Skocz do zawartości
  • 0

Okular do SW120/600


Nethron

Pytanie

Witam,

 

Niedawno kupilem swój pierwszy teleskop: SW120/600. Jestem nastawiony na obserwacje DSO stad ten wybór. Obecnie poszukuje jakiegoś sensownego okularu do tego teleskopu. W sumie przez pogode dopiero bylem z nim dwa razy w terenie, ale juz powoli zaczynam zabierać sie do uzupełniania zestawu. Jak narazie planuje zakup okularu w okolicach 15 mm z szerokim polem. Jak narazie rozważam:

 

ES 14mm 82 deg

 

Celestron Luminos 15 mm 82 deg.

 

Ktoś porównywał ostatnio te okulary ? Z tego co na szybko wyczytałem to ES ma lepsza transmisje. ... cokolwiek to znaczy. Podejrzewam, że chodzi o straty światła. Celestron natomiat ma chyba lepsze odsuniecie ER.  Generalnie bardziej mnie przekonuje ES, ale chciałbym kupić używkę, co w przypadku ES 14 82deg nie jest łatwym tematem. Jak tylko coś sie pojawi to od razu znika. Celestron akurat jest dostępny i go rozważam.

 

Ma ktoś może jakies wrażenia z porównania tych okularów ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, Nethron napisał:

Wlasnie chce wymienic ten AZ3 bo to porazka jakas. Co prawda troche go podregulowalem ale i tak luzy sa masakryczne. do tego ta opadajaca tuba ... Chcialbym albo AZ4 albo cos troszke wiekszego z mikroruchami (jakis odpowiednik AZ5).

Masz AZ4 na stalowych czy aluminiowych nogach ?

Ja mam na stalowych ale to tylko i wyłącznie dlatego, że niedługo przyjedzie do mnie planetarny sprzęt na balkon właśnie też na AZ4 i tu wskazana jest dodatkowa stabilność. Przy samym 120/600 To bym sobie stalą głowy nie zawracał bo to ciężar do noszenia a powiększeń dużych nim nie będziesz uzyskiwał. Inna sprawa, że te LT1 aluminium to coś lubią się uszkodzić :) więc jak uważasz. 

Do US ten teleskop jest słaby, no mam podobny i.... No da się patrzeć ale po co się męczyć. Zamiast kupować 5-6 mm szerokokątny okular to za te same 400-450 zł chodzą tuby SW 100/1000... bezdyskusyjnie lepsza opcja na US niż 120/600 choćby i z przysłoną na przodzie.

Nie próbujmy robić z 120/600 czy 100/500 czegoś czym nie jest :) jest za to mistrzem lornetkowych powiększeń i do teraz wspominam ciepło ostatnie z nim obserwacje :)

polecam raz jeszcze barlowa GSO ED, gdy zdecydujesz się na ES 14 czy Lumimosa 15 to z barlowem będziesz miał odpowiednik 7-7.5 mm.

Czeka Cię sporo wydatków ale każdy jest warty bo zostaje na później i przyda się później na przykład w Newtonach F5-F6 jak wspomniał @Astrobonq.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Nethron napisał:

Słyszał i zna. Laptop sciemniomy a stellarium w trybie czerwonego ekranu. Chyba że i to nie wskazane?

Wszystko zależy od tego jak bardzo możesz przyciemnić ekran - jeśli nie jest jaśniejszy, niż typowa czołówka z czerwonym światłem to nie jest źle. Sam korzystam z map na telefonie i mogę przyciemnić ekran na tyle, że nawet po adaptacji mam czasem problem żeby coś rozczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

MAK lub cokolwiek innego do planet tez jest w planie. Ale wszystko w swoim czasie. A jak walne jakiegos dobrego barlowa to planet nie bedzie ? Teoretycznie to zwiekszy swiatlosile. Barlow 2x da mi F10.

 

Kupujac ten sprzet bylem w pelni swiadom, ze jest to szklo glownie do DSow, ale chociaz Saturna chcialbym poogladac. Na nim ponoc jest mniejsza aberka. Przez lornetke 10x50 nigdy nie mialem okazji zobaczyc pierscieni.

 

Generalnie plan mialem wlasnie taki, zeby kupic na poczatek cos w okolicy 14mm (25 i 32 juz mam). Potem barlow GSO ED (akurat jest na gieldzie,a uzywka to zawsze lepsza cena niz nowka) a potem cos fajnego w rozmiarze 20/25 mm.

No oczywiscie primo ultimo AZ4, tylko zastanawialem sie nad aluminiowymi czy stalowmi nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

 

dzis podjalem mala decyzje i biore chyba Luminosa 15 mm z gieldy w przystepnej cenie. Mam nadzieje, ze owe pojasnienia z czego slyna nie beda mi bardzo doskwierac. Zobaczymy jak pojdzie z tym okularkiem, ale nastepny to pewnie bedzie 24mm ES 82 deg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem wlasnie po pierwszych testach Luminosa. No nie jest taki zly. Widac lekkie pojasnienia na obrzezach. Do tego gwiazdy sie troche rozjezdzaja na brzegach, ale generalnie jest ok. Nie patrzylem jak do tej pory przez nic innego oprocz kitowce i Celestron Omni 32 wiec moze jeszcze nie jestem "skazony" luksusem :) Generalnie zaskoczyla mnie przestrzen tego okularu. Z tak szerokim polem widzenia mozna sie poczuc jak "zawieszonym" wsrod gwiazd. Niestety moje szkla naoczne ograniczaja mi pole widzenia. Na szczescie bez nich tez da sie ogladac. Mam astygmatyzm wiec lepiej byloby w okularach.... wiec pewnie trzeba by pomyslec o soczewkach. Chyba ze ma ktos jakis inny patent.

 

Niestety w dalszym ciagu nie dostrzeglem galaktyki Wiatraczek. Choc tryplet Lwa byl calkiem niezle widoczny. Nie wiem co jest grane. Wydaje mi sie ze patrze w dobry punkt.

 

Pytanie mam jednak o filtr do mglawic. Czy Baader UHCs L boster bedzie ok do tego teleskopu ? Akurat mam namierzona uzywke, ale moze ktos cos poleci innego.

 

Barlow GSO ED 2X tez namierzony, ale czeka na przyszly miesiac. Moze jeszcze sie uchowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.