Skocz do zawartości

Messier 11 - pierwsze kroki w astrofotografii


Archis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zaczynam swoją przygodę z astrofotografią. Chłonę wiedzę, czytam i oglądam tutki. W związku z tym pokazuję pierwsze efekty swojej pracy. A jest nim Messier 11 - Gromada Otwarta Dzikiej Kaczki. Jest ona dość dobrze widoczna z mojego balkonu.

Kilka danych do Waszej oceny:

LP na poziomie 6-7 (mieszkam 5km od centrum Rzeszowa).

Fotki robione Newtonem 150/750, montaż lxd75, canonem 200D, (Biegun polarny ustawiony póki co w oparciu o aplikację, gdyż na metodę dryfu jeszcze tyle czasu nie mam. Wykorzystuję natomiast siatkę 3x3 w aparacie, co daje względną dokładność.) Bez filtrów, korektorów.

ISO 1600, 100x15s, 30% odrzutu + 50 darków i 50 biasów, flat zrobiony w PSie.

Stacowanie w DSS, obróbka w PSie.

Z finalnego zdjęcia nie jestem do końca zadowolony, choć i tak wydaje mi się, że jak na pierwszą fotkę jest całkiem ok. Gdy zdjęcie wyszło z DSS zgubiły się kolory samej gromady i nie udało mi się ich już odzyskać. Proszę zatem Forumowiczów o ocenę pierwszego podejścia, oraz pomoc w obrobieniu zdjęcia tak aby wyciągnąć właściwe kolory. Ewentualnie potwierdzenie, że winą za zgubienie kolorów należy obarczyć LP. Wrzucam klatki 1x przed DSS, 1x po DSS i obrobioną i scropowaną. Za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję. :)

 

Produkt wyjściowy z DSSa:

https://drive.google.com/open?id=1Hn6GBXull2hm1Tl1R6KwZs84W7Xfw1te

Poniżej efekt powiedzmy "finalny" i ta jedna przykładowa klatka sprzed stackowania.

816623435_Messie11a-obrobiony.jpg.726ed38e1870d0a7d8eb5392b54c1206.jpg

IMG_8301.JPG.02f217e92b34462dfc4ed8c3d4a3d0a2.jpg

Edytowane przez Archis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając brak kolorów to w tym zdjęciu brakuje całkowicie tła. Messier 11 pływa w zupie gwiezdnej a Ty gdzieś to zgubiłeś. Warto mieć więcej materiału dla większej swobody obróbki. 100 klatek po 15 sekund to zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło trochę jest moją winą, bo z DSS wyszło strasznie czerwone. Przy rozciąganiu histogramu to mocno wychodziło i zdecydowałem się je dosyć mocno wytłumić.

 

Ile materiału poleciłbyś mi zrobić? I jak zadbać by po stackingu nie stracić kolorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej analogiczne czasy jak inni. Czyli np. sumarycznie 2 godziny. Ale może koledzy z DSLR Ci doradzą, ja nigdy nie robiłem aparatem.

Co do drugiego pytania - nie wiem - podnieść nasycenie?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.