Skocz do zawartości
  • 0

Problem z ostrzeniem w SGpro.


Gość Winter

Pytanie

Ostatnio próbowałem uruchomić sesję w SGpro i wszystko poszło tak jak należy oprócz ostrzenia. Program wyrysował ładną krzywą, ale trochę brakowało do idealnej ostrości. Chciałbym się z tym uporać, dlatego na początek podaję sprzęt : nowy focuser od Jolo+astrolink, ED80 z wyciągiem Crayforda 1:10, a na końcu jest koło filtrowe QHY i atik 428. Przyczyny złego ustawienia mogą być chyba dwie :
1. Ślizga się wyciąg.
2. Złe ustawienia w SGpro/Astrolink, blacklash compenastion ? Nie widzę nigdzie tej opcji.
Zaznaczam, że moduł ostrzenia w Maximie zrobił to praktycznie idealnie na ustawieniach domyślnych z step size = 390.


Czytałem na cloudynights, że są problemy z ostrzeniem w SGpro. Może macie jakieś rady ?

1931475087_Beztytuu.thumb.jpg.845e5e1035352a7bcf79a68fce619948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Program N.I.N.A. ma modul do pomiaru backslashu focusera. Nie testowałem, ale opinie są pozytywne. 

 

Doklejam link z opisem:

 

https://nighttime-imaging.eu/docs/develop/site/advanced/backlashmeasurement/

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
30 minut temu, Tayson napisał:

W sumie to nie powinno być backlasha w edkowym fabrycznym wyciągu. 

Już samo napędzanie wyciągu poprzez przekładnię 1:10 powoduje powstanie backlashu (takiego "sprężynującego"). Do tego silniki od jolo mają wbudowaną przekładnię zębatą. Generalnie jakiś backlash jest zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Tayson napisał:

12 to sporo punktow u mnie wystarcz 9.

pokaz swoja krzywa.

jestes pewien ze dobrze policzyles step size?

 

masz ustawiony backlash chyba w focuser/other?

u mnie tak to wyglada

U mnie krzywa wyglądała podobnie. Niestety nie zrobiłem screena...
Step size nie liczyłem tylko podałem wstępnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sumie to nie powinno być backlasha w edkowym fabrycznym wyciągu. 

Co do uslizgow, to oczywiście że są. Niedawno jeden z kolegów pokazał mi swój wykresik. Na wyciągu tylko qhy8l. 

Tak wyglądają uslizgi lub co ciekawsze przesuwające się chmury w czasie ostrzenia. 

 

 

IMG_20191207_142933.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, MateuszW napisał:

Już samo napędzanie wyciągu poprzez przekładnię 1:10 powoduje powstanie backlashu (takiego "sprężynującego"). Do tego silniki od jolo mają wbudowaną przekładnię zębatą. Generalnie jakiś backlash jest zawsze.

Focuser mam zamontowany z drugiej strony wyciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.