Skocz do zawartości

Wymiana sprzętu do astrofotografii - z Eq3-2, 135mm na ?


rekamil97

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu amatorsko próbuję swoich sił w astrofotografii z montażem Eq3-2, lustrzanką Canon 600D i obiektywami 135mm/50mm. Udaje sie palić spokojnie klatki w okolicach 2 min (na 135mm). Jednak pod wpływem czasu widzę, że z tego zestawu wiele więcej nie da się wyciagnąć. Zastanawiam się co można by było wymienić, żeby postawić w astrofotografię krok dalej. Miałem kilka własnych koncepcji, ale jeśli ktoś widzi inne możliwości to proszę o radę.

 

Myślałem nad wymianą montażu z Eq3-2 na HEQ5 (po sprzedaży Eq3-2). Inną opcją byłby zakup dobrego obiektywu 200mm na starym montażu Eq3-2 (wiem że czas klatek jeszcze by się skrócił ale za to dzięki ogniskowej obiekty lepiej by sie prezentowały). Zakładałem jeszcze taką opcję żeby wymienić Eq3-2 na Eq5 - z tego co czytałem nie wiele by to dało, ale pewnie jakiś postęp by był.

 

A może wejść w teleskopy ED? Chociaż wolałbym żeby było łatwiej, a z obiektywami jakoś to wydaje sie prostsze.

 

A może jeszcze coś innego zrobić? Zakładając że budżet byłby tak do 3 tys max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedz nieco więcej co chcesz osiągnąć, jakie to są cele. Teleobiektyw a teleskop ED to trochę inna skala. Obecnie posiadam EQ5, a różnica w stosunku do EQ3 jest znaczna - 200mm można po 2-3 minuty przy w miarę dobrym ustawieniu na biegun, a przy dłuższych ogniskowych zauważam u siebie problem z PE (ale nie mam doświadczenia z innymi montażami, czy tak duża wartość jest typowa, a może tylko mój egzemplarz taki jest).

 

Ktoś kiedyś pisał, że EQ5 jest fajnym i poręcznym montażem do robienia zdjęć z teleobiektywu do kilku minut naświetlania. HEQ5 pozwala nieco więcej i to w zasadzie minimum, jeśli myślisz o teleskopie i długich czasach (biorąc pod uwagę, że robisz po 2 minuty z 135mm i chcesz więcej niż to). HEQ5 daje możliwość dalszej rozbudowy (większe tuby, guiding, stabilność i inne), EQ5 w zasadzie moment tymczasowy do chwili, kiedy będzie stać na zakup HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chciałbym iść w strone astrofotografii od mniejszych ogniskowych (szersze kąty 135-300) do większych w przyszłości. Z tego co czytałem to HEQ5 w porównaniu z Eq5 jest bardziej precyzyjnym, chociażby od razu mamy wbudowaną precyzyjną lunetke biegunową, wbudowany napęd (w Eq5 nie ma). I rzeczywiście jeśli by celować to chyba HEQ5 by był najbardziej optymalny.

 

Czekam jeszcze ja jakieś inne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś dorobić sobie guiding do tego eq3-2? Ja dzięki takiemu rozwiązaniu jestem w stanie na moim eq3-2 przy dobrym ustawieniu ciągnąć klatki nawet po kilka minut. Oprócz guidingu zamiast oryginalnego napędu zrobiłem sobie AstroEQ z silnikami na zębatkach z paskami oraz wymieniłem aluminiowy statyw na stalowy - teraz jest moc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.