Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj tez ściągnęłam programik wskazany powyżej ze wszystkimi dodatkami żeby się trochę pobawić. No i po około godzinie miałam problem z kompem. Czy ktoś też ma takie doświadczenia:

- zrzucanie pamięci fizycznej na dysk

- blokowanie totalne antywirów - auto protect wyłączony, a w połowie skanowania systemu, jak wyżej (tzn. zrzucanie pamięci  :blink: )

- oczywiście brak dostępu do internetu  :unsure:

Czy może to być wina tej aplikacji  :angry: , czy może przy okazji  ściągnęłam jakiegoś robala  :o

Zrzucanie pamieci fiziycznej na dysk, jest jej za mało czyli albo dokupić pamieć albo zamknać kilka programów w tle. Napisz co było uruchomione równolegle do CdC. Jak tu już napisano program bardzo zajmuje pamieć, jezeli w tle było jeszcze np cos do p2p, antyvir, firewall to nie ma co sie dziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego Panienka chce od tego teleskopu, jest doskonaly na poczatek, mapy też masz odpowiednie, nic tylko zaczynać astroprzygodę.

 

 

Bistii

Regulacja w pionie na maksimum (więcej się nie da), a szukacz i tak za wysoko  :huh:

co Ty na to B)

Nie miałeś chyba takich problemów i dobrze  :banan:

 

O czym Ty piszesz? :rolleyes: wysokość teleskopu reguluje się dlugością nóg statywu, można też jego tubę obracać sobie w obejmach aby mieć wyciąg okularowy oraz szukacz w odpowiednim miejscu.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuj za pomoc, jak narazie zdecydowalem sie na tego plossla 6 mm, mam nadzieje, ze na poczatek bedzie dla mnie dobry... :) Ale jestem ciekaw jaki zestaw dalby mi mozliwosc wykorzystania max powiekszenie, czy np. jakis okular 4 mm to juz za duzo, czy jednak bylbym w stanie cos dojrzec - pytam z czystej ciekawosci :)

Edytowane przez Dr.Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tle trylko Norton Antywirus. Zrobiłam przywracanie systemu sprzed kilku dni i było spoko :D ale po 2 dniach znów brak internetu :unsure: teraz ciągnę Avasta z sieci może coś da. A może ktoś z domowników ściągnął SpyWare? Dzisiaj coś słyszałam w Zetce?

Ps.

Właśnie wróciłam z pleneru, piękne niebo :lol: co będzie w mieście ?

Dam znać :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuj za pomoc, jak narazie zdecydowalem sie na tego plossla 6 mm, mam nadzieje, ze na poczatek bedzie dla mnie dobry... :) Ale jestem ciekaw jaki zestaw dalby mi mozliwosc wykorzystania max powiekszenie, czy np. jakis okular 4 mm to juz za duzo, czy jednak bylbym w stanie cos dojrzec - pytam z czystej ciekawosci :)

 

 

Też mam 114/900 powiem to co juz pisałem 1000x :D 4mm też się nadaje ale jak była opozycja Marsa, a taka zaraz nas ponownie czeka 4mm sobie leżał a używałem praktycznie tylko 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam na ploosla 6 mm powinien byc juz jutro :) Jeszcze tylko musze poczytac jakas literature, zeby zglebic troche wiedzy bo jakos nic nie moge znalesc w tych swoich okularach, ale to pewnie wina miejskiego oswietlenia (na obrzezach Lodzi tez jest jasno ;) ) :P Jedyne co udalo mi sie dojzec do tej pory to ksiezyc i marsa :P No ale mam nadzieje ze bedzie lepiej dzieki pomocy na tym forum :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam na ploosla 6 mm powinien byc juz jutro :) Jeszcze tylko musze poczytac jakas literature, zeby zglebic troche wiedzy bo jakos nic nie moge znalesc w tych swoich okularach, ale to pewnie wina miejskiego oswietlenia (na obrzezach Lodzi tez jest jasno ;) ) :P Jedyne co udalo mi sie dojzec do tej pory to ksiezyc i marsa :P No ale mam nadzieje ze bedzie lepiej dzieki pomocy na tym forum  :Beer:

 

 

Widzicie Kolego Filipie, wszystkiego Ci tu nikt nie wytłumaczy, trzeba włożyć troszkę własnego wysiłku, zdobyć mapki, wyjśc na dworek i postudiować niebo to i tak Cię czeka co będzie Ci rozkoszą bo astro pewnie kochasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie :) ale czy jest sens szukania czegokolwiek i studiowania nieba jak kolo mojej dzialeczki jest pelno latarni, mam szanse dojzec jakas mglawice albo galaktyke ?? Czy raczej najpierw powininem poszukac jakiegos spokojnego ciemnego miejsc...

 

Eee :rolleyes:;) spokojnie możesz polowac na M13,M27,M57,M15 parę gromad w Perseuszu "hi ha" i wiele innych gromad, na początek wystarczy aby opanowac prace z teleskopem i mapkami a potem przyjdzie czas na słabsze obiekty pod ciemniejszym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie :) ale czy jest sens szukania czegokolwiek i studiowania nieba jak kolo mojej dzialeczki jest pelno latarni, mam szanse dojzec jakas mglawice albo galaktyke ?? Czy raczej najpierw powininem poszukac jakiegos spokojnego ciemnego miejsc...

 

Wczoraj na obrzeżach Krakowa było widać galaktykę w Andromedzie nawet moim okiem ;). Mimo wszystko jeśli tylko masz możliwość to wyjeżdżaj jak najdalej od miejskich latarni, wysokich bloków, wkurzających sąsiadów i zabierz coś na komary.

Edytowane przez Elunia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam maly problem, z programikiem Cartes du Ciel. Po zainstalowaniu pary dodatkow zniknely mi nazwy gwiazd, zamiast tego mam opisy typu HIP i jakas liczba, jakby ktos wiedzial jak mozna wrocic do normalnych nazw bylbym wdzieczny.. :)

 

 

Ok dalem juz sobie rade :Boink:

Edytowane przez Dr.Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie niebo u mnie wyglada najladniej przy powiekszeniu 45x Rezygnuje z ogladania wiekszymy powiekszeniami, bo nie jestem w stanie za duzo dojzec, nawet zadnych szczegolow na Marsie :/ Moze to wszystko przez te latarnie albo jeszcze sobie nie daje rady z moim telepem... :(

 

P.S

 

Przy jakim powiekszeniu jest szansa na dojzenie ISS i nadazeniu za nia ?? ;)

Edytowane przez Dr.Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli bez pospiechu, wraz z doświadczeniem bedziesz dostrzegal coraz więcej detali, to są moje szkice z poprzedniej opozycji na podstawie obserwacji Optisanem 114/900 http://members.lycos.co.uk/hamal/ ale z wczesniejszej byly dużo bardziej ubogie :D Musisz nauczyć się obserwować na spokojnie, planety konieczie siedząc, warunki muszą być odpowiednie a teleskop dobrze wystudzony.

 

 

ISS widać ładine gołym okiem a dostrzeżenie czegoś teleskopem wymaga nielada wprawy. Okular najlepiej stosować ok. 20mm bo innnym bedzie cięzko go śledzić.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

No wiec wczoraj nie bylo juz pelni ;-) ani w ogole lysego.

Kolejny wyjazd na pole zakonczyl sie obserwacja M31 :banan: i M45 :D

Oraz rozczarowujacym Marsem (widac tarczke, ale zero szczegolow - czy on tak ma, czy to raczej wina luny nad Wawa - akurat z tamtej strony jest okropna?)

 

Taaak, malo ambitne, ale dopiero sie ucze ;-) a radosc i tak byla wielka :-))

 

Pytanie: co dalej? Mozecie wskazac 3-4 DSy - jasne, latwe do namierzenia i mozliwie w okolicach zenitu (a przynajmniej nie na wschodzie, tam mam lune :-/)

 

PS nawet te M31 bylo wyrazne, ale raczej jako klebek waty, zero szczegolow, raczej blade. Czy filtry mglawicowe pomoglyby? Duzo?

 

pozdro i z gory dzieki za odpowiedzi,

JoeyB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

No to po kolei:

1. wydawanie kasy na filterek na m31 to raczej nie ma sensu, ona taka jest, a szczegóły to wychodzą dopiero na fotkach lub pewnie w dużych teleskopach (niestety osobiście nie miałem okazji oglądać jej przez 50tkę czy 60tkę). Generalnie im ciemniejsze niebo tym więcej widać w strukturze

2. z jasnych i łatwych obiektów to poleciłbym:

- M57 - piękna mgławica pierścieniowa w Lutni, jest to stosunkowo mały obiekt ale ze względu na urodę i jasność wart obserwacji, widoczna w zenicie

- M56 - gromadka kulista (obiekt widoczny już w lornetce)

- Albireo - to nie obiekt DS ale przepiękna gwiazda podwójna w Łabędziu, na pewno warto obejrzenia, widoczna w zenicie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M27 - kolejna piękna mgławica planetarna położona w Lisku, obecnie na połudnowej części nieboskłonu (obiekt widoczny już w lornetce)

- M39 - gromada otwarta w Łabędziu, obecnie w zenicie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M13 - chyba najpiękniejsza gromada kulista, widoczna obecnie po zachodzniej stronie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M15 - kolejna gromada kulista widoczna już w lorntce, do dostrzeżenia na południowej stronie

 

Tyle propozycji z mojej strony, poczekamy co inny koledzy doradzą. Pamiętaj też, że żadna obserwacja nie jest mało ambitna, wręcz przeciwnie :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

2. z jasnych i łatwych obiektów to poleciłbym:

- M57 - piękna mgławica pierścieniowa w Lutni, jest to stosunkowo mały obiekt ale ze względu na urodę i jasność wart obserwacji, widoczna w zenicie

- M56 - gromadka kulista (obiekt widoczny już w lornetce)

- Albireo - to nie obiekt DS ale przepiękna gwiazda podwójna w Łabędziu, na pewno warto obejrzenia, widoczna w zenicie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M27 - kolejna piękna mgławica planetarna położona w Lisku, obecnie na połudnowej części nieboskłonu (obiekt widoczny już w lornetce)

- M39 - gromada otwarta w Łabędziu, obecnie w zenicie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M13 - chyba najpiękniejsza gromada kulista, widoczna obecnie po zachodzniej stronie (obiekt widoczny już w lornetce)

- M15 - kolejna gromada kulista widoczna już w lorntce, do dostrzeżenia na południowej stronie

Do tej listy dodałbym

M92- gromada kulista/Herkules

Chichotki- dwie sąsiadujące gromadki otwarte/Perseusz

M11- gromada otwarta/Tarcza

jeśli masz północne niebo:

M81,M82- jasne galaktyki/Wielka Nedzwiedzica

itp, itd....

Do odszukiwania obiektów przydadzą Ci się jakies mapki nieba, lub program np.Cartes du Ciel

 

To co zobaczysz będzie w dużej mierze zalerzało od teleskopu jaki posiadsz.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- M11 Dzika Kaczka w Tarczy

- NGC 884 i 869 tak zwane Hihotki w Perseuszu - przepiekna gromadka podwojna, kanon piekna gromad otwartych

- uklad poczworny espylon Lutni

- sprobuj "zlapac" obydwie galaktyki satelitarne przy M31

- M33 w Trojkacie, ale to "dla sportu" bo obiekt mimo rozmiarow jest malo ciekawy a i dosc trudny do namierzenia

- M71 - gromada kulista w Strzale

- M15 - gromada kulista w Pegazie

 

Udanych lowow :Beer:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.