że z 24 min naświetlania (potem wyszedł księżyc) potrafiłem wyciągnąć tyle koloru na tym zdjęciu. Klatek kalibracyjnych nie robiłem żadnych. Celem był test obiektywu z adapterem a nie zrobienie przepięknej fotki. ;-)1910846016_cygnusisonnar50-pixcopycopy1.jpg.bc0336e3c465f23896c6410434939243.jpg

Dla próbujących podobnej ekwilibrystyki, miałbym takie uwagi:

- wady optyki - widoczne ewidentnie na rogach (różne zniekształcenia na każdym rogu).  Po przycięciu  zdjęcia pewnie można by z tym żyć.

- niestety wyszło mi że tak jak jakość obiektywów M42 jest bardzo losowa, jakość adapterów może być podobna. Mam 2 takie adaptery i z jednym nie mogłem złapać ostrości na gwiazdy. Dopóki nie próbowałem zdjęć gwiazd, absolutnie nie zauważałem tego mankamentu.

- plama na zdjęciu jest jakimś paskudnym kurzem a nie grzybem, ale zalecam uważanie na grzyby wśród takich antyków :-)

 

I jako totalny amator w zdjęciach tego typu, mam wątpliwość czy  w tym miejscu jest na prawdę tyle kolorowych gwiazd, czy to może taki retro zestaw wprowadza jakieś przebarwienia?

 

Zdjęcie starałem się obrobić w PixInsightLE (poziomy i krzywe) a potem w ON1 (poprawa kontrastu, jasności).

Mam nadzieję że test się przyda Nikoniarzom.

 

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

ponieważ każdy kiedyś próbował swoich sił z M31, wiec i ja postanowiłem spróbować.

Nikon D750 z obiektywem Nikkor 300mm/f4,5 przymknięty do 5,6.

31 x120s na ISO 1000 + 10 darków. Byłoby więcej ale księżyc wyszedł wiec trzeba się było zbierać.

Wiem że obróbka u mnie kuleje, ale mam cichą nadzieję że z każdym zdjęciem się poprawia ;-D.

318309691_Autosave-PIxInsLEFitsW.thumb.jpg.de7581f091e8893d6966696309800b27.jpg

 

Uważam że guiding takiej ogniskowej na EQ5 radził sobie całkiem nieźle. Odrzuciłem dwie klatki z 33..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.