Skocz do zawartości

Pierewszy teleskop - Sky-Watcher Star Discovery 150?


tp87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do kupna mojego pierwszego teleskopu, jestem bardzo zielony w tym temacie.

Dlatego chciałbym zasięgnąć opinii o tym sprzęcie Sky-Watcher Star Discovery 150, skusiło mnie to że posiada system GO-TO SynScan.

Jak sądzicie czy warto w moim przypadku wydać te ponad 2000 zł. na teleskop z go-to?

Obserwacje prowadziłbym na terenach wiejskich lub podmiejskich (miejscowość ok 25 tys mieszk.), teleskop wywoziłbym za miasto. Mieszkam w bloku.

 

Chciałbym obserwować planety, księżyc no i oczywiście co się uda odnaleźć i zobaczyć. Zależy mi, aby sprzęt nadawał się do astrofotografii, posiadam lustrzankę cyfrową.

 

W związku z powyższym czy sądzicie, że ten model to dobry pomysł na start dla amatora? Ewentualnie proszę o inne propozycje w podobnej cenie.

Oczywiście brak mi doświadczenia i nie znam nieba stąd pomysł aby zakupić sprzęt z go-to, ale czy warto dopłacać jak uważacie?

 

Pozdrawiam Tomek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako sprzęt obserwacyjny (visual), ten model wydaje się O.K. Nie pracowałem co prawda z teleskopami na zmotoryzowanych montażach AZ z GoTo, ale to może być wygodne, mobilne rozwiązanie, dobre zarówno na balkon, jak i wyjazdy. Lżejsze od typowego montażu EQ. Sama tuba to Newton 150/750 - taki typowy koń roboczy. Parametry tuby raczej pod DS-y niż obserwacje planetarne, ale ze względu na sporą aperturę obrazy planet i Księżyca będą O.K.

  Z astrofoto będzie natomiast problem. Możesz tym fotografować Ksieżyc czy planety, ale do długoczasowych ekspozycji koniecznych do fotografii DS ten typ montażu (AZ) się zasadniczo nie nadaje. Prowadzenie w 2 osiach w układzie horyzontalno-azymutalnym powoduje tzw. rotację pola, co uniemożliwi stosowanie długich ekspozycji. Do takich rzeczy konieczny jest montaż paralaktyczny/równikowy (EQ). W dodatku, by fotografować DS-y z ogniskową 750mm potrzeba montażu b. dobrej klasy -to nie są tanie zabawki. Może kup więc ten teleskop z myślą o obserwacjach, a temat foto (w każdym razie DS-ów) potraktuj zupełnie osobno. Akurat w tym segmencie (DS-y) praktycznie nie ma rozwiązań, które byłyby uniwersalne w sensie visual + foto. Foto DS najłatwiej będzie zacząć od zestawu jakiś montaż-tracker (SW Sky Adventurer, iOptron Star Tracker itp.) + aparat z krótkim teleobiektywem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na nie, gdyż:

1.150 Newton jest na skraju limitu obciążenia tego montażu a to niedobrze z paru względów (ew poczytaj forum bo nie chce mi się po raz n-ty tego pisać, sorry ;)). Będzie się to trzęsło, no i nie licz na dokładne go-to - będzie wymagało rekalibracji co chwilę.

2. Wygląda też na to, że z powyższego powodu nie jest to standardowy 150 Newton SW tylko jakaś " odciążona " wersja - wyciąg np. wygląda na plastikowy badziew, zapewne zastosowano też inne modyfikacje, ktøre mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę z tym telepem.

3.Jest to montaż AZ (azymutalny) więc słabo nadaje się do astrofoto z dłuższymi czasami ekspozycji (z powodu tzw "rotacji pola).

Oczywiście krótkoczasowe zdjęcia Księżyca da się pewnie zrobić. 

 

Czy dla nooba go-to to dobry pomysł?

Jest tu na ten temat dziesiątki wątków, poczytaj.

Ja uważam, że nie. Brak go-to wymusi na Tobie bliższe zapoznanie się z niebem, a to nie jest zła rzecz ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, tp87 said:

Czy jesteście w stanie mi coś polecić w podobnym przedsiele cenowym? 

Jak to jest z tym go-to rozumiem, że z innym montażem byloby ono skuteczniejsze?

 

Jasne, poczytaj podobne wątki na forum - są ich dziesiątki :)

Czytaj i wyciągaj własne wnioski, bo jak szybko zauważysz trudno o consensus.

Co do go-to - wiem, że kusi, znam ten ból. Ale zapoznawanie się z niebem, szukanie obiektów, to też jest fajna przygoda, dająca sporo satysfakcji.

A słabe go-to to tylko frustracja, zaś dobre nie mieści się w Twoim budżecie.

 

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.