Skocz do zawartości

Galaktyki , mgławice itp.


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Nie bardzo wiem co takiego widzisz w tej fotce bo jest zaszumiona i wyostrzona na maksa, czyli wręcz niesmaczna a przy cenie kamerki typu ceny 300Dd to chciałbym mieć rozmiar i chipa jak z 300D :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po dłuższej przerwie przez brak pogody maratonu ciąg dalszy . Kometa Macholc z 29 Marca . Jest coraz słabsza i powinna mieć ok 8 mag . Wydaje mi się że jest jednak jaśniejsza . Jak widzicie nie ma w kadrze gwiazdek odpowiednich do porównania .

 

mach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz standardowo robię 26x 60-70 sek , zależy od wiatru . Obecnie Atlux prowadzi zupełnie przyzwoicie , wiele miesięcy nie mogłem pojąć dlaczego po 50-ciu sek dryfuje i lekko rozmazuje gwiazdy . Przeczytałem na światowych listach SKY Sensora że do astrofoto należy zrobić Align tylko na jedną gwiazdę ( nie na trzy !!) i montaż ustawić metodą dryfu na biegun . Tak zrobiłem i teraz nawet nie ustawiam godziny na daną noc tylko robię Esc przy włanczaniu softu . Sensor pamięta ostatnią gwiazdę i można od razu robić zdjęcia . Brakuje jeszcze guaidera którym można będzie zrobić PEC trainning i uruchomić tą funkcję , wtedy powinno już wszystko działać wzorowo . Z tych 26-tu klatek wybieram 16-18 nieporuszonych i składam w Astroarcie 3,0 . Niestety ten "mój " kawałek nieba jest na wysokości od 20-tu stopni nad osiedlowymi blokami które w nocy oddają ciepło i zdjęć lepszej jakości tym sprzętem wyciągnąć się nie da . Zaletą jest to że obserwatorium mam pod domem i mogę sobie coś napisać na AF a za chwilę przestawić zestaw na kolejną galaktykę . Mam też kilkanaście zdjęć dla potrzeb programu "Supernowa Astroforum" i od jutra wracamy do poszukiwań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bartelsie jest tak samo: 3 gwiazdy powodują uwzględnianie wyliczonego dryfu i wszystko jedzie; ustawianie na 1 jest ok.

Ja ustawienia zaczynam od jasnej gwiazdy, reset współrzędnych i go. Biegun wystarczy, że jest ustawiony z dokł. 2* - z resztą sobie poradzi autoguider.

Widoczny obrót pola na fotce jeśli wystąpi to dopiero pewnie po kilku godz.

Po ostatnich przeróbkach mojego monta zmieniłem zdanie o K3CCDTools - to świetny programowy autoguider - trzeba tylko dysponować bezluzowym, stabilnym montem. PEC może mieć po byku, ale musi być stabilny.

Przepraszam, że w Twoim wątku (jak coś to ją wywal albo gdzieś przesuń), ale wieszam dla porównania pojedynczą 10 minutową klatkę dla zobrazowania poprawności działania programowego autoguidera. Po szczeg. pisz na priva.

M51_1x10min.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze próba zrobienia Leo triplet . Jak widać trzy galaktyki nie mieszczą się w kadrze mojej kamerki co może być podpowiedzią przy zagadkach . Chodzi o wielkość obiektów w kadrze bo np: Eskimo ktoś określił jako M-57 słabą gromadkę jako M-13 :o

 

 

tri.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.