Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mniej i bardziej aktywnych!

 

Przeglądając różne posty widzę, że aktywni uczestnicy zachęcają nieaktywnych do ujawnienia się więc się ujawniam!

 

To JA zwana od dzieciństwa Stonką, więc niech tak zostanie.

 

W gwiazdy patrzę tak długo jak żyję nieraz zarobiłam guza jak się o kamień podtknęłam!

 

Od pewnego czasu mam teleskop Firmy "U" z montażem paralektycznym tylko nie mogę zrozumieć jak wykorzystać możliwości tego montażu, jak go zorientować względem kierunków światam czy względem gwiazdy polarnej? I jak?

 

Myślę że dla większości z Was to jasne jak Słońce, więc proszę o wyrozumiałość dla początkujących i proste wskazówki. :notworthy:

 

PS. Instrukcji obsługi nie mam bo teleskop trafił z drugiej, a może nawet trzeciej ręki. Narazie jestem zadowolona, bo większość planet już złapałam, co z pomocą lornetki (i kiepskiego stywu) było znacznie trudniejsze.

 

Mam ochotę zabrać się za najaśniejsze gwiazdy podwójne.

 

Pozdrawienia dla wszyskich!

Edytowane przez Stonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Stonka :D Jesli chcesz to możesz sledzic temat ,ktory zalozylem na temat telepa firmy "U" Super Szukacz Komet.Ja rowniez na poczatku bylem zielony ,ale dzieki duzemu zaangazowaniu wielu osob zycie stalo sie prostrze :D W tym temacie jest duzo napisane jak sie zabrac za obsluge U-boota (montaż i cala reszta). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu mam teleskop Firmy "U" z montażem paralektycznym tylko nie mogę zrozumieć jak wykorzystać możliwości tego montażu, jak go zorientować względem kierunków światam czy względem gwiazdy polarnej? I jak?

Witam i pozdrawiam.

Mam U-boota, w moim wypadku jest to Optisan 114/900 oklejony w Żywcu żółtą folią, na statywie typu SŁUP, z montażem paralaktycznym i mikroruchami na idiotycznych sprężynkach.

 

Lepiej że nie masz instrukcji z Żywca bo tam tyle głupot jest, że strach je czytać.

Jaki teleskop?

Statyw masz typu SŁUP?

Jeśli słup to wymaga on usztywnienia ale o tym kiedy indziej.

 

Montaż paralaktyczny umożliwia wygodne śledzenie gwiazdy, bowiem podążanie za jej ruchem dobowym (związanym z obrotem ziemi a obserwowanym jako obrót nieboskłonu wokół osi przechodzącej przez biegun niebieski) wymaga obracania montażu tylko wokół jednej osi, zwanej osią godzinną. Żeby uzyskać ten efekt montaż musi być w sposób szczególny ustawiony.

Ustawienie montażu paralaktycznego polega na tym, żeby jak najdokładniej jedna z osi obrotu (tzw. oś godzinna) została ustawiona na biegun niebieski. Biegun ten leży w pobliżu Gwiazdy Północy. Oś godzinna to ta, na której NIE MA przeciwciężaru. Jeśli nie używasz NAPĘDU ELEKTRYCZNEGO to ustawienie nie musi być bardzo precyzyjne, poprostu przy obserwacjach wizualnych niedokładność ustawienia korygujemy pokręcając od czasu do czasu pokrętłem mikroruchu w osi deklinacji (to ta z przeciwciężarem).

W praktyce - ja początkowo sobie radziłem tak: ustawiałem SŁUP pionowo, korzystając z poziomicy z magnesami, następnie obracałem statyw aż płaszczyzna słupa i osi godzinnej pokryła się z płaszczyzną południka lolalnego (czyli kierunkiem PÓŁNOC-POŁUDNIE, który w terenie wyznaczałem przy pomocy busoli, jeśli ustawiałem sprzęt za dnia, a przy pomocy gwiazdy biegunowej w nocy).

Jeśli stosuje się tę metodę (z pionizacją kolumny) to oś godzinna musi być odchylona od pionu dokładnie o kąt równy szerokości geograficznej miejsca obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za praktyczne rady spróbuje je wcielić w życie. Montaż jest chyba słupowy, ma jedną nogę na trzech "pazurach" . To odchylenie (o szerokość geograficzną) zrobił chyba mój poprzednik, nawet zostawił ślad w postaci opisów i szerokość się zgadza.

Spróbuję i jutro powiem Wam jak mi poszło. Zajżę jeszcze do wspomnianego przez Promil tematu

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil! Nie zrozum mnie źle, ale czy coś Ci z Twojego (zakupionego jak wnioskuje 3 miesiące temu) U-boota zostało?

 

Jak przejrzałam wspomniany temat, to się z lekka przeraziłam, owszem myślałam o wymianie okularu, ale to co Ty wyprawiasz ze swoim teleskopem to mnie przeraża, mam nadzieje że to nie jest zaraźliwe.

 

Choć z drugiej strony podziwiam Cię za zapał i konsekwencje w działaniu!

 

Tylko przez wrodzonę grzeczność nie zapytam, czy koszt przeróbek przerósł już koszt nabycia.

 

Na lekturę Twoich postów jedna noc nie wystarczy! To potrwa jakiś czas, ale faktycznie można z nich sporo skorzystać, tylko że ja chyba nie w takim tempie. Narazie poprzestanę na wymianie okularu, i to jeszcze nie wiem na jaki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Stonko :D Juz Ci odpowiadam na Twoje pytania.Ja rowniez kupilem U boota z 2 reki.Gdy juz doszla paczka(raczej paczki z czesciami) i go poskładałem ,zdawalo mi sie ze prawdziwy telep tak powinien wygladac.Zapisalem sie na to drogie forum i zaczalem zadawac pytania dotyczace mojego telepa.Jakiez bylo moje zdziwienie, kiedy okazalo sie ze 98% osob z tego forym miało zle zdanie na temat telepow firmy Uniwersał :blink: .lekko mnie zatkalo ,ale po ochlonieciu doszedlem do wniosku ,ze mieli racje <_< mianowice moj uboot posiadal wyciag 1",szukaczem moglem sobie oko wybic,poniewaz ostrosc ustawialo sie poprzez wysuwanie,a zamiast krzyza był tam mały gwozdzik :angry: statyw zywiecki jest bardzo czuly na drgania.Wiec cos trzeba bylo z tym zrobic.Jesli chodzi o cene: statyw geodezyjny- 150 zl wyciag okularowy 1,25" -50zl szukacz ktory sie buduje ok-100 zl lusterko wtórne eliptyczne 64mm-250 zl to wszystko...... wiec chyba az tak bardzo duzo nie dopłaciłem ,wiedzac ,ze astronomia to bardzo drogie hobby :D Ty nie musisz nic wymieniac,to ja mam takiego bzika ,ale musza to napisac ,ze mimo wyciagu 1" i takich tez okularkow 4.04 2005 udało mi sie obserwowac Jowisza z 4 ksiezycami :helo: i naprawde obraz byl bardzo dobry!!! P.S Jesli taki telep kupilem powiedzmy za 600 zl i doloze 600 zl to mam sprzet za 1200 zl ,ktory praktycznie z 'U"bedzie mial juz mało wspolnego. ,Cygnus dobrze napisał, ze to wyprawiamy to fakt prawie a'la A.Słodowy.Ja wiem , że tak nie powinno byc ,bo kupiony telep musi byc sprawny i bez zbednego grzebania w nim i basta! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw usztywniłłm w znacznym stopniu wprowadzając odciągi - od wierzchołka słupa do końca każdej z nóg, z linki stalowej 6 mm w igelicie, naciąganej śrubami żymskimi. Zmniejszyło to paskudne drgania o 80% ale pozostałe 20 % to sporo jest, zresztą w tym co zostało główny winowajca to te MIKRO-SPRĘŻYNKI blueeeee........

Szukacz mialem normalniejszy (bez gwoździa, bo to już był OptiSan) ale i tak z lornetki za 40 złotych zmajstrowałem elegancki szukaczek 50 mm.

Jak chcesz to wrzucę zdjęcia ale są już w jakimś poście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tak się zastanawiałam o co chodzi z tym "Uniwersałem", bo niektóre teleskopy miały "za niskie" ceny. Tak mi się przynajmniej wydawało i chyba dobrze. Jak zobaczyłam cóż to za wyciągi tam mają... Fajny sprzęt mają w "Astrokraku", a dodatkowo mam blisko i mogę kupić drogą tradycyjną a nie wysyłkową :D A gwiazdy podwójne to chyba najwdzięczniejsze obiekty do obserwacji :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha, widziałem już taki sprzęt specjalistyczny, w którym KAŻDA gwiazda była PODWÓJNA! :banan:

Akurat w moim pożółconym nie wyciąg jest najsłabszą stroną!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stosuje się tę metodę (z pionizacją kolumny) to oś godzinna musi być odchylona od pionu dokładnie o kąt równy szerokości geograficznej miejsca obserwacji.

 

 

Chyba jednak nie miałam ustawionego wsponianego kąta dlatego nie mogłam zrozumieć w czym tkwi lepszość takiego statywu.

Ustawiłam kąt i uwierzyłam, że to ma sens.

 

Dzieki jeszcze raz serdecznie

Edytowane przez Stonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej miec lunetke biegunową w montazu i zadnym poziomowaniem czy pionowaniem nie trzeba sie przejmować . Gdy jej brakuje to chyba lepiej pion czy poziom ustawic i kat na sztywno , choc naoko tez wystarczy przy wizualnych obserwacjach .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo Stonka.Moze napiszesz cos wiecej na temat swojego teleskopu?Chetnie poczytam ,co masz za "cacko" :D Smiało!

Może bym się pochwaliła jeżelibym wiedziała jak się to coś nazywa. Wiem, że jest Firmy U, więc jak się zorientowałam popularnie zwany U-boot. Jest to jakiś typowy model Newton średnica zwierciadłw chyba 1000, długość tubusa 900, monatż paralaktyczny, typu Słup. Niewiele więcej potrafię sprecyzować.  

Wydaje mi się że jak będę tu częstszym gościem, to nie tylko będę więcej wiedzieć ale i zdecydyuję się coś ulepszyć, widzę że tu na forum można dostać dużo cennych i praktycznych rad.

Będę działać powoli, ale konsekwentnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej miec lunetke biegunową w montazu i zadnym poziomowaniem czy pionowaniem nie trzeba sie przejmować . Gdy jej brakuje to chyba lepiej pion czy poziom ustawic i kat na sztywno , choc naoko tez wystarczy przy wizualnych obserwacjach .

EXACTLY :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytkich Młodych Astronomów zainteresowanych, mieszkających w Koszalinie i jego okolicach prosze o kontakt:

 

 

:Arrow: telefonicznie: (KIERUNKOWY 94) 3404018

:Arrow: e-mail:astronommaciek@o2.pl

:Arrow: GG: 7299803

:Arrow: Tlen: astronommaciek@tlen.pl

 

 

 

Wszystkie niezbedne informacje takie jak np. gdzie miejsca spotkiań itd. powiem wam jak się ze mną skontaktujecie

 

 

Zapraszam!!!!!!!!!!!!!!! :Astrobrać:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeginasz troche :angry:<_<

Po co ciągle tworzysz nowe tematy nie wystarczy ci jeden.

Już nudne robi sie czytanie o twoim klubie.

Ja z kolegą też mam Klub i założyłem jeden topic i to nam wystarczy - jak ktoś będzie chciał się dowiedzieć czy jest taki klub to weźmie opcje szukaj i wyszuka.

 

Proszę już napewno każdy wie, że twój klub istnieje tylko nie zaśmiecaj forum bo to poprostu nudne i żałosne się robi. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racjie Maciek troche przeginasz z tym

jak nikt sie nieznalazł za jednym razem to niepisz kolejnego tematu

jak ktos szuka ludzi ze swojego miasta to napewno znajdzie

ja dodałem temat raz a 2-3 miesiace później dopiero ktos do mnie napisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście astronomię traktuję jako pasję i mam nadzieję że w przyszłości moja praca będzie z nią związana.

W astronomii najbardziej fascynująca jest możliwość obejrzenia i poznania bezkresu nieba które jest nad nami.

Gdy patrzysz przez teleskop na odległe planety dopiero wtedy uświadamiasz sobie na jakiej wyjątkowej planecie żyjesz.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.