Skocz do zawartości

Teleskop Astrokrak Pollulks Dobson 150/750


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop ten zamówiłem w firmie Astrokrak 12 lipca 2004 a otrzymałem 28 pazdziernika

2004r.

 

OPTYKA

Według mnie optyka tego teleskopu jest bardzo dobra głównym potwierdzeniem tego przypuszczenia jest obserwacja epsilonów lutni. Przy powiększeniu rzędu 100x mogłem bez większych problemów dostrzec wszystkie składniki, stoując powera 200x bez problemu widać już ciemną przerwe między poszczegółnymi składnikami. Tak więc te obserwacje potwierdziły jakość optyki teleskopów firmy Astrokrak

 

WYCIĄG OKULAROWY 2"

Wyciąg także się spisuje dobrze łatwo można nastawiać ostrość bez dużych drgań teleskopu co zapewnia dokładne ustwaienie ostrości. Z tego co zauważyłem jest to wyciąg cierny, nie ma luzów. Ponadto jest estetycznie wykonany.

 

MONTAŻ DOBSON

Montaż ten jest także dobrze wykonany, brak jakichkolwiek uchybień, płyty barzo dobrze są ze sobą połaczone i ładnie wykończone czarną okleiną. Montaż chodzi lekko o stabilnie. Jest na tyle stabilny że podczas fotografowania w ognisku głównym teleskopu (750mm) nie występują szkodliwe drgania. Zrón czopy jak małe "czopki" potrzymujace tubę spisują się bardzo dobrze. Możliwa jest łatwa regulacja ruchu poziomego tzn. chodzi o siłe przesuwania montażu. Ogólnie z montażu także jestem zadfowolony

 

LUNETKA CELOWNICZA

Ten element wypadł w moich testach nieco słabiej głównie chodzi tu o brak wyciągu przez co raczej nie ma mowy o zastosowaniu kątówki pozwalającej na komfortowe obserwacje szukaczem. Optyka szukacza jest dobra. Z kolei zaletą jest możliwość wymiany okularów dzięki czemu można uzyskać różne powery szukacza.

 

Podsumowując myślę że Astrokrak jest dobrą firmą produkującą wysokiej jakości sprzęt. Chociaż te terminy :roll: ale da sie wytrzymać.

Generalnie polecam ten sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Duraluminim to nie Tytan i wymaga odpowiednich przekrojów dla zachowania wysokiej sztywności, tutaj lusterko wtórne po jednorazowym ustawieniu w firmie ani drgnie nawet po 5 latach eksploatacji czyli nie rozjustuje się nam ten teleskop np po transporcie samochodowym w teren na obserwacje i z powrotem :salu:

Płaskownik pająka ma przekrój 2x25mm i taki właśnie ma być wg założeń projektu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pająk wykonany jest z dokładnością do 0,25 milimetra jak i z tą dokładnością centrowane jest lustro główne w oprawie co oznacza że żadne inne dodatkowe regulacje nie są konieczne i są wręcz zbędne i odbiły by się to na spadku sztywności całej konstrukcji pająka i oprawy lustra wtórnego z jego regulacją :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk wykonany jest z dokładnością do 0,25 milimetra jak i z tą dokładnością centrowane jest lustro główne w oprawie

 

No, ciekawe w jaki sposób. Tzn, że są jakieś sruby do centrowania lustra, czyli sztywność musi pozostawiać wiele do życzenia.

Nie ściemniaj Janusz, czy ktoś z newtonem mający regulacje w pająku narzeka na sztywność ? U mnie siedzi jak skała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ze sztywnością mocowania optyki w naszych teleskopach nie ma najmniejszych problemów a wieloletnią trwałość kolimacji klienci sobie bardzo chwalą i to jest zaleta naszych rodzimych teleskopów z Astrokraka tak więc czepiasz się kolego rozumiem że dla zasady bo widzę że za wiele do powiedzenia nie masz w tym wątku i nie wnosisz nic do meritum sprawy poza przytykami :roll:

Czy może używałeś Polluksa choćby przez miesiąc że masz tyle do powiedzenia w temacie o jego recenzji :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj czytam i widze że wszystkim się telp podoba - mnie też - tylko jeden kolega coś męci wodę nie wiem co chce przez to osiągnąć no ale coż są ludzie którym się podoba i są tacy którym nie :? Co do telpa to powiem tak widziałem takie Astrokraki i innę i każdy jest wykonany poprostu pięknie i z dużo precyzją , jeśli chodzi o wyczernienie tuby wewnątrz to u mnie na łóżku leży tubus Astrokrak o długości 1500 mm i śednicy ok. 310 mm i chodz czasami świecę po nim (wewnątrz) laserkiem to nie ma mowy aby jakiś promień się odbił :salu:

 

W końcu jak by nie patrzył to pan Krzysiek ma już duże doświadczenie co nie Janusz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie czepia tylko ma 1000% racji i dobrze Ci radze Bobi nie rób takiego pająka bo to lipa totalna. Nie dość że nic z nim nie mozna zrobić to jeszcze sprawi ze Jowisz będzie wygladał jak 6 ramienna gwiazda betlejemska :mrgreen: Szymkowi radze potestowac dobrze teleskop, tak z rok czasu a nie pisać od razu reklamę na zamówienie bo to na planetach wyłazi prawdziwa jakośc optyki a nie na Epsilonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.