Skocz do zawartości
  • 0

Jadąc ciemną doliną. (warto?)


Dasionek

Pytanie

Znalazłem dzisiaj fajną miejscówkę.

W załączniku fota 1 i 2.

Wjeżdżam autem na taką górkę fot 7 i jestem w domu, a przysłaniać będą w jednym kierunku korony drzew lekko, ale lajcik.

Zazwyczaj obserwuje ze wsi 6 km od miasta Fot 3 i 4.

A najlepsze M42 w moim życiu ostatnio (15.01.20r) widziałem testują uhc w warunkach podmiejskich przez mgłę przy -2°C.

Fot 5 i 6

Pytanie, czy warto kombinować i jechać na tą górkę w zadupiu teoretycznie tak, ale, czy na pewno.

 

Jak uważacie panie i panowie?

Tylko 10km dalej. 

20200119_175639.png

Screenshot_20200119-175723.jpg

Screenshot_20200119-175830.jpg

Screenshot_20200119-175855.jpg

Screenshot_20200119-180054.jpg

Screenshot_20200119-180136.jpg

20200119_161200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@PiotrTheUniverse

Później przestudiuje relacje. 

Aktualnie szykuje się do pracy. 

PS. No idzie zobaczyć m51w szukaczu również widziałem parę razy. 

Ostatnio na przykład nie było widać. 

A ramiona były w 25mm

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Dasionek napisał:

PS. No idzie zobaczyć m51w szukaczu również widziałem parę razy. 

Ostatnio na przykład nie było widać. 

A ramiona były w 25mm

 

Nadchodzi najlepszy w roku czas dla obserwacji galaktyk w Ursa Major:essen: Teraz, od środka nocy, także M101 - w korzystnych warunkach - super w 8mce wygląda, choć z pozoru nieoczywista (fajny test dla nieba / okularów / obserwatora), obok niej da się też zauważyć jeszcze 2 male galaktyczki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Nadchodzi najlepszy w roku czas dla obserwacji galaktyk w Ursa Major:essen: Teraz, od środka nocy, także M101 - w korzystnych warunkach - super w 8mce wygląda, choć z pozoru nieoczywista (fajny test dla nieba / okularów / obserwatora), obok niej da się też zauważyć jeszcze 2 male galaktyczki. 

Mialem okazję widzieć 101 ale nic tam nie widziałem w pobliżu słaby seeing. 

Chociaz tej samej nocy 8ka pokazała ramiona spiralne w galaktyce trójkąta :-). 

Ale to też nie jest wybitnie trudny obiekt sam z siebie ponoć gołym okiem można dostrzec ja nie potrafię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Dasionek napisał:

Mialem okazję widzieć 101 ale nic tam nie widziałem w pobliżu słaby seeing. 

Chociaz tej samej nocy 8ka pokazała ramiona spiralne w galaktyce trójkąta :-). 

Ale to też nie jest wybitnie trudny obiekt sam z siebie ponoć gołym okiem można dostrzec ja nie potrafię. 

Nie jest wybitnie łatwy i również lepiej, by wysoko świecił, 20 stopni może poczynić wielką różnicę. Do omawianych galaktyk należy podchodzić więcej razy - warto; osobiście wolałem chyba patrzeć na ramiona M101, niż M33 (ale wtedy miałem niebo blisko 21,9).

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Mówisz o wartości odczytanej z mapy, czy rzeczywistym pomiarze? Warto na to zwracać uwagę, bo to dwie zupełnie różne rzeczy.

Niestety, o tym z mapy, nie dysponuję precyzyjnym pomiarem. Co nie zmienia faktu, że  w praktyce (1,5 marcowej nocy obserwacyjnej) niebo było kapitalne! 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Nie jest wybitnie łatwy i również lepiej, by wysoko świecił, 20 stopni może poczynić wielką różnicę. Do omawianych galaktyk należy podchodzić więcej razy - warto; osobiście wolałem chyba patrzeć na ramiona M101, niż M33 (ale wtedy miałem niebo blisko 21,9).

No do galaktyk lubię wracać to co widzisz dzisiaj to nie znaczy że zobaczysz jutro. 

Czasem myślałem że widzę max jak galaktyka trójka kiedyś jedno ramię do góry reszta rozmazana, a ja myślalem że to max i się cieszyłem później podchodzę do tego obiektu przy innej obserwacji, a tam ramiona, ale siedziałem ze 20minut na tym obiekcie :-). 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.