Skocz do zawartości

APOD - Astronomiczny Przenośny Oziębiacz Darków ;)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

...czyli jak sobie poradzić z temperaturą darków, gdy się je trzaska już po powrocie z miejscówki :)

 

Otóż w końcu się wkurzyłem, i zakupiłem sobie przenośną turystyczną lodówkę z regulacją temperatury, za nieco ponad 200 pln. Chłodzenie na ogniwie Peltiera do 20 st C poniżej temperatury otoczenia, pojemność 27 litrów, jest też funkcja grzania, ale do astrofoto raczej nieprzydatna :) Wczoraj testowałem po raz pierwszy, natrzaskałem w domu ok. 60 darków po 3 minuty, w idealnie jednej i tej samej temperaturze 13C na matrycy. Jedno co trzeba rozkminić to o ile wzrasta nam temperatura na matrycy w stosunku do temperatury otoczenia, ustawić w lodóweczce temperaturę odpowiednio niższą, włożyć aparat, poczekać aż się trochę wystudzi, i można lecieć (choć trochę czasu trwa, zanim temperatura się unormuje). Jedno, co by warto było jeszcze rozkminić, to jak wyprowadzić kabelek USB do laptopa, nie zostawiając uchylonej pokrywy lodówki. Ale nie jest to jakiś większy problem :)

IMG_2357.JPG

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent, choć nie nowy, na pewno wart przypomnienia, zwłaszcza w tak konkretnej formie - szacunek!

Temat wątku też spoko ;)

 

Trochę się jednak martwię czy opracowanie (właśnie przez ten zabawny temat) nie zniknie w szumie przy wyszukiwaniu - może dodaj odpowiednie tagi ?

Jeśli nie da się tego zrobić któryś z adminów zapewne pomoże.

 

Przy okazji - przychodzą do głowy inne zastosowania tej lodóweczki w wolnym czasie - zwłaszcza w upalne noce :)

 

Ciekaw też jestem jaki największy gradient temperatury udaje się w niej uzyskać - chodzi mi o najniższą osiągalną temperaturę w lodówce i temp. matrycy przy danej temperaturze otoczenia.

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, _Spirit_ said:

IF 1  to temperatura zamrażarki/dużej lodówki

IF2 to temperatura lodówki turystycznej - 20 stopni poniżej zera

to wkładając lodówkę IF2 do IF1:

IF1 (zakładając że mrozi do -10) plus (IF2 -20) to wartość poniżej zera -30 ?

 

Wiem, kusząca perspektywa "ruskich lodówkowych matrioszek" :zimno:

Ale nic z tego, bo mniejsza wypluwa całe ciepło z Peltiera wewnątrz tej większej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

może dodaj odpowiednie tagi ?

Dodane :) Przydałyby się jeszcze jakieś prócz "temperatura darków", ale chwilowo nic więcej mi nie przychodzi do głowy...

 

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Ciekaw też jestem jaki największy gradient temperatury udaje się w niej uzyskać - chodzi mi o najniższą osiągalną temperaturę w lodówce i temp. matrycy przy danej temperaturze otoczenia

Żeby mieć 13C na matrycy, to musiałem ustawić chłodzenie na 2C, i już był problem z osiągnięciem - wahało się między 2-3C. W mieszkaniu miałem zapewne ok. 22-23C, i jeszcze słońce świeciło do pokoju (trochę bezmyślnie uruchomiłem test akurat w najjaśniejszym = najbardziej nasłonecznionym miejscu pokoju :) ). Ogólnie plan mam taki, że jak będą potrzebne niższe tenperatury na matrycy, to po prostu lodówkę będę np. wieczorem wystawiał na taras, na dwór - będzie niższa temp. otoczenia, to i w lodówce się zejdzie niżej z temperaturą :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kalibrowałem 75 klatek 120s ISO800 z EOSa 450d. W nocy temperatura czipa 24-25 stopni. Darki zrobiłem w ciągu dnia - temperatura chipa 32 stopnie. Po skalibrowaniu i złożeniu materiału nie odczułem większej różnicy. Jak będziesz miał o 2 stopnie inną temperaturę to raczej nie będzie miało wielkiego wpływu.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.