Skocz do zawartości

Montaż Dobsona


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Wszystko chodzi na łożysku oporowym od chyba kombajnu górniczego o średnicy 280mm i to tak lekko ze trzeba było dorabiać do niego dodatkowy hamulec !!!

Fotę już znalazłem w domciu ale to wielki tiff ze skanera i muszę ją troszkę zmniejszyć bo zablokuję forum takim 36 megowcem zupełnie bez potrzeby :-

Czopy teleskopu z góry zabezpieczone są dodatkowym, trzecim klockiem ciernym 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak jak ten Dobson są akurat dla wymagajacych klientow i problem tylko w tym aby klient wiedział czego chce naprawdę od montażu a wtedy jest w pelni zadowolony po jego otrzymaniu ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wreszcie znalazłem chwilkę aby zmniejszyć i umieścić tutaj jego studyjną fotkę ;D ;D ;D

kastor_par.jpg

To nasz wyrób z przed prawie 10 lat, a do tej pory doskonale służy swojemu właścicielowi i pasuje pod kolor mebli kuchennych skąd jest wystawiany na duży taras nad garażem do obserwacji ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Dobsona jest nadspodziewanie łatwy w użyciu. Działa lekko, bez problemów można wyszukać dany obiekt. Miałem przyjemność obserwować Syriuszem i Syntą 200. Ten drugi zachwyca szybkością montażu i mimo wszystko mobilnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to naprawdę elegancko! Fajna stylistyka... Najbardziej mnie ciekawiło, jak rozwiązano mocowanie czopów, bo przyznam, że wg. mnie to był główny problem w rozważaniach [teoretycznych na razie] nad podobną konstrukcją. Mnie by rajcowała dwuczęściowa wersja tegoż, z odejmowaną podstawą -klinem, pełna wersja 'para' pod domem na planety, a za miasto normalny Dobson [łatwiejszy transport]. Ze zdjęcia wynika, że podstawa jest na stałe, jeśli dobrze rozumiem... tak czy siak, cacko :) Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Januszu !

Co to za teleskop działa w tym systemie ?. Ze zdjęcia trudno ocenić wielkość. czy mylę się mówiąc, że dla pozycji paralaktycznej podstawa musi być przymocowana do podłoża za pomocą widocznej w podstawie śruby ? Czy jednocześnie służy ona do dokładnego zorientowania osi Ra względem osi świata ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ta śruba z nóżką i blokadą służy do regulacji nachylenia osi biegunowej, konstrukcja jest tak wyważona że rzut środka ciężkości pada na środek podstawy a w pozycji azymutalnej teleskop też spokojnie pracuje dobrze wyważony w pionie ;D ;D ;D

Kosztowało to trochę pracy i obliczeń statycznych ale warto było bo powstał ciekawy teleskop w szlachetnym drewnie o wszechstronnych zastosowaniach Azymutalnych i Paralaktycznych zarazem ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oooopsss zapomniałem to 170/1200 czyli nasz starszy model Kastora z szukaczem 50mm i wyciągiem przesuwnym 1,25" jeszcze w wersji bez malowania proszkowego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.