Skocz do zawartości

Korekcja w Powermate 2,5x


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Przemo23 napisał:

Odpisali mi z Delty, że grubość samego pierścienia - bez gwintów wynosi 7mm.

 

No dobra, ale moim zdaniem potrzebujemy tego wymiaru:

image.png.3ef4f27dece3a832e8ffb704b3c5a41b.png

Bo po skręceniu to wygląda tak:

post-29463-0-38606500-1401989322.jpg

Czyli właściwy backfocus robi się na dolnej i środkowej części.

 

Powermate po odkręceniu góry wygląda tak:

image.thumb.png.ad8e1ef243ea90a272c7b3b2cbcaf26a.png

Jest więc część z gwintem i część bez. Jeśli założyć, że dolna część złączki (ta węższa) nachodzi na część bez gwintu, to miałaby ona 5 mm, bo tyle zmierzyłem w powermate, czyli łącznie 12 mm.

2 minuty temu, Przemo23 napisał:

Biorąc pod uwagę, że część z gwintem od soczewki 2,5x ma dokładnie 11mm (zmierzyłem) to na gwint T2 pozostaje 5,5mm.

Myślę, że spokojnie można zlecić wytoczenie takiej złączki.

Gwint T2 może mieć dowolną długość, bo spokojnie może być tak gdzie jest gwint wewnętrzny albo gdzie go już nie ma.

Ale wyszło nam podobnie 11 lub 12 mm. Może warto zaryzykować?

 

Tylko jakie jest oznaczenie tego gwintu w powermate, jak to ustalić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2019 o 13:43, MateuszW napisał:

Jak tam, masz już adapter?

tak , wystarczy jak przywiozę Ci go na zlot ?

 

Robiłem testy z TMB130, jednak wyszło że złączka wkręcana w wyciąg nie jest prosta i gwiazdy wyszły jajowate. Najpierw muszę się z tym uporać abym mógł powiedzieć coś o obrazie z powermate.

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał:

tak , wystarczy jak przywiozę Ci go na zlot ?

Już zamówiłem u tokarza wykonanie czegoś co teoretycznie powinno pasować, ale chętnie porównam czy dobrze wydedukowałem wymiary.

Cytat

Robiłem testy z TMB130, jednak wyszło że złączka wkręcana w wyciąg nie jest prosta i gwiazdy wyszły jajowate. Najpierw muszę się z tym uporać abym mógł powiedzieć coś o obrazie z powermate.

A nie zauważyłeś znacznej zmiany względem obrazu bez złączki(przy łączeniu 1,25")? Nawet z tą krzywością powinno być widać poprawę.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

A nie zauważyłeś znacznej zmiany względem obrazu bez złączki(przy łączeniu 1,25")? Nawet z tą krzywością powinno być widać poprawę.

co masz dokładnie na myśli ??

 

Ja miałem na myśli sporą przedłużkę wyciągu śr. 3,5", bo bez niej nie da się złapać ostrości bez flattenera.

A robiłem testy bez flattenera bo nie wiem jaką odległość ustawić pomiędzy flattenerem a powermate 2x 2" . Pierwszy ma BF ok 90 mm , a drugi 55 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcinos napisał:

co masz dokładnie na myśli ??

 

Ja miałem na myśli sporą przedłużkę wyciągu śr. 3,5", bo bez niej nie da się złapać ostrości bez flattenera.

A robiłem testy bez flattenera bo nie wiem jaką odległość ustawić pomiędzy flattenerem a powermate 2x 2" . Pierwszy ma BF ok 90 mm , a drugi 55 mm.

Chodzi mi o porównanie do sytuacji, gdy aparat wsadzasz norlamnie z noskiem 1,25" do tulejki powermate, czyli gdy odległość do soczewki jest zbyt duża. Tak jak na moim zdjęciu w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mamy chyba finał historii albo prawie :) Na podstawie powyższych rozważań zleciłem wykonanie złączki:

997051566_zczkapowermate.jpg.705ab510f416800bef52dc2707c4a33b.jpg

I wygląda na to, że jest ok. Zrobiłem test tym razem na ED80 z Powermate 2,5x i jest całkiem dobra korekcja względem tej masakry z pierwszego postu. Należy pamiętać, że sam w sobie edek nie jest skorygowany, więc lekka koma jest raczej spodziewana. Zrobię jeszcze test na TS65Q, ale już mi się nie chciało. Wtedy zobaczymy, czy korekcja jest już idealna.

Swoją drogą fajna skala się zrobiła na 1500 mm ogniskowej :)

DSC_4997.thumb.jpg.ec13edd193c116cc655762b12f7e0eb5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.