Skocz do zawartości

Saturn


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Faktycznie seeing musiał być niezły. Materiał muszisz mieć naprawdę dobry tylko trochę przeprocesowałeś Saturna.

Popracuj nad obróbką i delikatnie z lewelsami.

Jak zaczynałem robić planety też jakoś mi wszystko wychodziło na maxa.

 

Gratuluję zjęcia

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakiem szczeliny Enckego się nie martw bo sprzętem tej średnicy raczej nie da się jej sensownie zarejestrować na fotce bez artefaktów obróbkowych a w wizualau to będzie mocno na granicy percepcji :Salut:

Najmniejszy teleskop jakim ją widziałem miał dobrej klasy optykę lustrzaną o średnicy 350mm :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - ja widzialem co najmniej raz 8" teleskopem. Minime bardzo czesto.

 

Enckego mozna przy wyjatkowych warunkach zobaczyc ETX125 :)

 

Pozwole sobie przypomniec stary watek, chociaz juz fotki sie nie laduja, byly gdzies z czelusci netu, ktory przestal istniec :(

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=1781

 

W kazdym badz razie - latwiej enckego zobaczyc 6-8 calowym newtonem, niz 14". Oczywiscie mowie, o naszych warunkach.

 

Spelnic trzeba odpowiednie warunki:

1. perfekcyjna optyka

2. "wysoki" saturn

3. seeing 9/10 lub lepiej

4. 45-50x power na kazdy cal optyki

5. wprawne oko obserwatora, ktore potrafi widziec detale w pierscieniach Saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechnie wiadomo, że po obróbce zdjęć planet można na nich zobaczyć więcej niż wizualnie. Skoro Encke jest dostępny wizualnie od około 15 cm (choćby pierwsze obserwacje szczeliny małymi newtonami) to tym bardziej po obróbce.

I nie mam tu na myśli zniekształceń powstałych w wyniku filtracji!

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spojrzałem koło dwudziestej na Saturna - nad centrum Lublina się plasował.

Ale seeing był - jak na to położenie - znakomity i jak się dobrze wpatrzyłem, to chyba na Tytanie dojrzałem Huygensa :) Rea był widoczny po przeciwnej stronie Saturna.

M-42 rozpościerała skrzydła na całe pole widzenia Antaresa 12.5 mm.

Ustawianie paralitycznego Newtona na Machholza grozi teraz skręceniem karku :(

(oczywiście - jeżeli mamy kaprys korzystania z szukacza).

Od zachodu właziły wysokie chmury :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enckego mozna przy wyjatkowych warunkach zobaczyc ETX125 :)

Zgadzam się w 110 % :helo:

Właśnie dziś po raz pierwszy w życiu (ETXa125) miałem okazję dojrzeć Enckego ,to było niesamowite przegięcie z powerem gdyż po prawie 2.5 godzinnym studzeniu (na tarasie było około -10 stopni) i zamontowaniu okularu 9 mm (pow. 210x)zdecydowałem się na desperacki krok i umieściłem lantana 3.8 w sprzęcie o ogniskowej 1900 mm.(4D)

Powiększenie 500 x a Saturn dalej stabilny i ostry jak żyleta ,czegoś takiego nigdy nie widziałem w dodatku w centrum miasta. :notworthy:

Zawołałem KrzysztofaZ z Tarnobrzegu który akurat jest u mnie w gościnie i widziałem jak powoli jego szczena wali o taras

:o .

Świadkiem zajścia była także moja Anetka ,mimo że mało biegła w obserwacjach takich ciał :buzi: od razu spostrzegła tę cieńszą szparkę obok szerszej.(cassini-tłum. redakcja).

Do tej pory nie mogę wyjść z szoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 500 x a Saturn dalej stabilny i ostry jak żyleta ,czegoś takiego nigdy nie widziałem w dodatku w centrum miasta. :notworthy:

poprosze o przesłanie mi kawałka tego seeingu. Płace złotem... kupie każdą ilość. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprosze o przesłanie mi kawałka tego seeingu. Płace złotem... kupie każdą ilość.  :blink:

 

Na Ukrainie seeng tez super .Od Gdanska do nas jakies 10 godin jazdy samochodem , zapraszam :Beer: A ze zlotem jakos sobi damy rade :D

Edytowane przez Siergiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 110 % :helo:

Właśnie dziś po raz pierwszy w życiu (ETXa125) miałem okazję dojrzeć Enckego  ,to było niesamowite przegięcie z powerem gdyż po prawie 2.5 godzinnym studzeniu (na tarasie było około -10 stopni) i zamontowaniu okularu 9 mm (pow. 210x)zdecydowałem się na desperacki krok i umieściłem lantana 3.8 w sprzęcie o ogniskowej 1900 mm.(4D)

Powiększenie 500 x a Saturn dalej stabilny i ostry jak żyleta ,czegoś takiego nigdy nie widziałem w dodatku w centrum miasta. :notworthy:

 

Potwierdzam - takiego Saturna w życiu nie widziałem, mam nadzieję że jeszcze zobaczę. Po prostu kosmos, Jedyny problem był w ustawianiu ostrości na ETXie125.

Saturn budził respekt - był piękny, ostry jak polsilver :D no i udało się zaliczyć Enckego (poza tym bez problemu widoczny środkowy pas na powierzchni planety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.