Skocz do zawartości

Efemerydy tranzytów planet pozasłonecznych na Jesienne Star Party 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z prośbą @Iluvatar, przedstawiam listę tranzytujących planet pozasłonecznych, które można zaobserwować podczas trwającego Jesiennego Star Party 2018. Do każdego tranzytu dodałem opis widoczności. Na niebiesko zaznaczyłem te obiekty, które chętnie bym obserwował. Na czerwono - raczej pominąłbym (wielokrotnie obserwowane, słabe warunki, trudne w analizie). Więc jak byłoby paru zainteresowanych wspólnymi próbami, zapraszam :)

 

(prelekcji o tranzytujących egzoplanetach nie będzie, za to coś innego :D

 

image.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XO-6b wygląda wielce obiecująco dla kogoś kto chciałby się wkręcić, pomimo długiego okresu zjawiska. Czemu napisałeś że osiągalne tylko 2/3? Tak czy siak sam ingress lub egress  to świetny pierwszy trening gdy zrobiony pod okiem kogoś ogarniętego. Zachęcam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy

1 godzinę temu, LibMar napisał:

Zgodnie z prośbą @Iluvatar, przedstawiam listę tranzytujących planet pozasłonecznych, które można zaobserwować podczas trwającego Jesiennego Star Party 2018. Do każdego tranzytu dodałem opis widoczności. Na niebiesko zaznaczyłem te obiekty, które chętnie bym obserwował. Na czerwono - raczej pominąłbym (wielokrotnie obserwowane, słabe warunki, trudne w analizie). Więc jak byłoby paru zainteresowanych wspólnymi próbami, zapraszam :)

 

(prelekcji o tranzytujących egzoplanetach nie będzie, za to coś innego :D

 

image.png

Czy generowałeś to ręcznie, czy korzystałeś z jakiegoś programu - jeśli tak, to jakiego?

 

Chciałbym wkrótce (hm... ) spróbować zaobserwować jakąś egzoplanetę lustrzanką, i jestem ciekaw, jakie egzoplanety w ogóle mam szansę trafić - wydaje się to żmudnym zajęciem, dlatego pytam, jak Ty sobie radzisz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hans napisał:

XO-6b wygląda wielce obiecująco dla kogoś kto chciałby się wkręcić, pomimo długiego okresu zjawiska. Czemu napisałeś że osiągalne tylko 2/3? Tak czy siak sam ingress lub egress  to świetny pierwszy trening gdy zrobiony pod okiem kogoś ogarniętego. Zachęcam.

 

Pozdrawiam.

Może ciut więcej niż 2/3, ale całkowity będzie ciężki do złapania. Koło 4:30 zacznie się przejaśniać, a w dodatku cel jest na wschodzie. A ten kończy się koło 4:45 (korekta od innych obserwatorów). Najlepiej by było, aby początkujący wybrał coś, co można zacząć godzinę przed i skończyć godzinę po. To te opisane wyżej jako możliwe do złapania w całości :)

 

@Behlur_Olderys tutaj :)

http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.