Skocz do zawartości

Problem z kompasem


Daedalus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moim kompasem ponieważ gdy zbliżę go do jakiegoś metalowago przedmiotu (statywu teleskopu) to zmienia on wskazanie czy jest to normalne :icon_question:

 

Myślę że ten kompas to nie jest jakaś zabawka tylko dobry sprzęt.

 

Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem podczas ustawiania osi teleskopu.

post-1526-1105884948_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim kompasem ponieważ gdy zbliżę go do jakiegoś metalowago przedmiotu (statywu teleskopu) to zmienia on wskazanie czy jest to normalne  :icon_question:

 

Myślę że ten kompas to nie jest jakaś zabawka tylko dobry sprzęt.

 

Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem podczas ustawiania osi teleskopu.

 

Jak najbardziej NORMALNE :Salut: Igła jest namagnesowana

i oddziałowywuje na metal(żelazo, stal) jak każdy inny magnes...totak pokrótce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego,że działanie igły magnetycznej zakłóca obecnośc przedmiotów wykonanych z materiałów na bazie żelaza, to chyba uczą w szkołach... A może juz nie...

Daedalusie, jesli chcesz użyć kompasu do ustawienia montażu, to wcale nie musisz go przykładać do statywu. Najprościej, jak za pomoca kompasu ustalisz kierunek północny, patrząc z miejsca obserwacji na jakis punkt orientacyjny [wzgórze, drzewo, latarnia, domitp.], który wypadnie w kierunku pólnocnym wskazanym przez igłę. Potem montaż stojący np. kilka metrów dalej za tobą w kierunku mniej więcej południowym orientujesz na ten ustalony punkt terenowy i gotowe. Warunek: punkt ten musi być odległy od ciebie o jakiś kilometr. Dokładniej i tak nie ma sensu, bo kompas magnetyczny też nie pokazuje pólnocy geograficznej. Odchyłka nie przekracza u nas paru stopni, a gdzieniegdzie jest mniejsza, moze nawet poniżej 1*, ale to zależy od miejsca. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobry kompas. Pamiętaj jednak, że nie tylko na metalowy teleskop zniekształca wskazania kompasu magnetycznego! Na balkonie metalowa barierka i zbrojenia w stropie też odchylają igłę kompasową!

 

Ustalenie przybliżone przy pomocy kompasu daje wystarczającą dokładność do obserwacji wizualnych, zwłaszcza jak nie masz napędu, ale niewystarczającą do astrofotografii . Ja jeszcze pion kolumny statywu sprawdzam za pomocą małej poziomicy z magnesami, pomocnymi do przyczepienia jej do kolumny.

 

A propos dokładności - Polaris też nie wyznacza dokładnie bieguna. Dokładność to LUNETKA BIEGUNOWA, MAPKA okolicy bieguna i... METODA DRYFU na końcu!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.