Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy Teleskop i astrofoto ?


zookkoo

Pytanie

Witam od niedawna rozważam zakup teleskopu a później lustrzanki do robienia zdjęć .Trochę poczytałem o tym wszystkim i obrałem jakiś plan działania . Generalnie bardzo chciałbym obserwować obiekty takie jak mgławice, gromady itd. Ale wiem też ze nie ma co się rzucać na głęboką wodę. Pierw planowałbym poćwiczyć na łatwych obiektach takich jak planety itd. a później za mgławice i gromady, a gdy już nabiorę pewnego doświadczenia za jakiś czas dokupić lustrzankę i to wszystko fotografować. Mój wybór padł na teleskop https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750 do tego napęd w jednej osi i T-ring .Po pewnym czasie planowałbym zakup lustrzanki tylko nie mam pojęcia na jakie parametry zwrócić uwagę. Zapewne do fotografowania mgławic i galaktyk potrzebny jest długi czas naświetlania , pytanie tylko które parametry lustrzanki opisują to co jest ważne w długim naświetlaniu. Generalnie chciałbym zamknąć się w kwocie 2 tyś za teleskop i akcesoria oraz 2 tyś za lustrzankę. Czy może mi ktoś doradzić co będzie konieczne żeby dokupić do teleskopu aby wykonywać dobre fotografie oraz jaką lustrzankę kupić. Jeżeli kwota którą podałem 2 tyś za teleskop i akcesoria oraz 2 tyś za lustrzankę jest budżetem niemożliwym aby wykonywać fajnej jakości fotografie mgławic itd. to w sumie wole nie kupować niż kupić i się rozczarować. Poza tym jeśli mógłby mi ktoś podać jakiś fajny poradnik odnośnie pierwszych obserwacji nieba czyli ustawiania teleskopu co jak gdzie to byłoby super. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie oczekuje ze bede robił odrazu niesamowite zdjecia ale z czasem zapewne bedzie coraz lepiej. Czy stac mnie na to jesli chodzi o czas? To sie okaże, jestem młody nie mam na utrzymaniu rodziny itd wiec to napewno ułatwia sprawe. A co do nieba to jestem swiadomy tego ze bede musial wyjechac poza miasto zeby zrobić dobre fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

każdy kto rozpoczynał przygodę z astro w ciągu ostatnich ok 10  lat był pewnie na tym etapie jak Ty, chyba, że miał kogoś doświadczonego pod ręką co mu doradził i pokazał wszystko od początku. Ja w astro raczkuję i próbuję to jakoś połączyć z wizualem, bo lubię sobie popatrzeć i  polecam Tobie tą drogę tj małych kroków do przodu. Jak opanujesz pewien etap pójdź dalej - inaczej się tylko nabawisz flustracji, chyba że jesteś bardzo zdolny (nie myl z pojęciem, że wydaje się Ci, że jesteś bardzo zdolny, bo to różnica)

Na początek zapomnij o guidingu - spodoba się Tobie przygoda z astro to przyjdzie na niego czas. Nie kupuj też byle czego, lepiej oszczędź trochę i kup coś z czego będziesz zadowolony, co jednocześnie odsprzedaż jeśli ta przygoda się Tobie nie spodoba.

Na początek potrzebujesz trzy rzeczy i ewentualnie dwa dodatkowe okulary do wizuala

1. Teleskop tu są dwie szkoły NT 150/750 lub Refraktor np. ED 80/600 - da się tym focić i popatrzeć. O zaletach i wadach doczytasz.

2. Montaż - HEQ5 to taki kompromis pomiędzy jakością a ceną - przy nabraniu podstawowych umiejętności bez problemu będziesz naświetlał 30s a z czasem możesz więcej 

3. Aparat - jeśli wybierzesz NT to wystarczy Canon 1100 lub inny bez odchylanego ekranu, jeśli refraktor koniecznie z odchylanym ekranem! Do NT będzie też niezbędny korektor komy, do refraktora flattener na początek nie jest niezbędny ale gdyby był w komplecie z używanym warto wziąć

4. Dwa okulary do obserwacji na początek wystarczą.

Co ja wybrałem możesz sprawdzić w stopce - korzystałem m. in.  z rad moich przedmówców :) Możesz z niektórych rzeczy zrezygnować i kupić coś gorszego, ale pewnie i tak wrócisz do tych pozycji wyjściowych. Jeśli coś napisałem nie tak proszę mnie poprawić

 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedno jest pewne odnośnie astrofoto: pochłania ono znacznie więcej pieniędzy i czasu aniżeli wizual. W szczególności to drugie. 

 

Kiedyś sam chciałem wejść w astrofoto i zrobiłem sobie kosztorys. Przyjąłem, że niemal cały sprzęt byłby od nowości. Poszperalem w internecie nt. lustrzanek, obiektów, montaży oraz oprogramowania do obróbki zdjęć. Cały sprzęt miałby być ze średniej półki. I wyszła mi kwota ok. 10 tys. zł. Z czysto finansowego punktu widzenia stać mnie na to.

 

Tak się składa, że w astronomii od początku bawię się w wizuala. Niemniej z moimi kolegami astrofociarzami podzieliłem się moimi przemyśleniami nt. astrofoto. Dali mi taką radę: daj sobie spokój z astrofoto. Dobry jesteś w wizualu, rób wizual

Zastosowałem się do ich rady. Dzisiaj za kwotę 10 tys. mam 16-calowy teleskop Newtona. A i tak jeszcze trochę pieniędzy w niego włożę, aby mieć pożądane efekty obserwacyjne. 

 

Jak spotykam się z kolegami astrofotografami na zlocie i mówię, że rozstawienie Newtona zajmuje mi aż godzinę czasu, odpowiadają: Tobie rozstawienie sprzętu zajmuje TYLKO godzinę czasu.

 

To tyle odnośnie własnych doświadczeń związanych z wizualem i astrofoto...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, zookkoo said:

A gdybym chciał robić na montażu paralaktycznym EQ5 lub HEQ5 zdjęcia za pomocą samej lustrzanki z jakimś tam obiektywem to czego do tego potrzebuje ?

Montaż, lustrzankę i jakiś tam obiektyw.

 

Byłoby fajnie, gdybyś zamiast zadawać stosy pytań na oślep najpierw trochę poczytał o temacie - przynajmniej zaczniesz zadawać sensowne pytania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Agent Smith napisał:

Montaż, lustrzankę i jakiś tam obiektyw.

 

Byłoby fajnie, gdybyś zamiast zadawać stosy pytań na oślep najpierw trochę poczytał o temacie - przynajmniej zaczniesz zadawać sensowne pytania.

To prawda. Takie ciągłe odpowiadanie na twoje pytania @zookkoo powoli robi się męczące... Ja wszystko to, co Tobie napisałem, to w zasadzie sam wyszukałem w Internecie - żadnych pytań na forum nie zadawałem.

 

Na twoim miejscu wpisałbym w Google: astrofotografia dla początkujących lub coś podobnego. I nie poprzestałbym na czytaniu informacji tylko z jednej strony internetowej, tylko starałbym się przejrzeć możliwie jak najwięcej stron powiązanych z tematem. Tutaj masz link na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 12/12/2019 at 10:31 PM, wessel said:

Nie da się. No i podstawowa kwestia - co to jest fajna fota....

 

On 12/13/2019 at 9:10 AM, wessel said:

Tak właśnie jest. Mając świadomość ograniczeń i efektów końcowych można mieć frajdę z fotografii nieba wykonywanych smartfonem z ręki.

Czy tylko ja widzę tutaj sprzeczność? :tanczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.