Skocz do zawartości

TMB Planetary II 6mm


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, właśnie odebrałem paczkę z okularem TMB Planetary II 6mm. Pierwsze wrażenia: zupełnie większe, cięższe i solidniejsze od Kitowca 10mm w zestawie z Syntą 8. Już teraz wiem dlaczego większość osób doradzała mi zmianę na coś lepszego, widać różnicę od razu. Już nie mogę się doczekać wieczoru. Po obserwacji dodam kolejny post.

received_2079810838791588.jpeg

received_2170477049922057.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Jak to czasami bywa - zachmurzone, więc raczej nie pooglądam. :(

Spróbuj postrzelać między chmurkami.

Pokazuje mi malejące zachmurzenie.  Jestem ciekaw tego okularu względem kitowca.

PS. Ja wystawiam telepa.:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Czemu wybrałeś TMB a nie TS HR?

Ponieważ aktualnie było mnie stać na ten okular, i akurat kupiłem używany. Poza tym czytając opinie jest to dobry okular. Mam nadzieję, że dziś się o tym przekonam.

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w końcu udało mi się użyć nowego okularu. Troszkę się zawiodłem ze względu na taką samą jakość (moim zdaniem) obrazu, co kitowce, które posiadam. Na Jowiszu były widoczne dwa pasy, i trochę brązowy kolor, który w kitowcu nie był dostrzegalny. Być może było to spowodowane tym, że niedaleko były latarnie. Zaletą jest powiększenie, które jest już zauważalne. Ale w zasadzie nie oczekiwałem cudów, moje wymagania zostały spełnione. Dodatkowo wczoraj pierwszy raz udało mi się zaobserwować gromadę kulistą w Herkulesie. Po założeniu tego okularu efekt był bardzo dobry, byłem bardzo zaskoczony. Często wchodzą rzęsy w soczewke, przez co trzeba wyregulowac idealnie do swojego oka, ale jak się to zrobi to jest już ok. Reasumując; jak za taką kwotę można kupić, jednak będę w przyszłości polował na coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

 Reasumując; jak za taką kwotę można kupić, jednak będę w przyszłości polował na coś lepszego.

zrobiłeś dokładnie to czego robić nie wolno

wyciągnąłeś wnioski na temat okularu choć to warunki determinują to co widać, a nie okular

zapewniam, że nawet gdybyś miał najlepsze okulary to i tak nie zobaczyłbyś więcej ... i nie chodzi nawet o umiejętności dostrzegania subtelnych różnic, które dopiero w przyszłości nabędziesz ale o znaczenie warunków w jakich się obserwuje. Niskie położenie Jowisza to słaby seeing i obserwacja przez grube warstwy atmosfery. Nawet delikatne cirrusy, które zwykle nie przeszkadzają w obserwacjach planetarnych, przy grubej ich warstwie potrafią kompletnie pogorszyć kontrast detalu. Czasem nawet trudno dostrzec główne pasy

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZbyT napisał:

zrobiłeś dokładnie to czego robić nie wolno

wyciągnąłeś wnioski na temat okularu choć to warunki determinują to co widać, a nie okular

zapewniam, że nawet gdybyś miał najlepsze okulary to i tak nie zobaczyłbyś więcej ... i nie chodzi nawet o umiejętności dostrzegania subtelnych różnic, które dopiero w przyszłości nabędziesz ale o znaczenie warunków w jakich się obserwuje. Niskie położenie Jowisza to słaby seeing i obserwacja przez grube warstwy atmosfery. Nawet delikatne cirrusy, które zwykle nie przeszkadzają w obserwacjach planetarnych, przy grubej ich warstwie potrafią kompletnie pogorszyć kontrast detalu. Czasem nawet trudno dostrzec główne pasy

 

pozdrawiam

 

Byłem tego świadomy, i zapomniałem po prostu napisać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.